mitä tehdä kissan kanssa? lopetus?
Meidän pian 14-vuotiaalta maatiaiskissalta (naaras) leikattiin tossa alku syksystä jonkinlainen iso ja pahanlaatuinen ihokasvain. Ennusteet oli silloin jo 50/50 selviääkö leikkauksesta, mutta selvisi. Ei olisi siis elänyt varmaan enää kauaa, jos oltaisiin jätetty leikkaamatta.
Nyt samaiselle kissalle on ilmestynyt ainakin 2 samanlaista, toki vielä pienempää pattia samaan kohtaan (kainaloon) kuin viimeksi. Mitään kipuja kissalla ei näytä olevan, mutta kissathan osaavat peittää kivun... Mitään muuta en käytöksessä ole huomannut kuin, että murisee ehkä enemmän kuin ennen. Mitä itse tekisit? Onko lopetus ainut vaihtoehto enää? Vai kannattaako antaa elää niin kauan kun vielä elää? Tuskin on enää järkevää leikata vanhaa kissaa ainakaan...
Lääkäriaika on varattuna, mutta saatiin vasta parin viikon päähän.
Kommentit (32)
Meilläkin kissa. Mutta vasta puolivuotias.
Jos siihen kissaan menee satoja euroja (vanhan kissan hoitokuluihin) niin en itse lähtisi maksamaan.
Kissafanaatikot saattavat olla toista mieltä.
Todella vaikea tilanne. Ehkä eläinlääkäri osaa neuvoa parhaimman ratkaisun. Kuulostaa kuitenkin sille, että kasvaimet palaavat, joten kissan loppuelämä olisi leikkauksissa käymistä :(
En lopetuttaisi enkä leikkauttaisi. Kyllä meillä on kissoilla ja myös koirilla aina ollut vanhemmiten ihokasvaimia. Ei ole koskaan niitä edes tutkitutettu, vaan ovat saaneet elää patteineen sen aikaa kuin elävät. Yleensä ovat eläneet hyvin pitkään noiden kanssa. Nytkin meillä on 14-vuotias koira, jolla alkoi erilaisia ihokasvaimia tulemaan noin 10 vuoden iässä. Ei ole mitenkään häntä vaivanneet.
Ja kyllä ne eläimetkin kivun näyttävät. Ei välttämättä sillä tavalla että surkeasti mouruaisivat ja vinkuisivat, mutta käytös kyllä muuttuu niin että omistaja joka sen kissan näkee päivittäin, sen huomaa. Esim. ruokahalu voi kadota, eläin tulla vetäytyväksi tai aggressiivvisemmaksi tms.
Viitosen kanssa samaa mieltä. Jos nyt joku kipulääke auttaa niin sillä voisin hoitaa, leikkauksella enää en. Mutta en lopettaisikaan ihan pelkän kasvaimen takia, kivuista kyllä.
Onko kissa murissut aina?
Meidän kissa ei ole murissut ikinä ja meillä pitäisin sitä merkkinä kissan huonosta voinnista.
Näin mäkin oon ajatellut.. mutta mistä sitten tietää onko sillä kipuja :/
On murissut aina, mutta nykyään murisee useammin. esim. jos nostaa syliin
Missä tilanteissa murisee? Antaako käsitellä itseään? Mitä jos kosket kasvainten kohtaan?
vipsuuu kirjoitti:
On murissut aina, mutta nykyään murisee useammin. esim. jos nostaa syliin
Murina = ottaa kipeää?
Vierailija kirjoitti:
vipsuuu kirjoitti:
On murissut aina, mutta nykyään murisee useammin. esim. jos nostaa syliin
Murina = ottaa kipeää?
Voi olla.. Ei murise kuitenkaan jos kasvaimia tunnustelee.
Elänyt hyvän elämän. Aika päästää irti. Osoitat rakkautesi kissaasi kohtaan parhaiten juuri noin...
