Mies tukisti ja hänestä ansaitsin sen!
Ollaan oltu 3 vuotta yhdessä ja luulin tuntevani hänet. Töiden jälkeen kinasteltiin jostain ja hän alkoi haukkua nuorta siskoani, jolla miehet vaihtuu.. Vastasin, että kyllähän hän itsekin pani jokaista vastaantulevaa horoa nuorena, ja veljensä tekee niin edelleen. Tämän jälkeen mies tukisti aivan järkyttävän kovaa ja sanoi, ettei halua jatkossa kuulla tuollaista paskaa.. 😳
Sanoin tuon osittain vitsillä, ja toisaalta ärsytti miehen arvostelu siskoani kohtaan..
Nyt en ole suostunut puhumaan hänelle ja harkitsen vakavasti tavaroideni pakkaamista.. Mielipiteitä??
Kommentit (62)
No en ehkä tosta jättäisi. Mutta jos jatkuu niin sitten. Tyhmä mies anyway. On ehkä kiinnostunut sun siskosta??
Et sitten tosissas oo niin tyhmä että jäät?? Älä ole tyhmä. Toivon oikeasti, ettet jää.
Tukistaminen on VÄKIVALTAA. Jokainen terve ihminen lähtisi.
Tuosta se alkaa ja eskaloituu kerta kerralta pahemmaksi.
Kannattaa muistaa se oikeasti ennenkun joku joutuu lapioimaan sun päälle multaa.
Vierailija kirjoitti:
No en ehkä tosta jättäisi. Mutta jos jatkuu niin sitten. Tyhmä mies anyway. On ehkä kiinnostunut sun siskosta??
Vain täysin idiootti antaa tälläistä neuvoja.
Mitä sun siskon tekemiset sille kuuluu? Ja jos sanomasi on totta, ei sillä ole kai mitään kykyä tai halua arvioida itseään tai omia läheisiään kriittisesti, mikä on aika naurettavaa. Sillä vaikuttaa olevan vanhat käsitykset tietyistä asioista ja tukistaminen nyt on kaiken huippu.
Siis miten mies on sanonut sinun ansainneen tukistamisen?
Joo tukisti. Ja siksi mietin jäänkö, kun kuitenkin 3 vuotta ollut tosi kivaa.. Kun en ole puhunut koko iltana, niin tuli vaan kysymään, että mitä itse olisin tehnyt jos hän olisi haukkunut minua huor#ksi. En vastannut mitään. Enkä aio puhua hänelle ehkä enää ikinä. Ärsyttää niin paljon, koska meillä on elämässä kaikki muuten hyvin ja joulun matka maksettu yms.......
Ap
Miten olisi viikon ero? Miettisit, haluatko tuon jatkuvan (ekan kerran jälkeen tulee toinen, odota vain) vai haluatko elää niin, ettei tarvitse koko ajan pelätä.
Tuossa tilanteessa minä eroaisin. Ei ole olemassa mitään perustelua väkivallan käytölle parisuhteessa.
Olisin -ehkä- jotenkin voinut harkita olevani hänen kanssaan vielä, jos olisi edes pyytänyt anteeksi tms. Kuitenkin vaan tulee inttämään jotain, mitä jos-diibadaabaa. Ja sitten vielä kysyi tulenko lenkille! Ihan normaalisti. En vastannut mitään. Nyt todella toivon, että tajuaa nukkua sohvalla.
Ap
Mitä sitten kun tulee seuraava riita, mies käy taas käsiksi? Lopulta saat pelätä jatkuvasti. Erityisen huolestuttavaa tuossa on se jos ei edes ymmärrä tehneensä väärin eikä kadu?! En jäisi, en matkan enkä minkään muun takia. Ketään ei satuteta, ei millään syyllä.
Jotenkin kauhistuttaa ero, kun missä sitten asuisin? Opiskelut kesken eikä kavereiden pienet asunnot nappaa.. Ja vanhemmat asuu kaukana.. Lisäks ärsyttää, miksi just nyt! Kukaan ei ole ikinä tehnyt mitään fyysistä, niin mietin jopa, että ylireakoinko.. Tavallaan tiedän etten, mutta jooh.. En nyt keskiviikkona viitsi kenenkään luo lähteä.
Ap
Minun mies ei ole väkivaltainen, mutta tänään tuntui erityisen pahalle hänen vittumaisuutensa. Pilkkasi minua bisnes-tapaamisessa useaan otteeseen! Ja minä olen se joka tietää asiasta enemmän ja on järjestänyt kaiken, kaiken sen mitä hän haluaa!
Olemme olleet yhdessä jo ikuisuuden, onnellisesti ja välillä onnettomasti.
Tukistamista en hyväksyisi, anna hänen mennä matkalle yksin ja mene äidille jouluksi.
Vierailija kirjoitti:
Joo tukisti. Ja siksi mietin jäänkö, kun kuitenkin 3 vuotta ollut tosi kivaa.. Kun en ole puhunut koko iltana, niin tuli vaan kysymään, että mitä itse olisin tehnyt jos hän olisi haukkunut minua huor#ksi.
Itsepä rupesi kaksinaismoralisoimaan ja sen osoittamisesta sitten loukkaantuu. Huvittaisi ellei olisi aika turhauttavaa.
Tukisti? Rangaistuksena kuin lasta vai raivoissaan repi hiuksistasi? Kummassakin tapauksessa, eiköhän olisi aika erota.
Ja en usko, että on kiinnostunut siskostani, ei arvosta häntä ja hänen valintojaan yhtään. Kaiken kruunuksi tuo vielä lukee psykologiaa! Toivottavasti ette joudu hänen asiakkaaksi ikinä 😂
Ap
Pakkaa ihmeessä ja helvetin äkkiä. Kukaan mies ei jaksa kaltaistasi vittupäätä, joka katsoo vitullaan olevansa oikeutettu päästelemään suustaan mitä tahansa.
Vierailija kirjoitti:
Olisin -ehkä- jotenkin voinut harkita olevani hänen kanssaan vielä, jos olisi edes pyytänyt anteeksi tms. Kuitenkin vaan tulee inttämään jotain, mitä jos-diibadaabaa. Ja sitten vielä kysyi tulenko lenkille! Ihan normaalisti. En vastannut mitään. Nyt todella toivon, että tajuaa nukkua sohvalla.
Ap
Mistä te olette keksineet, että mies nukkuu sohvalla? Vanhoista komedioista? Minä en ainakaan ikipäivänä nukkuisi sohvalla. En, vaikka erolla uhattaisiin.
Kyllä naista saa vähän tukistaa jos se alkaa hyppiä silmille. Alottaja ja sen sisko kyllä vaikuttavat pikkaisen huoramaisilta akoilta.
No miehesi on hiukan epäkypsä. Stereotypia siitä, että naisten pitää olla neitsyitä ja mielellään kuitenkin osata kaikki kinkyt jutut sängyssä on aika vahva. Se, että miehet voi heilua miten haluaa, on normaalia, koska miehet on miehiä. Se on raivostuttava stereotypia ja normi. Ja se, että miehesi tukistaa on kyllä todellakin yli sietorajan menevää käytöstä. Oikeasti, tukisti!?!??! Toiseen ei kosketa niin että se sattuu, toista ei satuteta mitenkään - ei sanoilla eikä teoilla eikä ainakaan fyysisesti. Toki mokia sattuu, riidellessä sanoo pahasti, joskus huumori osuu harhaan ja aina ei teot mene nappiin. Mutta jos tarkoituksellisesti satutta, on tilanne varsin toinen. Tukistamisesta ei voi erehtyä.