Mitä ruokaa ensiviikoksi? Herkkua!
Olen menettänyt motivaation laittaa ruokaa. Ensi viikosta tulee raskas. Minua stressaa jo valmiiksi. Haluaisin tehdä ruuan joka kestäisi mahdollisimman monta päivää. en kestä ajatusta enää makaroonilaatikosta ja sosekeitoista. Jotain herkkulista hyvää. Vinkkejä? asun yksin.
Kommentit (8)
Minä suosin uunissa itsekseen valmistuvia ruokia. Joskus heitän vuokaan raa'at riisit, vettä ja kanasuikaleita ja lykkään uuniin. Tai teen jotain pataruokaa. Tai laitan kalan uuniin ja keitän perunat sen seuraksi.
Ratatouillea, paranee vaan lämmitettäessä. Proteiiniksi broiskua tms, sunnuntaina voi tehdä koko viikon tarpeen valmiiksi ja pakastaa annoksissa sen osan mitä ei käytä parin seuraavan päivän aikana. Edellisenä iltana ottaa sulamaan uuden annoksen sitten kun jääkaappiin jätetyt on käytetty.
Välillä ei jaksa mietti arjen aterioita ja jos ei ole perhettä ruokittavana, noin pääsee helpolla. Kasvislisäkkeeseen voi lisätä chiliä tms jos haluaa.
Mä ajattelin tehdä huomenna maanantaille ja tiistaille joko merimiespihvin (kokolihasta) tai stroganoffin. Molemmat vaan paranee lämmitettäessä.
Ke ja to sitten nopeaa kana-kasvis-nuudelikeittoa ja itsetehtyjä sämpylöitä.
Torstai iltana uuniin 2 päivän ihana kasvislasagne. Sunnuntai täytyy sitten miettiä vielä.
Paisti. Säilyy jääkaapissa viikon ja voi käyttää monella tavalla.
sekä lämpimänä että kylmänä.