Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

eilinen lasten uudenvuodentapahtuma... voi hyvä helvetti !

Vierailija
01.01.2017 |

iso konserttitalo, kolme kerrosta. yhdessä kerroksessa oli salilla lava jossa hulavanteita ja pieniä kumipalloja, muksut ahtautuivat sinne tappelemaan hulavanteista ja heittelemään toisia palloilla päähän. sitten oli tinanvalauspiste ja kasvomaalausta, johon oli noin puolen kilometrin jono kuten kahvilaankin..

varsinainen lastentapahtuma! huonosti organisoitu ja liikaa panostettu taiteellisuuteen sen asemasta, mistä lapset pitävät...

en odota pallomerta ja hampurilaisia, mutta ulkona olisi voinut olla koju josta olisi myyty vaikka vesipulloja, hedelmiä ja hodareita. kasvonmaalauspisteitä olisi pitänyt olla kaksi ! ja tinanvalaus..? viihdyimme tunnin ja lähdimme sitten kotiin syömään, emme jaksaneet odottaa myöhemmin pihalla alkavaa ilotulitusta.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on valu, valanta tai valaminen, ei valaus!

Vierailija
2/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maksoiko se jotain?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tinanvalaus??!

Vierailija
4/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minä mieleni niin pahoitin.

Olisitko voinut valittamisen sijaan vahtia kakaroitasi niin etteivät revi hulavanteita toisten kädestä ja heitä pienempiä pallolla päähän. Kasvomaalauspisteitä oli sen verran kun löytyi vapaaehtoisia niitä pitämään.

Nykyään vaan valittajia löytyy paljon enemmän kuin vapaaehtoisia.

Vierailija
5/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikkelissä? vähän samoja filiksiä täälläkin, facebookin perusteella tapahtuma vaikutti lupaavalta ja oli vielä ilmainenkin ! mutta todellisuus.. kasvomaalaukset jäivät saamatta ja kahvit juomatta. minä sain siellä  lavalla  sellaisesta kepin nokassa pyöritettävästä lautasesta naamaan ja lapsi pikkupallosta niskaan. ja mikä ihme oli se "elävä patsas" jota lapset pelkäsivät kuin ruttoa?

juu kerta riitti, kiitti.

Vierailija
6/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lastentapahtumien kesto-ongelma tuntuu olevan se, että ne ovat huonosti organisoituja ja aikuisten lähtökohdista suunniteltuja. Varsinkin pienemmät paikallistason tapahtumat ovat usein kaoottisia ja ne vain turhauttavat lapsia sen sijaan, että he nauttisivat ajastaan siellä. Joskus tuntuu, että lastentapahtumien järjestäjissä pitäisi olla ensisijaisesti heitä, joille lapsen maailma on tuttu ja jotka ymmärtävät, että lapsi ei esim. jaksa jonottaa kasvomaalaukseen kovin pitkään. Nyt tapahtumajärjestäjissä vaikuttaa olevan sellaista porukkaa, joille on tärkeintä tuottaa mahdollisimman näyttävä, trendikäs ja poikkitaiteellinen tilataideteos. Yleinen virhe on myös se, että ajatellaan, että eiväthän lapset mitään erityisiä järjestelyjä tarvitse, tuodaan vaan paikalle pallomeri niin homma hoituu kuin itsestään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikäli kyseessä Mikkelissä järjestetty uudenvuodentapahtuma, oli mielestäni ilotulitus kuitenkin onnistunut, onnistuneempi kuin edellisvuosina. Onnistuneempi sen takia, koska aiempi ilotulituspaikka paloaseman pihalla ei ollut katsojien kannalta hyvä. Lammen ranta oli paljon parempi, raketit näkyivät hyvin ja ihmiset pystyivät levittäytymään laajemmalle alueelle. Tuosta aiemmin päivällä olleesta ilmaistapahtumasta en osaa sanoa mitään, koska siellä emme käyneet.

