Nyt alkaa tieverkkojuoni olla selvä
Miksi tieverkko halutaan siirtää erilliseen yhtiöön, vaikka valtion laitos saisi lainaa tieremontteihin halvemmalla ja ilman vakuuksia? Arvoituksellinen juttu!
Kauppalehden haastattelussa tänään Berner lupailee, että ensi vuonna autoilijoilta peritään vähemmän maksuja kuin nyt. Autoilijat siis maksavat vähemmän kuin nyt, tieverkkoa korjataan entistä enemmän ja samalla välistävetäjät kytttäyslaatikkoineen saavat oman osuutensa, eikä tämä ole mistään pois. Miten tämä on mahdollista?
Kyllähän se vähän aikaa toimii, kun tiemonopoli ottaa lainaa ja panttaa tiestöä. Mutta alkuvuosina alihintaa perivä tiemonopoli ei kovin pitkään selviydy veloistaan. Kun konkurssi tulee, velkoja vie pantin, siis tiet. Näin on tieverkko saatu yksityistettyä, eikä kukaan poliitikko ole koskaan päättänyt yksityistämisestä. Tämän takia teiden pitää olla erillisessä yhtiössä eikä valtion laitoksella, jonka omaisuutta ei olisi tarpeen pantata. Ovelaa!
Painajaista tämä on prkle! Luulin jo, että Sipuli olisi se pahin pääpiru, jolla jokunen ei niin varteenotettava pikkupeesaaja perässään, mutta sillä kapellimestarillahan on koko kuoro käytössään, ja yhä pahenee.
Mikrosirut vaan kaikille alamaisille ihon alle, niin saavat kunnolla kytätä. Ja jokainen hengenveto ja askel verolle ja syyniin. Mihin tämä vielä päättyy? Jollainhan se on tietenkin koko maailmanpuolikas elätettävä ja uudelleen rakennettava.