Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi toimitte idioottimaisesti?

Öljyinen Maunula
15.11.2016 |

Virtavesien hoitoyhdistyksen Teemu Mökkönen moittii Helsingin pelastuslaitosta siitä, että Maunulanpuro puomitettiin kokonaisuudessaan vasta päivä sen jälkeen, kun hän teki ilmoituksen asiasta.

Metsälän pienteollisuusalueella valui viikko sitten suuria määriä öljyä Haaganpuron latvahaaraan Maunulanpuroon.

Mökkönen kertoo havainneensa vuodon viikko sitten tiistaina, jonka jälkeen hän soitti asiasta hätäkeskukseen.

Öljyalueen päätepiste puomitettiin tiistaina, vaikka Mökkösen mukaan hän teki ilmoituksen koko alueesta. Pelastuslaitos kertoo puomittaneensa vuodon alkupään seuraavana päivänä uusien öljyhavaintojen jälkeen.

Mökkösen mukaan hän esitti jo tiistaina alueen kartalta palomiehille.

”Seurasin öljyä alle kilometrin matkan puronvartta pitkin sen lähteelle, jonka jälkeen soitin asiasta hätänumeroon. Ilmoitin hätäpuhelussa laajuuden ja haaran, josta päästö tulee.”

Virtavesien hoitoyhdistyksen Mökkösen mukaan ”tilanne ei välttämättä olisi ollenkaan näin paha, jos vuoto olisi tukittu saman tien”. Asian poliisitutkinta on kesken, joten vielä ei ole tietoa siitä, minä päivänä vuoto on tukahtunut tai olisiko sitä ylipäänsä voitu tukkia.

Pelastuslaitoksen mukaan öljyntorjunnassa varmistetaan ensisijaisesti, ettei öljy pääse etenemään pitemmälle.

Öljytörjuntamestari Olli Kilpeläinen ei halua kommentoida asiaa.

”En anna mitään tietoja siitä idioottimaisesta toiminnasta, mitä vapaaehtoiset siellä tekevät”, Kilpeläinen vastaa kuulematta kysymystä.

Kilpeläinen ei tarkenna, mitä tarkoittaa idioottimaisella.

Mökkösen mukaan paikalla on kiistelty siitä, onko Maunulanpuro hulevesiviemärin jatke vai puro.

”Keskustelu päättyi, kun esitin eriävän mielipiteen ja totesin, että kyseessä on puro.”

Eronteko on Mökkösen mukaan tärkeä, koska taimenet käyttävät puroa kutupaikkana.

Vapaaehtoiset ovat tänään yhdestätoista eteenpäin siivonneet puron ympärillä olevaa aluetta yhteistyössä Helsingin pelastuslaitoksen kanssa. Pelastuslaitos on varustanut vapaaehtoisia.

Maanantaina tehtiin yksi lisäpuomitus sään lauhtumisen vuoksi, joka lisää veden virtausta.

Poliisitutkinta vuodosta on kesken. Poliisi epäilee, että arviolta useiden satojen litrojen öljypäästö on ollut tahallinen. Teknisessä tutkinnassa sadevesiviemäristä löydettiin tyhjä öljykanisteri.

http://www.metro.fi/uutiset/a1387820023051

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska punavihreät ei muuta osaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kolme