Siittiöt elivät jopa 10 päivää. Nainen tuli raskaaksi yhdynnästä ja toinen raskaus alkoi 10 päivän päästä.
" Australialainen Kate Hill kärsi munasarjojen monirakkulaoireyhtymästä, joka huomattiin vuonna 2006. Hill ei saanut ovulaatiota eli munasolut eivät irronneet munasarjasta. Lapsien saaminen oli mahdotonta.
Hän sai tähän hormonihoitoa ja lopulta se auttoi. Tuplasti.
Kate tuli raskaaksi kaksi kertaa peräkkäin kymmenen päivän välein. Vielä harvinaisemmaksi tapauksen tekee se, että Kate oli harrastanut seksiä miehensä Peterin kanssa tämän ajanjakson aikana vain yhden kerran.
- Peterin sperma pysyi hengissä 10 päivää ja pystyi hedelmöittämään toisen munasolun, kertoo Kate australialaiselle 7 News-kanavalle.
- Hole in one, vitsaili aviomies golftermein.
Ilmiön lääketieteellinen nimi on superfetaatio. Se tarkoittaa sitä, että jo raskaana oleva nainen voi tuottaa ja ovuloida uuden munasolun. "
http://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/201611162200028138_rb.shtml
Kommentit (5)
Kyllä Australiassakin on talkkareita!
Jännä! Eivät siis ole kaksoset, vaan sisarukset vaikka syntyvätkin samaan aikaan :P
Toisen miehen siittiöt säilyvät vaginassa jopa vuoden. Ja senkin jälkeen kun kuolevat, ovat jättäneet DNA:ta munasoluihin. Lapsi saa siis geenejä jokaiselta mieheltä, joiden kanssa nainen on lähivuosina harrastanut suojaamatonta sexs
Vierailija kirjoitti:
Toisen miehen siittiöt säilyvät vaginassa jopa vuoden. Ja senkin jälkeen kun kuolevat, ovat jättäneet DNA:ta munasoluihin. Lapsi saa siis geenejä jokaiselta mieheltä, joiden kanssa nainen on lähivuosina harrastanut suojaamatonta sexs
Ei mennyt nyt ihan oikein.
Lasketaankohan nuo kaksosiksi?