Kannabispsykoosissa vaimokin loukkaantui. Rekkaa päin. Ei juuri mitään tuomiota.
Huumeiden käyttö johtaa tuollaiseen. Kannabis muiden ohella.
Ärsyttää muutenkin, kun paykoosissa olevia on vapaalla eikä pakkohoidossa. Kaverini on päässyt puoli vuotta sitten mielisairaalasta ja alkaa olla taas aivan sekaisin. Ei käytä sivuvaikutusten takia lääkkeitään. Ei käy missään avohoidossa. Vaikea saada taas mielisairaalaan, kun sitä vastustaa.
Kommentit (8)
Kahden viikon unettomuus voi laukaista psykoosin, vaikka ei päihteitä käyttäisikään.
Mutta myös kannabis voi laukaista. Miksi lisätä riskiä tahallaan. Unettomuudelle ei ehkä voi mitään.
Just, tyyppi poltellu puoli vuotta säännöllisesti ja sitten on kaks viikkoa nukkumatta niin tottakai psykoosin syynä on kannabis. Eihän sillä nukkumattomuudella nyt mitään vaikutusta voi olla :D
Btw, mä sain psykoottisia oireita nukuttuani viikon verran 1-1,5h vuorokaudessa ja senkin pätkissä. Ihan ilman mitään aineita, edes lääkkeitä. Rupesin tuntemaan ja kokemaan kaikenlaista, psykoosiksi eivät luokitelleet koska itse tajusin hakeutua hoitoon ja osasin sanoa, että nyt tuntuu asioita jotka eivät ole totta. Ei sillä, tuntemukset tuntuivat kyllä hyvin todellisilta, mutta järki vielä sanoi ettei niin ole.
Alkoholipsykoosi on niin yleinen, että sille on paljon kansanomaisia nimiä. Lääketieteellinen nimi on delirium tremens. Eiköhän alkoholipsykoosi ole kansanterveydelle paljon suurempi uhka.
Kannabis voi laukaista psykoosin, mutta se ei saa sitä aikaan ihmisellä, jolla ei ole jo valmiiksi siihen herkkyys. Myös alkoholi voi laukaista, stressi, unettomuus, eristyneisyys, menetykset, erot ja ristiriidat. Riskiä voi siis lisätä tahallaan monin tavoin ja moni noista olisi estettävissä. Kaikki laittomaksi heti.
Vierailija kirjoitti:
Kannabis voi laukaista psykoosin, mutta se ei saa sitä aikaan ihmisellä, jolla ei ole jo valmiiksi siihen herkkyys. Myös alkoholi voi laukaista, stressi, unettomuus, eristyneisyys, menetykset, erot ja ristiriidat. Riskiä voi siis lisätä tahallaan monin tavoin ja moni noista olisi estettävissä. Kaikki laittomaksi heti.
Kaikilla suomalaisilla on suvussa mielisairauksia, masennus on oikein kansantauti. Melko moni siis kantaa tuota "psykoosialttiutta" tietämättään. Eihän alttius mitenkään näy, jos ihminen on terve eikä lähisuvussa ole tiettäviä mielisairauksia.
Fiksuinta olisi siis tiedostaa että itsekin voi psykoosiin joutua, kukaan ei ole turvassa. Jos kannabista polttelee niin osaisi lopettaa ajoissa, jos ilmenee ahdistusta,unettomuutta,vainoharhoja ym.mitkä ovat aika yleisiä oireita varsinkin runsaassa käytössä. Sama toki koskee myös muita riskitekijöitä kuten unettomuus,kova stressi jne.
Kuvitteletko, että ne jotka ovat psykoosin kokeneet ovat tienneet olevansa "psykoosiherkkiä"? Suurinosa on ihan normaaleja ihmisiä, jotka eivät osaa pelätä sitä omalle kohdalleen koska se on niin harvinaista eikä suvussa ole muita psykoosisairaita mistä riskiä voisi ennustaa.
Eikö psykoosissa oleva henkilö ole syyntakeeton, johtui psykoosi mistä tahansa? Tietääkseni tuossa tapauksessa vaimolla ei ollut vaatimuksia miestään kohtaan eikä hän siis nostanut syytettä itse (ei lue jutussa).
http://m.iltalehti.fi/uutiset/201701132200053149_uu.shtml