Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Prkleen teinirikolliset!! o&% Kavin tanaan lasten kanssa leikkimassa paivakodin pihassa, ja piha oli taynna tupakantumppeja! Myos pullonkorkkeja lojui siella taalla.

Vierailija
01.08.2007 |

Hermoni meni niin täysin, että noukin joka helvetin tumpin maasta paljain käsin ja kiikutin roskiin. Kyllä korpeaa, ettei tahallaan sotkevien teinien päässä ole edes niitä surullisenkuuluisia sahajauhoja! Olisi varmasti turha edes selittää heille, että tupakantumpit ovat lapsille hengenvaarallisia. Kun ihminen on välinpitämätön, niin sitten on.



¤/&%!!







Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta av-mammat eivät välttämättä ole samaa mieltä... Kirjoitin samaisesta aiheesta täällä kerran, ja sain haukut moralisoinnista.

Vierailija
2/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka istuvat puistossa hiekkalaatikon reunalla tupakalla ja tumppaavat sen siihen hiekkiksen viereen. Luulis vanhempien tajuavan vielä herkemmin, että niin ei kerta kaikkiaan tehdä. Mä itsekin tupakoin, mutta koskaan en polta puiston alueella. Menen puistoalueen ulkopuolelle, tumppaan tupakan ja kannan puiston roska-astiaan. Eipähän ole kenenkään (pienellä) lapsella suussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi oletat, että teinit sotkevat eivätkä vanhemmat voi asialle mitään? Juuri tätä asennetta minäkin sain aikanaan ketjuuni vastaukseksi.



Kyllä tällaisiin juttuihin liittyvä asennekasvatus lähtee kotoa jo lasten ollessa pieniä. Jos itse heittelette karkkipapereita ja tupakantumppeja surutta maahan, niin totta kai lapsennekin oppivat samat tavat ja noudattavat esimerkkiänne viimeistään teini-iässä. Siisteyden ja yhteisen vastuun arvostaminen tarttuu lapsiin yhtä lailla! Hyvin kasvatettu lapsi ei kovin herkästi rupea leikkimään sotkevaa kovista teininäkään.



TE vastaatte hyvin pitkälle siitä, miten lapsenne käyttäytyvät senkin jälkeen, kun ette enää valvo jokaista heidän liikettään!



Vierailija
4/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


jotka istuvat puistossa hiekkalaatikon reunalla tupakalla ja tumppaavat sen siihen hiekkiksen viereen.

Ja olen täysin samaa mieltä kuin Tähtivalo.

ap

Vierailija
5/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumme mukamas paremmalla alueella, kissanviikset.

Vierailija
6/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

just tänään puistossa joku lapsi sanoi meidän lapselle että ei kannata kiivetä renkaista(auton renkaita roikkuu kettingeistä) kun niitten sisälle on kustu : / ja juuri nuilla sanoilla . . . yksi sitten tiesi valistaa että yhet alta kymmenvuotiaat oli lorotellu niihin . kyl monesti käy mielessä et onko tämmöisten sotkija rikkoja lapsen vanhemmat aivan ummikkoja ja eikö ne viitsi käydä vaikka vaivihkaa kurkkaamassa mitä ne penskat ulkona häärää . .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
06.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puiston kaikki istutusvalot (koristevalot istutusryhmissä) on potkittu rikki. Mä en tajua mitä kiksejä jotkut tästä saa ja miten nämä lapset on kotona kasvatettu.



Eniten harmittaa että mua on neuvottu kovettamaan omia lapsia ja etten pitäisi heitä niin " lapsina" vaan isoina. Pelkäämäpä että juuri tämä paikkojen rikkominen on juuri tämän seurausta että lapsille on annettu vapautta mutta vastuun ottaminen on unohdettu.

Vierailija
8/14 |
06.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi niitä pulloja pitää rikkoa? Mitähän niiden teinien päässä oikeen liikkuu?



