Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

3 henkilöä ja kauppalasku 500€/kk

Vierailija
26.02.2017 |

Onko paljon vai vähän?

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi vähän. Kaljaa ei ilmeisesti kulu

2/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan normaalilta, meitä on 2 ja kauppalasku on noin 300e.

Jumankauta tänne on rasittava kirjoittaa mitään, kun tuhat mainosta latautuu pikkuhiljaa ja sitten niitä klikkaa vahingossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tosi vähän. Kaljaa ei ilmeisesti kulu

Ei kulu kun ollaan lapsiperhe.

Vierailija
4/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on suunnilleen sama. Vähän pienempikin. JOudumme kyllä miettimään aika tarkaan mitä syödään, koska kasvava teinipoika syö ihan hirmiset määrät.

Vierailija
5/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kauhean paljoa, mutta lyön vetoa että pienemmälläkin tulisitte toimeen, jos kolmas ei ole mikään kasvavassa iässä oleva teinipoika. Tietysti sekin vaikuttaa, ostetaanko ruokien yhteydessä paljon myös muuta, kuten kosmetiikkaa tai vaippoja. Meillä kaksi aikuista ja taapero, ruokalasku kuussa n. 350 euroa. Syödään terveellisesti ja hyvin, mutta pihistellään hoitovapaan vuoksi. 

Vierailija
6/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Meillä on suunnilleen sama. Vähän pienempikin. JOudumme kyllä miettimään aika tarkaan mitä syödään, koska kasvava teinipoika syö ihan hirmiset määrät.

Isompi pottukattila kaupasta, jos syö hirmuisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei kauhean paljoa, mutta lyön vetoa että pienemmälläkin tulisitte toimeen, jos kolmas ei ole mikään kasvavassa iässä oleva teinipoika. Tietysti sekin vaikuttaa, ostetaanko ruokien yhteydessä paljon myös muuta, kuten kosmetiikkaa tai vaippoja. Meillä kaksi aikuista ja taapero, ruokalasku kuussa n. 350 euroa. Syödään terveellisesti ja hyvin, mutta pihistellään hoitovapaan vuoksi. 

Tuo kolmas on esiteini poika ja kyllä hänelle ruoka maistuu.

Vierailija
8/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erittäin vähän

Meidän mummolla menee yksin n.300 eikä hän syö juuri mitään

Meillä menee 1000e neljälle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
9/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Erittäin vähän

Meidän mummolla menee yksin n.300 eikä hän syö juuri mitään

Meillä menee 1000e neljälle

En ymmärrä tätä. Meillä menee toi 300 suunnilleen, ja meitä on minä ja 4v lapsi. Mä en erityisemmin pihistele, ostan paljon herkkuja jne. Ikävän paljon menee myös roskiin, koska ei me saada millään syötyä esim 400g jauhelihasta tehtyä kastiketta parin päivän aikana. Jos lasken tarkkaan kulutuksen ja suunnittelen syömiset, kauppaan menee n. 60e viikossa eli 240e kuussa.

Vierailija
10/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika suuri lasku. Lienee paljon epäruokaa eli tarpeettomia herkkuja, välipaloja ja eineksiä siinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäjä3474 kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Erittäin vähän

Meidän mummolla menee yksin n.300 eikä hän syö juuri mitään

Meillä menee 1000e neljälle

En ymmärrä tätä. Meillä menee toi 300 suunnilleen, ja meitä on minä ja 4v lapsi. Mä en erityisemmin pihistele, ostan paljon herkkuja jne. Ikävän paljon menee myös roskiin, koska ei me saada millään syötyä esim 400g jauhelihasta tehtyä kastiketta parin päivän aikana. Jos lasken tarkkaan kulutuksen ja suunnittelen syömiset, kauppaan menee n. 60e viikossa eli 240e kuussa.

Sinä et osaa suunnitella mitään. Teet kastikkeen johon menee 400 g jauhelihaa, ja heität osan roskiin?? Etkö osaa tehdä niin, että teet pienemmän kastikkeen ja pakastat osan paistetusta jauhelihasta? Tai pakastat heti ylijääneen kastikkeen. 

