Miksi ette tee lapsia?
Kommentit (60)
No ku ei tärppää ni ei tärppää. Joku penskana saatu rokote steriloinu yhen sukupolven
Haluan elää itsenäistä elämää, ilman kahleita ja velvollisuuksia. Olen kovalla vaivalla opiskellut itselleni hyvän ammatin. Haluan edetä urallani ilman esteitä ja rajoitteita.
Koska en halua lapsia.
Miksi sinä teet lapsia?
Koska lapset eivät ole esineitä joita vaan tehdään lapsien takia.
Miksi sille pitäisi olla joku "syy" että en tee lapsia? En tee lapsia, koska en halua niitä :D Varmaan sinäkin teet lapsia, koska haluat niitä? Ei siinä oo kyse mistään muusta kuin haluamisesta / ei haluamisesta :)
Huonot geenit joita en halua viedä eteenpäin. Emotionaalisia ongelmia huonosta lapsuudesta itsellä. Masennusta ollut ja masennuslääkkeen käyttö, mistä en pääse eroon. En halua hankkia lapsia kun vedän lääkettä.
En halua tuoda ketään ihmistä kärsimään niin paljon kuin itse olen joutunut kärsimään.
Pelottaa jos lapsesta tulee sairas, tai joku massamurhaaja tai muuten vaan idiootti. Parempi pysyä lapsettomana. Tulee hirveän kalliiksikin.
1) Mulla on ulosotossa velkaa jota en pysty maksamaan
2) Opiskelen yliopistossa, eli taloudellisesti ei mene kauhean vahvasti
3) Vaikka opiskelen ns. hyvää alaa niin tulevaisuus ei näytä kovin kummoiselta
4) Mulla on mt-ongelmia joten tuskin olisin kovin kaksinen äiti
5) Miehet ei pidä minusta - en ole kovin kaunis, en hauska, introvertti ja mielensäpahoittaja
Koska en jaksa olla kotiorja ja palvelija vuosikaudet 24/7. Lastenhoito on sitä, olet käytännössä aina töissä. Aina valmiudessa. Aina. Ja vanhemmuus ei lopu siihen kun lapsi täyttää 18, se loppuu vasta haudassa.
Ei saa esineellistää yksilöihmisiä tuommoiseksi laumaksi tai ryhmäksi joita haluaa. Pedofiilikin haluaa lapsia. Ei saa esineellistää.
Minulla ei ole käytännöllisesti katsoen lainkaan kokemusta lasten hoidosta todellisuudessa. Teoriassa tiedän siitä paljon, mutta jos minun pitäisi tosielämässä ihan oikeasti hoitaa tai kasvattaa lasta, niin siitä ei tulisi mitään. En yksikertaisesti osaisi olla auktoriteetti lapselle, joten lapsi lakkaisi tottelemasta minua viimeistään joskus 3-vuotiaana ja nauraisi vain, kun yrittäisin kasvattaa häntä tai saada häntä tottelemaan. Lastenhoito olisi minulle sitä paitsi aivan liian vaikeaa, koska en ole osannut pitää huolta edes helppohoitoisista lemmikkieläimistä. Minusta ei yksinkertaisesti olisi isäksi, joten käytännössä kasvatusvastuu ja muutenkin vastuu lapsista jäisi heidän äidilleen. Siksi en halua lapsia, koska en olisi minkäänlainen isä, maksaisin ehkä vain elatusmaksut, jos niihinkään olisi varaa. Yksi iso syy myös on se, että naiset eivät yksinkertaisesti halua seksiä kanssani koska olen liian lyhyt, lihava, ruma ja tyhmä saamaan sitä heiltä joten senkään vuoksi en voisi ruveta isäksi. Joskus nuorena kyllä halusin monta lasta, mutta he jäävät syntymättä olosuhteiden pakosta.
Ja miksihän mun täytyisi sitä sulle perustella? :Dd
Valtio on kyllä tekemällä tehnyt osasta ihmisiä omin leimoin sellaisia jotka eivät voi mennä naimisiin. Nyt sitten inisee.
Ei lapsia niin vain tehdä. Niitä saadaan.
Nimim. 2 keskenmenoa takana
No kun teiltä naisilta ei saa millään pillua niin aika vaikea on yksin tehdä lapsia. Teidän naisten vika kun ette anna minulle ja synnytä minulle lapsia. Tekisin kyllä lapsia, jos saisin pillua.
Vuosi yritetty eikä tärppää. Kaikki ns valmiina lasta varten olisi (työt,asunto ja säästöt,pitkä parisuhde). Jokapäiväinen ongelmamme ja surumme. Aiheuttaa myös riitoja. Inhoan tätä kysymystä....
Naiset välttelevät seuraani.