Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva nro 3 nyt vai myöhemmin?

kuumetta
25.11.2016 |

Ei nyt oteta liian tosissaan tätä, mutta meillä siis kolmas lapsi haaveissa. Ennestään 1,5 ja 4 v lapset. Hoidan heitä kotona ja hoitovapaata on jäljellä vielä siis n. 1,5 vuotta. Kotona olen ollut jo n. 4 vuotta.

Eri kanteilta ajateltuna, olisiko järkevämpää tehdä kolmas tähän nyt heti putkeen asap? Silloin vanhempainvapaat menisi osittain päällekkäin, minun ei tarvitsisi tässä välissä lähteä etsimään työpaikkaa mihin en voi täysillä sitoutua, kaksi isompaa saisi olla kotihoidossa pidempään.. Toisaalta joutuisimme esim. lykkäämään edelleen omistusasunnon hankintaa ja lastenhoito olisi ehkä rankempaa, kun talossa olisi kaksi melko pientä samaan aikaan.

Vai olisiko järkevämpää siirtää vauvan yritystä kunnes kuopus menee eskariin? Menisin tässä välissä töihin hoitovapaan jälkeen, hankkisimme oman kodin, ja jos vauva ilmottaisi tulostaan nopeasti niin pystyisin sitten olemaan kotona kuopuksen eskariaikana ja kun aloittaa koulutaipaleensa.. Olisi myös ehkä paremmin aikaa vauvalle, kun nämä kaksi ekaa olisi jo isompia.

Vauva nro 3 nyt vai myöhemmin?

Vaihtoehdot

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kaksi