Millaisedn joulukalenterin tekisin murrosikäisille?
Kaupan suklaa ym kalenterit ei enää nappaa, mutta miettinyt tässä josko keksisin jotakin muuta...mutta mistä pussukat tms x 24? täytteitä helpompi keksiä..murkkuja on 2kpl.
Kommentit (10)
Luukkujen388 taakse rahayllätyksiä.
Tyttö vai poika?
Mulla on 15 v tyttö ja voisi tykätä vaikka:
- sellaisia "puhelinjohdon näköisiä" hiuslenksuja... tai muita hiuslenksuja
- huulirasva
- kiva heijastin
- karkkia
- kivat sukat
- joulukoristeita
- kynsilakka
- yms.
Laita kalenterin taskuihin hylsyjä niin, että aloitat 6-millisestä ja sitten aina päivien edetessä isompia kokoja, kunnes sitten 24. luukkuun laitat räikkäavaimen. Näin lapsella on kasassa kokonainen hylsysarja. Jos vielä aattoiltana haluaa yllättää, niin pakettiin voi sitten laittaa jatkovarren.
Se perinteinen leffalippu, joita voi olla useampikin, jos on voimassaoloaikaa, hampurilaislahjakortti, deodorantti, muistikirja,joku hyvä kynä, muistitikku, levykaupan lahjakortti, suklaata, kalenteri, jossain luukussa voisi olla vaikka vaan vitosen tai kympin seteli nyt muutamana ehdotuksena. Nää nyt on osa aika kalliita, mutta nämä vain muutaman ehdotuksena. Sitten aatoksi joku isompi luukku ja siihen jotain parempaa. Voit toki laittaa eri arvoista ja sanoa jo etukäteen, että päivittäinen arvo voi sitten vaihdella eurosta kymppiin.
Vierailija kirjoitti:
Laita kalenterin taskuihin hylsyjä niin, että aloitat 6-millisestä ja sitten aina päivien edetessä isompia kokoja, kunnes sitten 24. luukkuun laitat räikkäavaimen. Näin lapsella on kasassa kokonainen hylsysarja. Jos vielä aattoiltana haluaa yllättää, niin pakettiin voi sitten laittaa jatkovarren.
Mahtava ehdotus. Nauroin ääneen 😀
Meillä on lapsilla omat joulusukat, joihin laitan aina edellisenä iltana uuden tavaran. Teinille olen hankkinut tälle vuodelle jo muutaman leffalipun, uudet nappikuulokkeet, huulirasvan, kynsilakkoja, kynsitarroja ja ripsivärin. Kalliimmat jutut laitan viikonlopuille, arkena saattaa sitten olla vaikka muutama suklaakarkki. Tässä sukkasysteemissä on se hyvä puoli, ettei haittaa vaikka ihan kaikkea ei olisikaan vielä hankittu heti joulukuun alussa. Ja kun lapset olivat pienempiä, ei kiusaus avata luukkuja etukäteen käynyt liian suureksi.
ei hitto! Toi hylsysarja on ihan mahtava idea! Mopoilijan tai rakentelijan unelma! Olisin nuorempana halunnut just tuollaisen, ihan oikeasti.
Askarteluliikkeistä saa pussukoita ja pieniä laatikoitakin. Kaveri joskus teki tulitikkurasioista.
Kannattaa kysäistä vaikka hääkarkkipussukoita tms., ne ovat pusseina ja rasioina pieniä ja sopivat hyvin tuohon kooltaan. Tai hae netistä taittelumallit itse ja taittele paksusta paperista tai pahvista eri mallisia, eihän niiden tarvitse olla suorakaiteita tai neliöitä aina.