Vierailija kirjoitti:
Elänyt hyvän elämän. Aika päästää irti. Osoitat rakkautesi kissaasi kohtaan parhaiten juuri noin...
Ootko sitä mieltä, että nyt on siis aika päästää irti? Vaikka on reipas, leikkii ja syö sekä juo? Tämä on niin vaikeeta.. :( Miten siihen koskaan tottuu, että rakkain ei ole enää vastassa kun tulet töistä ja ei ole enää nuolemassa sun kyyneleitä pois sekä lohduttamassa..
vipsuuu kirjoitti:
On murissut aina, mutta nykyään murisee useammin. esim. jos nostaa syliin
Eli kissaa sattuu : ( Jos jotain omien vakavasti sairastuneitten lemmikkien kohdalla olen oppinut, niin mieluummin luovun liian aikaisin kuin liian myöhään. Jos kissaasi todella rakastat ja arvostat, päästät hänet lähtemään. Luopuminen ei ole helppoa, mutta tiedät ainakin tekeväsi oikein teitä kumpaakin kohtaan.
Kuuntelisin eläinlääkärin mielipidettä. Jos kissa kuitenkin syö ja leikkii, niin eutanasiapäätös ei ole tämän päivän asia ja kissalla saattaa olla hyviä viikkoja, jopa kuukausia edessään.
Kyllä se murina kuulostaa kivulta, jos varsinkin syliin ottaessa murina vielä lisääntyy. Se on usein varoitus, että "älä puristele mun kipeitä paikkoja!". Joillakin kissoilla kehräys lisääntyy kipujen takia, joten kehrääminen ei ole aina vain myönteinen merkki, vaikka yleensä ajatellaan sen merkitsevän kissan hyvää oloa.
Seuraa vielä ennen lääkäriin menoa kissaa tarkkaan.
Onko sen päiväohjelma samanlainen kuin ennen vai makoileeko enemmän? Onko yhtä virkeä kuin ennen vai lepäileekö enemmän? Miten liikkuu ja hyppii, aristaako tai varooko jotain liikkeitä? Miten syöminen ja vessakäynnit sujuvat?
Katso myös tarkemmin kissaa kun se lepää, onko asento levollinen vai vaihtaako usein, näyttääkö asento vähän kulmikkaalta tai oudolta kuin kissa yrittäisi asennolla helpottaa painoa kipeälle kohdalle? Lepäileekö kissa normaaleilla paikoillaan, vai hakeutuuko jonnekin syrjemmälle?
Jos kissalla on kipuja, se ei yleensä pidä koskettelusta (siksi se murina varoituksena) joten kissaa ei pidä käsitellä ellei ole pakko ja silloin kannattaa varoa ettei lisää kipuja ja ettei kissa puraise. Mutta katsele kissaa läheltä ja seuraa sen hengitystä, huohottaako tai onko hengitys nopeaa? Voisi viitata kipuihin. Katso myös silmiä - ovatko pupillit hyvin suurentuneet, siristeleekö silmiä tai näyttävätkö silmät väsyneiltä?
Kerro sitten lääkärille miten kissan vointi poikkeaa normaalista. Lääkärin tutkimuksen jälkeen voitte sitten miettiä mikä olisi kissalle parasta.
Ihmettelen tuota "parin viikon" jonoa eläinlääkäriin. Erittäin heikkoa palvelua.
Mene nyt s**tana ihan minne vaan, missä teidät otetaan HETI vastaan, ja saat myös nopeasti ammattilaisen arvion tilanteesta. Koska senhän sinä joka tapauksessa tarvitset.
Niin kai, itkettää tämä kaikki. Se on niin kovin tärkeä, mutta en halua että pieni kärsii enää yhtään.. Teen huomenna varmaan päätöksen.
Kyllä mä päästäisin kissan jo pois. Jospa tuo murinakin on oire kivusta?