Minkä ammatin edustajaksi sinua on luultu?
Kommentit (11)
Prostituoiduksi. Puhuin venäjää äitini kanssa puhelimessa ja tietysti joku typerä suomijunttimies päätteli että olen tullut myymään itseäni Suomeen.
Liikunnan ammattilaiseksi. Olin messuilla, jossa jonkun kuntosalin edustaja kertoi minulle miten kannattaa treeenata. Hän sitten kysyi, että olenko itse liikunta-alalla. Sanoi, että olin katsonut häntä "joo mä tiedän"-ilmeellä... kirjanpitäjä olen.
Lääkäri, naapuri kysyi olenko. Juu en ole :D
Kiinteistövälittäjäksi. Ystävän näytölle tupsahti liian aikaisin hermostunut nainen, joka ei tajunnut etten esitellyt itseäni tms. Välittäjä kera ystäväni oli vielä toisessa kerroksessa selvittämässä jotain ja meidän piti juuri lähteä pois tieltä. Juttelin mukavia kämpästä sen minkä tiesin ja häivyimme sitten kiireesti ulos.
Hoitajaksi. Ei tarkentanut. Naapuri luuli.
Minä olen insinööri, ja aina minua luullaan myyjäksi. Vaatekaupassa pyydetään tuomaan toista kokoa, katsomaan sopiiko, kysytään hintaa jne. Ruokakaupassa kysytään misä mikäkin on, mille tämä tuote maistuu ym. Olen näköjään siis yleisihminen, jolta voi kysyä mitä vain.
Ja oikeasti minua kiinnostaa vain betonit ja teräkset.
Vierailija kirjoitti:
Prostituoiduksi. Puhuin venäjää äitini kanssa puhelimessa ja tietysti joku typerä suomijunttimies päätteli että olen tullut myymään itseäni Suomeen.
Itse en osaa edes venäjää ja olen suomalainen ja ihan sama. Pistää miettimään meikkiä tollaiset ja sitten monasti välimeren seudulla miehet ei edes ymmärä maksaa. Luulevat että tarjottu drinkki muka riittää.
Opettajaksi. Luulija oli ratikassa vieressäni istunut alkoholisoitunut (mutta ihan symppis) nainen.