Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olemme jääneet täysin ulkopuolisiksi uudella paikkakunnalla. Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Vierailija
15.08.2007 |

Muutimme siis vähän yli vuosi sitten uudelle paikkakunnalle, itse olen kotiäiti. Olen muihin vanhempiin törmäillyt leikkipuistoissa ja pulkkamäessä ja siinä vähän jotain joskus rupatellutkin. No, lapsellamme oli sitten 6 v. synttärit ja kutsuimme eskarista kaikki ne lapset, joita lapsemme halusi kutsua ja kaikki kutsutut tulivat. Minua surettaa älyttömästi se, ettei lapsemme ole itse saanut yhtä ainutta kutsua kenenkään synttäreille, vaikka jo yli vuoden olemme täällä olleet. Samoin muutamat äidit ovat todenneet leikkipuistossa, että olisi kiva, jos meidän ja heidän lapsensa voisivat joskus eskarinkin jälkeen leikkiä keskenään. Olen sitten muutamalle äidille joskus tekstiviestin laittanutkin, että pääseekö heidän lapsensa leikkimään. Ymmärrän, jos on esteitä silloin ja ei käy, ja niin on käynyt ne ainoat kerrat kun olen kysynyt. Minulta ei vastaavasti ole kukaan kysynyt lastamme leikkimään. Eli: täällä ollaan, lapsella ei ole eskarin ulkopuolella kavereita, en ole tutustunut/ystävystynyt keneenkään ja täällä kotona mädännytään keskenämme koko perhe, ilman ulkopuolisia kontakteja, yhteydenottoja. Olen ihan älyttömän surullinen tilanteesta :(

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surullisinta kaikesta on se, kun lapsi kyselee että koska hän pääsee sen ja sen luokse leikkimään. Mitäs siihen sitten vastaat kuin että: Sitten kun sen ja sen äiti kutsuu, muuten ei voi mennä. Ja kiva kun on itse joskus aiemmin juuri näitä lapsia kysellyt leikkimään, eikä ole sopinut. Jos pari kertaa pyytää, eikä sovi, niin enepää en kehtaa :( Tuleekohan lapsestakin nyt meidän lisäksemme sosiaalinen hylkiö...



Ja kyllä vain, kyseessä on pikkukaupunki, painotan sanaa pikku. Missä niihin ihmisiin sitten tutustuisi?

Vierailija
2/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuttui parissa kuukaudessa kun muutettiin tunnin ajomatkan päähän isoon kaupunkiin.



Suosittelen paikkakunnan vaihtamista ja sukkelaan ennen kuin lapsi menee kouluun!



t. kokemusta on

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muista uusista paikkakunnalle muuttaneista. Alkuperäisväestön piirreihin taas on ihan toivotonta yrittää tunkea jalkaansa väliin. Joten kysele esim. neuvolassa, että mitä kautta tutustuisit muihin vasta paikkakunnalle muuttaneisiin. Neuvolan pitäisi nykyään olla kiinnostunut koko perheen hyvinvoinnista, joten siellä voi ottaa puheeksi tällaisen ulkopuolisuuden tunteen paikkakunnalla.



Lisäksi itse olen pitänyt yhteyttä vanhoihin toisella paikkakunnalla asuviin ystäviin ja autolla pääsee sitten puolin ja toisin vierailemaan. Sitten ollaankin koko päivä siellä leikkimässä/kaveri lapsineen meillä. Lisäksi uskoisin että parin vuoden sisään tilanne muuttuu edes jotenkin, kun sitkeästi käy kerhoissa, harrastuksissa ja on itse aktiivinen juttelemaan kiinnostavien ihmisten kanssa. Ja työelämään kun palaat niin on sitten ainakin ne työkaverit. Lapsen eskarikaverien äiteihin olisin edelleen yhteydessä, jos joku on suht mukavan oloinen, niin soita, silloin on helpompi sopia päivästä joka käy molemmille eikä kieltäytyminenkään ole niin helppoa kuin tekstarilla. Sitten kun lapset leikkivät useamman kerran " vapaa-ajallakin" niin osaa toisen perheen lapsikin kysellä sinun lapsesi seuran perään.



Ja jos ei tule vastakutsuja, niin kutsu sitten teille, niin itse teen, kun lapsi kuitenkin kavereita kaipaa. Leikitään sitten aina meillä vaikka.



