Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Moottoripyörävero korvataan ehkä lastenvaunuverolla!

Vierailija
10.02.2017 |

Lastenvaunujen ja -rattaiden kilpavarustelulle tulee loppu, jos hallituksen kaavailema ja kansalaisten laajasti vastustama moottoripyörävero korvataan ylellisiin vauva- ja taaperovankkureihin kohdistuvalla armottomalla veronkannolla.

"Kaikkien hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajat ovat ilmoittaneet, etteivät kannata kiisteltyä moottoripyöräveroa."

"Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen kirjoittaa yhteisöpalvelu Twitterissä: "Keskusta ei jää moottoripyöräveroa kaipaamaan, jos hallitus vain löytää korvaavat tulot muualta. Asia syytä ratkaista pian.""

"Myös perussuomalaiset vastustaa veroa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho ilmoittaa sähköpostissaan, että perussuomalaiset ehdottivat alun perin veroa isoille veneille. "Eduskuntaryhmämme on käynyt useampia keskusteluja aiheesta (moottoripyörävero), mutta kukaan ei tätä veroa toivo.""

"Terho viittaa useisiiin asiantuntija-arvioihin, joiden mukaan moottoripyöräverolla ei saada kerättyä toivottua määrää veroeuroja."

Lähde. http://yle.fi/uutiset/3-9454856

Asiantuntijoiden mukaan moottoripyörien verotus ei kuitenkaan tuottaisi riittävästi ja verotuksen seuraukset alaan liittyville elinkeinoille ja työllisyydelle olisivat suorastaan musertavat. Siksi on syytä harkita tuottoisampi kohde, kuten esimerkiksi lapsiperheissä tuiki tärkeät lastenvaunut ja -rattaat, joiden hankkimiseen ja yksilölliseen varustamiseen ollaan valmiita käyttämään jopa tuhansia euroja.

Ylelliset ja huippuvarustellut kiesit, joita muotitietoisimmat vanhemmat tilaavat ulkomailta saakka, ovat omiaan korostamaan kansalaisten eriarvoisuutta. Siksi lastenvaunujen ja -rattaiden verotus olisi omiaan hälventämään jo pitkälle edennyttä polarisaatiota.

Jatkossa tasa-arvon nimessä syyniin saattavat joutua myös vanhusten käyttämät raskaat potkupyörät ja rollaattorit, joiden ostoskorien on havaittu viime vuosina vain suurentuneen ja istuinten leventyneen. Jos painoarvo ja ostovoima kasvavat, kasvaa myös mahdollisuus maksaa veroja!

Hallituspuolueet ovat jo alustavasti yhdessä sopineet moottoripyöräveron vaihtamisesta lastenvaunuveroon, mutta esitystä ei ole tuotu vielä eduskuntaan.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on vitsi. Ihan pakko olla.

Vierailija
2/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up, on toi niin hyvä

Vierailija
4/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pirun hyvä!!!!!

Vierailija
5/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se nyt on selvää, että moottoripyörävero kääntyisi vahvasti negatiiviseksi tuotoltaan ja tullaan hylkäämään mahdollisimman pian, jotta alalle aiheutut vahingot palautuvat edes osin ennen uutta kautta.

Vierailija
6/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahtaako enää auttaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitikö nyt nauraa? vai?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan viisi