Teenkö jotenkin väärin jos sanon lapselle näin?
Kohta 3v poika tulossa meille yökylään. Kotonaan ei äitinsä saa potalle, heti pottareissun jälkeen paskoo vaippaan. Voinko sanoa lapselle, että meillä ei vaippaan saa kakata? Hyvä auktoriteetti ja uskoo varmasti jos minä sanon.
Kommentit (6)
Ja mielestän olis fiksua myös kysyä äidiltä, että olisiko ok kokeilla tämmöstä.
No et voi. Mikä muu tarkoitus tuolla olisi, kuin osoittaa 'paremmuutesi' lasten hoidossa.
Ei se housuun kakkaaminen liity mitenkään kuriin. Se on asia, joka pitää hoitaa muulla tavalla. Tuossa iässä tavataan jo käydä neuvolapsykologilla, jos pottaan/pönttöön kakkaaminen ei onnistu. Meillä on 2,5-vuotias housuunkakkaaja, saa nähdä, oppiiko tekemään pottaan ennen 3-v synttäreitä. Ei ole hänelle mikään helppo asia tämä kakkaaminen, eikä sitä ratkaise mikään järkipuhe.
Pakkoko niitä kakaroita on hankkia?
Kasvatatko omaasikin tuota kautta, eli komentamalla? Paras auktoriteetti (mielestäni, omien kokemusten pohjalta) on ohjaava mutta kunnioittava henkilö.
Mikset kokeile vaikka jonkun palkinnon kautta? Kaverillani on myös 3v, joka ei tykkää tehdä pottaan. Joskus kuiskaan muka "salaa" pojan korvaan, että tehdäänkö niin että käyt potalla ja kun reippaasti yrität niin annan sulle pastillin. Pojasta on kivaa kun se tehdään "salaa äidiltä" (vaikka äiti tietenkin tietää) ja sitten saa palkinnon, jo pelkästä yrityksestä. Usein se pissa myös tulee.
Tietenkään muiden tehtävä ei ole kasvattaa lapsia, mutta ei siinä pahaakaan ole kun välillä on vanhemman (eli kaverinsa) tukena.
Mielestäni voi sanoa, mutta mitäs sitten jos ei tottele? Siinä kohtaan menee vaikeaksi. Ja pitäisi olla varma että poika osaa oikeasti pidätellä. Muuten tulee vaan stressiä ja pahaa mieltä pojalle. Ja jos kakkaa kuitenkin niin siitä ei voi mielestäni rangaista koska ei voi tietää oliko tahallista. Ja sitten menee vaan auktoriteetti.