Vierailija
8/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kivemmalta kuin se Suomi 100v tapahtuma jossa olin. Jengi vaan tuijotti tapahtumaa ruudun kautta kun ei lavalle nähnyt. Muutenkin ihan paska ohjelma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut kasvonmaalauspisteellä vapaaehtoisena ja toiste en mene. Valittavat mammat ovat jotain ihan kamalaa. Nopeammin, enemmän glitteriä, etkö vois tehdä tän nuoremmankin samaan hintaan kun on niin pieni poski?

Argh!

Vierailija
10/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noissa perheiden massatapahtumissa on nykyään enemmän haastetta järjestäjille ihan siitä simppelistä syystä, että lapsia ei enää kasvateta, ei opeteta käytöstapoja ja kohteliaisuutta muita kohtaan. Yksinkertaisuudessaan näin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut järjestämässä näitä tapahtumia lapsille ja kaiken a ja o, on riittävä tekijä joukko. Homma kaatuu heti, jos jonottelua tulee liikaa ja muutenkin väki ahtautuu yhteen paikkaan. 

Ennakointi ja vielä kerran ennakointi, sekä muuttuvaisuus. On pystyttävä muuttamaan toimintaa kesken kaiken, jos näyttää siltä, että se menee perseelleen ihan varmasti. Jotkut ovat vain niin jäykkiä, että huonostakin toiminnasta pidetään kiinni, vaikka sitten hampaat irvessä. 

Mutta antakaa palautetta. Hyvää ja huonoa, turha on täällä rutista. Laittakaa homman tehneitten sähköpostiin. Ei mikään miksikään muutu jos siitä ei saa palautetta. 

Toiset taputtelevat toisiaan selkään, vaikka kaikki olisi menneet lasten mielestä perseelleen.

Vierailija
12/12 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mutta antakaa palautetta. Hyvää ja huonoa, turha on täällä rutista. Laittakaa homman tehneitten sähköpostiin. Ei mikään miksikään muutu jos siitä ei saa palautetta. 

Toiset taputtelevat toisiaan selkään, vaikka kaikki olisi menneet lasten mielestä perseelleen.

Asiallista palautetta on hyvä saada, mikä onnistui ja mikä meni pieleen. Niistä haukkumisviesteistä ei ole iloa kuin viestinlähettäjälle.

Palautteen antaminen vapaaehtoisille on haastavaa koska jos palaute on pelkkää haukkumista niin harva vapaaehtoinen jatkaa seuraavassa tapahtumassa ja resurssit on entistä pienemmät. Yleensäkin vapaaehtoisten rekrytointi ja motivointi on haastavaa tänä päivänä. Harva on tänäpäivänä valmis ottamaan vastaan asiatonta käytöstä vapaa-ajallaan vaikka kokisi asian minkä eteen töitä tehdään tärkeäksi.

Itse olen aina kiittänyt vapaaehtoisia osallistumisesta vaikka kaikki toiminta ole ollut napakympin arvoista. Olen myös kertonut miten voisimme ryhmänä parantaa tai tehdä toisin. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty, samaa mieltä että pitää olla valmis muutoksiin kesken tapahtuman. Kaikki ei vaan ymmärrä että kokonaisuus on isompi kuin osien summa ja jos yksi osa pettää tai muuttaa toimintaa kesken kaiken niin se vaikuttaa muihinkin osiin.

Järjestelijöiden kanssa katsotaan palaute tarkkaan läpi, vaikka valtaosa asioista on jo ennestään tiedossa niin sitä on hyvä saada. Aina ei vaan resurssit ei kädet eikä rahat riitä siihen parhainpaan vaihtoehtoon.

Pahimmat törkyviestit sensuroidaan rivitekijöiltä, ne ei rakenna mitään.

Kiitän myös aina palautteesta ja laitan viestiin infoa miten hän voi itse osallistua vapaaehtoisena toimintaan.