Taitaa moni vanhempi luulla liikoja lapsistaan. Teini on lapsi, ei aikuinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
06.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mekin teininä majailtiin illat päiväkotien pihassa ja leikkipuistoissa, mutta ei me mitään rikottu. Karkkipapereita saattoi lennellä maahan, tupakantumppejakin ehkä, mutta pullojen rikkomista yms. tosi ilkivaltaa ei harrastettu, enkä koskaan kuullut, että olisi missään sellaista ollut.



Mikä nykyajan teinejä riivaa? Meillä valaistu parkkipaikka puiston vieressä ja parin viikon saldo 2 rikottua auton ikkunaa ja yksi auto naarmutettu, nauloja lasten kiipeilytelineessä, kaikenmaailman roskaa leikkipaikalla (karkkipaperit, mäyräkoiran kuoret, jäätelöpaperit, tikut, purkat, pullonkorkit, pullot ym.) on jo jokapäiväistä.



Pahiten ottaa päähän ja josta aina marmatan teineille ja uhkailen poliisilla (ja olen soittanutkin) on se, että me ajelee skoottereilla puiston läpi (menee kävelytie, mutta ei siis saa ajaa kuin polkupyörällä) päiväaikaan kun puistossa on juoksentelevia tenavia.



Miksi niihin ei saa kuria millään? Koska niiden vanhemmat ei välitä yhtään missä niiden teinit on ja mitä tekee.

Vierailija
10/14 |
06.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mistä tiesit jälkeenpäin? annoitko edes jonkun rangaistuksen?



Siis vaikka eivät tehneet mitään niin tuo on silti lakitermein " avunanto rikokseen" eli mä olisin ottanut viikkorahat tms. pois joksikin aikaa + " arestia" jos sitä enää käytetään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja me tytöt hihiteltiin ja ihmeteltiin kun päiväkodin tädit olivat raivona.

Vierailija
12/14 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asutaan puiston vieressä joten kyllä nähdään ketkä siellä aikaansa viettää ja teinithän ne. Tumppeja, pulloja, korkkeja ja kaiken helvatun roskaa on aina pitkin puistoa! Että ottaa päähän! Kyllähän noi tän lähiön spugetkin sinne oman osansa roskista jättää sekä jotkut älykkö-äidit jotka tupruttelevat hiekkisen reunalla. :-/ Mut suurimmat sotkijat on teinit. On se kumma ettei ne roskat mee ikinä roskikseen vaikka istuvat sen vieressä!!! PRKL!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiekkalaatikosta löytyy rikottuja pulloja, pihan istutusten reunuslautoja poikkipotkittuina ja ympäriinsä heiteltynä, roskia joka lähtöön jne. Viime vuonna jotkut olivat heitelleet jogurttipurkkeja ikkunoihin, rikkoneet 8 paloturvaikkunaa (kalliita), kiipeilleet katolle ja polttaneet sinne vähingossa lentäneet pallot (joita ei saada alas ilman talkkarin apua). Mitähän vielä...



Jotkut koiranomistajat ovat huomanneet että päiväkodin iso aidattu piha on oivallinen koirapuiston korvike - antavat koirien juosta siellä vapaana eikä mieleenkään tule siivota koirien jätöksiä pois.



T. päiväkodin täti

Vierailija
14/14 |
02.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jup- 4-vee pojan päiväkodin piha on 15-16-vuotiaiden kännäyspaikka. Siellä sit kännipäissä potkitaan ikkunoita rikki, rikotaan aitoja/kiipeilytelineitä, hajotetaan pulloja... Pahinta on, että OMAT TEINIT ovat notkuneet siellä mukana ja _katsoneet vierestä_, kun kaveri (ihan ihme pillerinpopsija, poltti tässä männä syksynä yhden päiväkodinkin viina+huumesekoiluissaan) rikkoo leikkihuoneen ikkunan osastolta, jossa heidän pikkuveljensä on hoidossa. Eivätkä saakelin tampiot voineet kotonakaan asiasta mainita. Maanantaiaamuna oli hätä kädessä, kun olis pitänyt jättää lapsi 6.30 päiväkotiin ja ekat hoitajat yritti keksiä, minne pääsisivät evakkoon, kun sisällä pakkasta.... grrr...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi yksi