Keksin ratkaisun köyhien ruoka ongelmiin. Näin syöt halvalla...
Syö säilykepurkkiruokaa. Se on terveellistä, hyvää, hyvin säilyvää ja halpaa.
Ostat esim. Monta purkkia säilykehernekeittoa, lihakeittoa, tomaatti mursksaa, tonnikalaa, ananaksia ja vaikka herkkusieniä, säilykemaisseja jne...
Pelkästään säilykepurkeista saat jo hyvää syötävää ja hyvin säilyvää.
Kommentit (14)
En tiedä miksi vastaan idioottimaiseen provoon, mutta kysynpä kuitenkin:
- paljonko tulee tonnikalalle kilohinnaksi? Paljonko samalla hinnalla saisi silakoita?
- paljonko tulee herkkusienien kilohinnaksi? Paljonko samalla hinnalla saisi tuoreita herkkusieniä?
- paljonko tulee ananasten kilohinnaksi? Paljonko saisi samalla hinnalla sesonkihedelmiä tuoreena?
- paljonko tulee hernekeittoannoksen hinnaksi? Paljonko yksi annos maksaisi, jos ostaisi 500g herneitä + muut tykötarpeet ja tekisi keiton itse?
Tölkeistä liukenee hirveet määrät myrkkyjä ruokaan. Ei kovin terveellistä.
Miksi sen ruuan pitää säilyä jos on tarkoitus syödä?
puolet niiden purkkien sisällöstä on nestettä joka kaadetaan pois...
Vierailija kirjoitti:
En tiedä miksi vastaan idioottimaiseen provoon, mutta kysynpä kuitenkin:
- paljonko tulee tonnikalalle kilohinnaksi? Paljonko samalla hinnalla saisi silakoita?
- paljonko tulee herkkusienien kilohinnaksi? Paljonko samalla hinnalla saisi tuoreita herkkusieniä?
- paljonko tulee ananasten kilohinnaksi? Paljonko saisi samalla hinnalla sesonkihedelmiä tuoreena?
- paljonko tulee hernekeittoannoksen hinnaksi? Paljonko yksi annos maksaisi, jos ostaisi 500g herneitä + muut tykötarpeet ja tekisi keiton itse?
Samaa mietin, esim herkkusienien kilohinta on kyllä aika korkea tuoreena, mutta ei ne paljon mitään painakkaan. Ja turha suola yms jää pois.
Puuro on parasta. Marjoja tai pähkinöitä sekaan.
Sehän vasta kalliiksi tulisi, ei mitään järkeä.
Et taida olla ihan hintatietoineen. Lihakeitto tölkissä on kallista. Eikä tonnikala ole halpaa ruokaa.
Kumma kun et keksinyt makaroni ketchupilla ja kaurapuuro, siinä on halpaa ruokaa.
Säilykkeet on nykyään kalliita.
Pieni hernekeittopurkkikin maksaa jo yli euron.
Muistan kyllä vielä ne ajat kun säilykkeet olivat lähes jatkuvasti tarjouksessa, tyyliin eurolla 3prk hernaria, parilla eurolla 5prk tonnikalaa. Eipä ole enää vuosiin ollut.
Mielestäni purkkiruuat ovat hernerokkaa lukuun ottamatta kalliita. En myöskään innostu suola- ja sokeriliemissä lionneista tuotteista niin paljon, että ostaisin niitä useammin kuin pari kertaa vuodessa. Hernekeiton teen kuivatuista herneistä kanaliemeen ja siitä tulee hyvää ja halpaa. Ennen ostin toisinaan halvimpia purkkiherkkusieniä, mutten enää, koska ne eivät maistu miltään. Nykyisin saatan ostaa mansikkahilloa, luumusosetta, tomaattimurskaa, etikkapunajuuria ja -kurkkuja. Säilykekalaa (tonnikala, janssonfile tai savumuikku) ostan tosi harvoin ja se onkin ainoa metallisissa purkeissa ostamani tuote.
Kaapillisesta säilykepurkkeja tulee mieleen nostalginen muisto lapsuudessa koirankorville luetuista Viisikko-kirjoista, joissa nälkäiset lapset availivat säilöttyä kieltä (nam!) ja kinkkua sisältäviä purkkeja.
Meidän perheen yksi pikaruoka on tonnikalakastike. Koska ollaan kahdestaan se on ihan yhtä riittoisia kuin jauhelihakastike.
Epäekologista kyllä, mutta n.1,70 hinta aterialle pienipalkkaisen perheessä houkuttaa.
Syödään toki paljon muutakin kuin säilykkeitä, ihan tuoretta ruokaa mahd. Mukaan.Kesäisin myöd kasvatamme paljon yrttejä, ja vihanneksia itsekin.
Säilykkeet eivät todellakaan ole halpoja. Tee itse ja säästä.
Keitot, kiusaukset, ja muu kotiruoka on edullista ja terveellistä.
Ruokaan ei todellakaan tarvitse lisätä voita ja kermaa.
Lihaa ei tarvitse käyttää päivittäin.
Kallit trendit voi jättää kaipaan Esim. avokado (joka ei edes luonnon kannalta ole hyvä viljeltävä).
Esim. kilo porkkanaa tai kaalia maksaa 0,49e. Halvaksi tulee kun näitä raastaa...
Hyi vihaan säilykeruokaa. Se on pahaa ja inhottavaa ajatuskin niistä lisäaineista jne..
Syön mielummin kaurapuuroa ja näkkileipää.
Paljon halvempaa ja ravitsevampaa kuin ap:n ehdotus...