Tsemppiä!



t. Uudelle paikkakunnalle reilut 2v sitten muuttanut ja pian on taas muutto edessä työ- ja opiskelukuvioista johtuen!

Vierailija
4/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, Ikävä tilanne ja minulla samanlainen tilanne isossa uudessa kaupungissa.

Pikkukaupungista kotoisin olevana ja vieläkin siellä usein käyvänä tuli mieleen että onko pikkukaupunkisi niin pieni että siellä ei ole tapana kutsua lapsia leikkimään vaan leikkimään mennään ilman kutsua. Näin on ainakin " meidän" pikkukaupungissa. Itse en osaisi/tajuaisi edes erikseen kutsua lapsia leikkimään, sillä jo reilusti alle kouluikäiset lapset kulkevat naapurustossa leikkimässä tuosta vain, soittavat ovikelloa ja kysyvät voiko tulla leikkimään. " Lapsitaloissa" ovikellot soivat useamman kerran päivässä. Tietenkin jos ei sovi, lapselle sanotaan että ei tällä kertaa, joten ei tarvitse pelätä sitä että lapsi olisi häiritsemässä muita.

Vierailija
5/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

T: Erakkoperhe maalta

Vierailija
6/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän kylässä pääsee " sisäpiiriin" vasta , kun olet asunut 7 vuotta.... sen jälkeen paikalliset vasta hyväksyvät porukoihin. kun et ole kulumallakaan lähtenyt pois :)



Meillä oli vielä järkky kun laitoin pojat päivähoitoon sillon kun muutettiin että saisivat kavereita niin päiväkodin aikuiset sanoi vanhoille lapsille, että ei uusien kanssa tarvitse vielä leikkiää ja mullekkin se sano että ainakin ½ vuotta menee ennenkuin vanhat hyväksyy uudet... ja lasten kuullen. Katselin, kuin todella sosiaalisista lapsistani tuli hiljaisia ja syrjään vetäytyviä... siis karseeta.. otinkin pojat pois tarhasta.. seurakunnan kerhossa sitten olikin paremmat piirit ja lapsukaiseni sai sieltä akutta kavereita, kun siellä oli muutkin uudisasukas hylkiöt...



Mutta tsemppiä ja sitkeyttä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuttakaa jonnekin, jossa viihdytte.

Vierailija
8/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi että tuttua. Muutimme suht isosta kaupungista pienempään kuntaan. Juuri samantapaista meillä. Tässä kunnassa paljon ihmisiä jotka ovat toisille sukua, jokaisella tuntemallani on joku sisko/veli/serkku/mummi/pappa samalla kylällä.



Lapsemme on kyllä saanut kavereita ja synttärikutsujakin mutta emme ole saaneet itse juuri ketään. lasten harrastusten kautta olemme joihinkin tutustuneet mutta ketään ei oikeesti kiinnosta tutustua mitenkään lähemmin.



Itse en enää jaksa etes yrittää. Toivon ja rukoilen koko ajan että mies saisi muualta töitä ja saisimme vaihtaa maisemia.:)



Tää on muuten erinomainen paikka asua, kaunis luonto, hyvä koulu, todella hyvät harrastamis mahdollisuudet. Tuntuu vaan kun on pieni paikka että ihmisillä on jo ne omat tukiverkot, ystävät, sukulaiset jne, ja niillä ei liikene aikaa enää uusille ihmisille.



Tai emme vain ole mitenkään kiinnostavia ihmisiä..:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutettiin Vantaalle ihanalle pientalo alueelle...



aika orpo-olo, mutta kai niitä tuttuja ja kavereita löytyy aikanaan. Onneksi meidän pihalla on paljon lapsiperheitä, mutta aika kova ikävä kotipaikkakunnalle.

Vierailija
10/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sain kyllä kavereita koulun kautta. Helsingissä asun nyt oon täällä varhaislapsuudenkin asunut, enkä muuta minnekään. Paitsi ehkä ulkomaille johonkin isoon kaupunkiin jos työolot ei täällä pian parane.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan nyt kolmatta vuotta muuton jälkeen ja piiri on muotoutunut. Leikkikutsujakin enemmän kuin mihin ehtii, synttäreitä yms. samaten.

Vierailija
12/12 |
15.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkaa jo olla verkostoa, mutta ihan tositosi ystäviä kyllä edelleen kaipaan.