Kansalaisaloite Sipilän ja sitä myötä hänen hallituksensa erottamisesta?
Jos tämä yritysjohtaja ei tajua erota itse, on varmaan kaikille selvää, että sekä korruptioon että jonkinlaiseen maanpetokseen ym. syyllistynyt Sipilä hallituksineen on hajotettava välittömästi, päätöksineen päivineen.
Koska nämä uuuden ajan despootit eivät ole ajaneet kansan ja maan etua vaan omaa etuaan välillisesti tai suoraan, vilpillisin perustein. Tiedonvälityksen rajoittaminen ja sen uhkailu ovat todella vakava demokratian uhka, ja lähinnä fasismia. Sama pätee Ylen johtoon, joka on totellut näitä diktaattorin käskyjä.
Osaisiko joku tehdä lakipykäliin ym. viitaten aloitteen hallituksen kaatamisesta seurauksineen? Vai onko nyt kyseessä tilanne, jossa "virkarikosten" ym. takia on esim. Sipilän pakkokin väiatyä?
Kansalaisaloite näin aluksi olisi jotain, varmaan tulisi aika iso mielenosoituskin....
Olen oikeasti yllättynyt Sipilän törkeydestä.
Kommentit (16)
2: Sipilä on yrittänyt rajoittaa vapaata tiedonvälitystä, määrännyt Yleä että heidän kanavillaan ei saa kertoa mitään Sipilän jääviydestä Talvivaara/Perheen firma-hässäkässä. Sensuroinut mediaa kuin parhaassakin diktatuurissa. , Ylen johto uskoi tätä uhkailua ja antoi varoituksen mm. Ruben Stillerille, joka ei suostunut vaihtamaan keskusteluohjelmansa aihetta Sipilästä. Todisteena on mm. kaikki uhkaavat, opastavat, haukkuvat ja käskevät sähköpostit kahdelle Ylen toimittajalle. Kuin Putin, näytetään vain sellaisia uutisia joita johtaja haluaa näyttää kansalle.
Sananvapaus, demokratia?!
Eipä tässä kansalaisaloitteet auta ja vaihtoehdot ovat
1. Sipilä eroaa kun tajuaa lopulta että se on ainoa vaihtoehto (tuskin tapahtuu)
2. Niinistö puuttuu peliin arvovallaan (tuskin tapahtuu)
3. Oppositio tekee välikysymyksen ja hallituspuolueen jäsenet lipeävät rintamasta (ei tapahdu)
4. Oikeuskansleri antaa lausunnon jossa todetaan Sipilän menetelleen väärin --> seuraus ero
5. Maassa aloitetaan laajat mielenosoitukset ja lakot Sipilän hallituksen kaatamiseksi --> koko hallitus eroaa.
Siinäpä ne vaihtoehdot on.
tuo on aika turhaa, jos hallituspuolueet on sipilän puolella tässä asiassa. ei ainakaan perussuomalaiset lähde venettä keikuttamaan, kun eivät todennäköisesti ihan heti uudelleen hallitukseen pääse.
Yleislakko
Vaan siihen tuskin monetkaan ryhtyisivät.
Olisko someraivo nyt paikallaan?
Voisi erota vähän äkkiä.
On tässä someraivoa turhenpiinkin tapauksiin käytetty.
Vihervasurihallitus tässä tilanteessa olisi täyttä myrkkyä Suomelle, viimeisetkin kansainväliset yritykset häipyisivät vero-orgioiden seurauksena ja rajat avattaisiin kaikille.
Hallitusta Suomessa ei hajoiteta millään kansalaisaloitteilla. Se istuu niin kauan, kun sillä on eduskunnassa enemmistö tukenaan.
Kaikki yläkoulun käyneet tietävät tämän.
Kansalaisaloitetta voi harrastaa seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Numero viisi ei tule toteutumaan, koska olemma lammaskansa.
Ei koko hallitusta jollain kansalaisaloitteella kaadeta. Sehän on sen verran hidas systeemi muutenkin, että ehtii melkein seuraavat eduskuntavaalitkin tulla ennen kuin kansalaisaloite ehtisi eduskunnan käsittelyyn, vaikka saisikin sen vaadittavat 50 000 ääntä. Ja todennäköisesti se ei edes saisi tuota vaadittavaa äänimäärää.
Vierailija kirjoitti:
2: Sipilä on yrittänyt rajoittaa vapaata tiedonvälitystä, määrännyt Yleä että heidän kanavillaan ei saa kertoa mitään Sipilän jääviydestä Talvivaara/Perheen firma-hässäkässä. Sensuroinut mediaa kuin parhaassakin diktatuurissa. , Ylen johto uskoi tätä uhkailua ja antoi varoituksen mm. Ruben Stillerille, joka ei suostunut vaihtamaan keskusteluohjelmansa aihetta Sipilästä. Todisteena on mm. kaikki uhkaavat, opastavat, haukkuvat ja käskevät sähköpostit kahdelle Ylen toimittajalle. Kuin Putin, näytetään vain sellaisia uutisia joita johtaja haluaa näyttää kansalle.
Sananvapaus, demokratia?!
'
kim jong...öö siipiilää?
Vierailija kirjoitti:
Yleislakko
Vaan siihen tuskin monetkaan ryhtyisivät.
Yleislakko edellyttää ay-liikkeen toimia.
Jos henkilö on muutama vuosi sitten lahjoittanut lapsilleen tietystä yrityksestä omistamansa osakkeet, eikä nyt ehdi/halua/ole kiinnostunut seuraamaan ko. yrityksen menestymistä ja solmittuja kauppoja, tuntuu oudolta, jos tällainen ihminen jaksaisi olla kiinnostunut valtion asioista. Aivan sama kuinka paljon juttua valtion elimissä tutkitaan, Sipilä on syytön ja sellaisena pysyy, onhan tämä niin tuhannesti nähty, syytteessä on ollut Kanervaa ja muuta moskaa, aina vesiperä. Jos pääministerin nimi olisi Juhan sijaan ollut vaikkapa Jaana tai Johanna tms, meillä olisi jo uusi pääministeri.
Valitettavasti kansalaisaloitteilla ei ole tässä asiassa mitään sijaa, sillä Sipilä istuu pallillaan niin kauan kun hallituspuolueet (eli eduskunnan enemmistö) ovat hänen takanaan. Ja nehän ovat, koska Sipilä jakaa rahaa kepulaisten ja kokoomuslaisten vaikuttajien taskuun ja persut ovat hiljaa, koska haluavat pysyä hallituksessa.
Sipilä pitäisi asettaa syytteeseen valtakunnanoikeudessa, mutta siihen tuskin ryhdytään, koska korkeamoraalinen pääministerimme on osannut juuri sopivien porsaanreikien kautta keplotella varoja haluamiinsa kohteisiin ja varsinaisten rikosten toteennäyttäminen on vaikeaa.
Siis mitä se nyt on tehny? Eka joku yritysjuttu, sukulaissuhteet, puolueellisuus mitä?
Mikä tää Yle juttu on?
T. En seuraa politiikkasäätöä mediassa