Sieppasiko hän Madeleinen?
Kidnappasiko hän Ylenian ja Maddyn?
8.8.2007 3:09
Sveitsiläistytön sieppauksesta epäillyn väitetään lomailleen hiljattain Portugalissa.
Viisivuotias Ylenia Lenhard on ollut kadoksissa yli viikon. (KANTONSPOLIZEI ST. GALLEN / AP / LK)
Hans Urs Von Aesch, 67, ampui itsensä metsässä päivä Ylenia Lenhardin katoamisen jälkeen.
Sveitsin poliisi on ottanut yhteyttä Interpoliin, koska se arvelee viime viikolla Itä-Sveitsissä siepatun Ylenia Lenhardin, 5, ja toukokuussa Portugalissa kadonneen Madeleine McCannin, 4, tapausten voivan liittyä toisiinsa, raportoi brittiläinen Times-lehti.
Ylenia katosi viime viikon tiistaina. Päivä katoamisen jälkeen 67-vuotias Urs Hans Von Aesch löydettiin kuolleena Oberbürenin läheisestä metsästä. Hän oli ampunut itseään päähän. Aiemmin Von Aesch oli ampunut 46-vuotiasta miestä toistaiseksi tuntemattomasta syystä.
Von Aeschin ruumiin läheltä löytyi joukko Ylenian tavaroita, ja poliisi nimesi miehen pääepäillyksi Ylenian sieppauksesta.
Von Aesch on asunut vuodesta 1990 lähtien Espanjan itärannikolla Benimantellin pikkukylässä. Tiedotusvälineet täyttyivät eilen villeistä spekulaatioista Von Aeschin sekaantumisesta myös brittiläisen Maddyn katoamiseen, sillä espanjalaisviestinten mukaan mies lomaili usein ja viimeksi aivan hiljattain Portugalin Algarvessa.
Epäillyn DNA:ta pyöräilykypärässä
St. Gallenin kantonin poliisi vahvisti eilen, että jälkiä Von Aeschin DNA:sta löytyi Ylenian repusta, pyöräilykypärästä sekä potkulaudasta.
Poliisi oli alun perin epäillyt, että Ylenian sieppauksen takana olisi toinenkin henkilö, jolle Von Aesch olisi luovuttanut pikkutytön ennen itsemurhaansa. Ylenian tavaroista ei kuitenkaan löytynyt merkkejä kolmannesta DNA:sta.
Yli sata ihmistä, joiden joukossa poliiseja, palomiehiä, varusmiehiä sekä Ylenian perheenjäseniä, etsi eilen edelleen kateissa olevaa Yleniaa Oberbürenin metsistä. Paikalle oli tuotu myös vainukoiria, ja armeijan helikopteri kartoitti aluetta ilmasta.
Suojelusenkeli kaulassa
Viranomaiset pyysivät kaikkia sveitsiläisiä auttamaan Ylenian etsinnöissä koluamalla kellareita, tyhjiä latoja ja varastoja.
Julkisuuteen on annettu Ylenian valokuvan lisäksi tarkat tuntomerkit tytöstä. Hän on noin 120 senttimetriä pitkä, hänellä on olkapäille ulottuva vaalea tukka, hänen kaulassaan roikkuu kultainen suojelusenkeliriipus ja hänen vasemmassa etusormessaan on hopeinen sormus.
Poliisi kaipaa lisäksi vihjeitä Von Aeschin valkoisen, espanjalaisin rekisterikilvin varustetun Renaultin liikkeistä. Ampuma-ase, jolla Von Aesch haavoitti ohikulkijaa, on myös edelleen kadoksissa.
2 pientä tyttöä on jo kateissa.
Kommentit (2)
köynyt ilmi sähköpostiviesteissä sukulaisille.
mitään muuta yhteistä noilla katoamisilla ei ole kun että Maddyn vanhemmat sanovat nähneensä valkoisen pakettiauton lomahuoneistonsa ulkopuolella. Taitaa olla valkoinen valhe, millä yritetään saada syy kuolleen miehen niskaan ja päästä siinä samalla itse pälkähästä.