Mitä käy ihmiselle jos sen kasvattaa täysin eristyksessä eikä siihen kiinnitetä mitään huomiota?
Vauvasta aikuisuuteen eristetyssä ympäristössä? Ei puhuttaisi tai kosketettais, vauvana sen verran kosketusta että vaipat vaihdetaan ja syötetään mutta ei sen enempää. Puhumaan ei ainakaan oppisi mutta mitä muuta kävisi?
Kommentit (14)
Esim eläinten kasvattamat lapset oppii sen eläinten kielen.
Täysin eristyksissä ei kai opi kuin vain pelkäämään.
Ihminen ei puhu, ei hymyile, ei itke eikä kävele kahdella jalalla, jos sitä ei hänelle opeteta.
Onko tuosta kuningas Fredrikin tutkimuksesta linkkiä?
Onhan näitä surullisia esimerkkejä olemassa muutama kuten:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Genie
Eli ei kovin hyvin käy...
Jos jäisi henkiin, olisi vaikeasti kehitysvammainen ja tietysti käytöshäiriöinen. Aivot tarvitsevat kosketusta ja virikkeitä kehittyäkseen normaalisti. Toisin kuin monen eläimen, ihmisen aivot ovat syntyessä vielä hyvin keskeneräiset. Jos tietyt kriittiset kehityskaudet ehtivät mennä ohi, kielellisestä/kognitiivisesta/emotionaalisesta vammasta tulee pysyvä.
Se oli Frederick. Wikipediaan haku Language deprivation experiments.
Tästä tulemme saamaan eläviä todistuskappaleita kun nähdään miten ne lapset käyttäytyvät muutaman vuoden kuluttua, joille on lykätty älypuhelin jo vauvana nenään kiinni ihmiskontaktin sijasta.
No sellaiselle tuskin tulisi mieleen laittaa kuviaan instagramiin.
Hän muuttaa Kumpulaan ja hänestä tulee "suvaitsevainen", koska kukaan ei ole opettanut hänelle kriittistä ajattelua.
Romanian lastenkodeissa lapsia pidettiin vuoteissaan ja huoneissa ilman aikuiskontaktia. He olivat enemmän tai vähemmän älyllisesti jälkeenjääneitä, eivätkä he toipuneet enää hyvässäkään hoidossa.
Vierailija kirjoitti:
Esim eläinten kasvattamat lapset oppii sen eläinten kielen.
Täysin eristyksissä ei kai opi kuin vain pelkäämään.
Ihminen ei puhu, ei hymyile, ei itke eikä kävele kahdella jalalla, jos sitä ei hänelle opeteta.
Aika pelottava ajatus. Ihminenhän on vähän kuin ympäristön tuotos. Täysin virikkeettömässä ympäristössä eivät aivot kehity ja ihminen jää eläimen tasolle : ( .
Noista romanialaisista lapsista on todella koskettava dokumentti. Tai siis koskee vain yhtä lasta, mutta taustalla näkyy tämä ilmiö. Kaivan linkin youtubesta.
Tässä linkki:
englantilainen julkkis palaa Romaniaan etsimään orpotyttöä, johon kiintyi vapaaehtoistyössä kymmenen vuotta aiemmin
Tyttö oli terve kolmevuotias, mutta nyt kehitysvammaisen tasolla oleva teini =(
Lopputulos on samanlainen kuin tyypillinen suomalainen mies...
Tälläistä asiaa tuskin enää lähdetään ihmiskokein testaamaan, mutta muinoin oli eri meininki. Kuningas Fredrik II testasi miten käy ja vauvat kuolivat.