Vierailija
12/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäjä3474 kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Erittäin vähän

Meidän mummolla menee yksin n.300 eikä hän syö juuri mitään

Meillä menee 1000e neljälle

En ymmärrä tätä. Meillä menee toi 300 suunnilleen, ja meitä on minä ja 4v lapsi. Mä en erityisemmin pihistele, ostan paljon herkkuja jne. Ikävän paljon menee myös roskiin, koska ei me saada millään syötyä esim 400g jauhelihasta tehtyä kastiketta parin päivän aikana. Jos lasken tarkkaan kulutuksen ja suunnittelen syömiset, kauppaan menee n. 60e viikossa eli 240e kuussa.

Oletko koskaan kuullu pakastimesta? Sinne kannattaa säilöä pienetkin määrät ylijäänyttä ruokaa ja  pitää vaikka kerran kuussa tyhjennysviikonloppu. Meiltä menee biojätteeseen vaan kasvisten kuoret, kananmunat sekä suodatinpussit kahvipuruineen. Oikeaa ruokaa ei mene tippaakaan roskiin. Mieti mitä saat sillä rahalla minkä nyt heität ruoan muodossa roskiin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla sinkkuna menee noin 300€/kk ja mukana ei ole noin kolme kertaa viikossa syömäni työpaikkaruoka. Toisaalta laskussa on hygieniatuotteet, pesuaineet ym. päivittäistavarat mukana.

Vierailija
14/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on 3 ja kauppaan menee n. 800e/kk. Tuohon summaan mahtuu jo herkkujakin.

Tulee osteltua juustoja, serranonkinkkua, katkarapuja, poroa ym ym.

Jos tulee yövieraita niin menee tonni....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Käyttäjä3474 kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Erittäin vähän

Meidän mummolla menee yksin n.300 eikä hän syö juuri mitään

Meillä menee 1000e neljälle

En ymmärrä tätä. Meillä menee toi 300 suunnilleen, ja meitä on minä ja 4v lapsi. Mä en erityisemmin pihistele, ostan paljon herkkuja jne. Ikävän paljon menee myös roskiin, koska ei me saada millään syötyä esim 400g jauhelihasta tehtyä kastiketta parin päivän aikana. Jos lasken tarkkaan kulutuksen ja suunnittelen syömiset, kauppaan menee n. 60e viikossa eli 240e kuussa.

Sinä et osaa suunnitella mitään. Teet kastikkeen johon menee 400 g jauhelihaa, ja heität osan roskiin?? Etkö osaa tehdä niin, että teet pienemmän kastikkeen ja pakastat osan paistetusta jauhelihasta? Tai pakastat heti ylijääneen kastikkeen. 

Onpa tyhmä ihminen. Etkö osaa ottaa rasiasta puolta jauhelihasta ja teet siitä kastikkeen?

Etkö osaa laittaa pakastimeen?

Vierailija
16/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan älyttömiä törsääjiä täällä. Meitä on kaksi ja ruokaan menee ehkä 50e viikossa eli noin 200 kuussa ja siitäkin osa on kahden kissan tarpeisiin (ruuat ja hiekat).

Vierailija
17/17 |
26.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee noin 200e kuussa. On kaksi aikuista, toinen varsin isokokoinen mies. Minä olen pieniruokainen. Nykyään teemme paljon kanavokkeja ja keittoja. Hedelmiä meillä on aina. Yritän miettiä sellaisia ruokia ettei menisi hukkaan. Keitto joskus kestää liiankin kauan, että voi sitten jo kyllästyttää. Tällä rahalla syöttää jo kylässä käyvät 3 lastenlasta. Tavallista vanhanaikaista kotiruokaa. Ei ole mitenkään tarvetta pihistellä, on vain harrastuksena ystävien kanssa kuukausi-budjetin pitäminen. Vertailemme sitten tuloksia. Kerran viikossa syömme ulkona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi yhdeksän