Miksi suurin osa työttömistä on patalaiskoja?
Kyllä sitä pääsee aina siivoojaksi tai puhelinmyyjäksi nollatuntisopparilla töihin. Mikä on kun ei työ kelpaa?
Kommentit (19)
Miksi menisin nollatuntisopimuksella töihin kun tuilla pärjää paremmin?
Mahtaisiko johtua siitä että työstä haluaisi palkan jolla elää?
Ei kai kukaan saa elämänsä sisältöä siitä itse työn tekemisestä ilman palkkaa? Kyllä minulla ainakin on päivilleni mielekkäämpää tekoa kuin raataa perse ruvella jotta jollain myyttisellä veronmaksajalla olisi parempi olo.
Siksi, kun nollapalkalla ei elä, miksi aloittajan kaltaisia idiootteja on olemassa?
Eihän työtä kuulu tehdä rahan takia vaan työn ilon puolesta. Työn kuin työn pitäisi kelvata.
Katsotaan uudestaan kun vuokranantaja suostuu tekemään 0e vuokrasopimuksen.
Vierailija kirjoitti:
Eihän työtä kuulu tehdä rahan takia vaan työn ilon puolesta. Työn kuin työn pitäisi kelvata.
Töitä tehdään vain rahan takia. Jos muuten riittäisi pätäkkää niin keskittyisin pelkästään nautintojeni maksimoiniin.
Tuet pois niin työtä löytyy heti ja ne vielä maistuvatkin.
Ai pääsee vai? Voitko sanoo ton sille siivousfirmalle joka ei ottanut mua töihin, kun multa on amputoitu jalka vedoten siihen, etten pysty suorittamaan vaadittuja työtehtäviä. Huolimatta siitä, että jalka meni jo teininä ja osaan kävellä proteesillani aivan hyvin, kun oon kohta kymmenen vuotta sitä tehnyt. Ja puhelinmyynti on pelkästään laillista kotirauhan häirintää ja orjatyötä, muutan ennemmin sillan alle kuin teen sitä "työtä" enää ikinä.
Vierailija kirjoitti:
Katsotaan uudestaan kun vuokranantaja suostuu tekemään 0e vuokrasopimuksen.
Miksi sinun pitäisi saada asua ilmaiseksi asunnossa jonka vuokranantaja on tienannut kovalla työllään ja veroja maksaen.
Voi pyhät jeesuksen pallit ja jumalan paskaset persekarvat, keksikää jo jotain UUTTA!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Katsotaan uudestaan kun vuokranantaja suostuu tekemään 0e vuokrasopimuksen.
Miksi sinun pitäisi saada asua ilmaiseksi asunnossa jonka vuokranantaja on tienannut kovalla työllään ja veroja maksaen.
Kun ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Tuet pois niin työtä löytyy heti ja ne vielä maistuvatkin.
Jep. Pimeää työtä (ja laittomuuksia)
Kukaan ei halua työskennellä rasistikapatalistien yrityksissä.
Ja koska tää palsta on mitä on, niin pitää vissiin lisätä, että olin työttömänä koulun jälkeen 3kk ja silloin hain totta siivouspaikkaa, joka otti lukuisista hakijoista rappusiivoojaksi ennemmin sellaisen, jolla oli 2 jalkaa. 3kk valmistumisen jälkeen sain oman alan duunia, eli turha syyttää yhteiskunnan loiseksi, koska arvaan sen kuitenkin olevan sun seuraava kommenttisi.
-10
Vierailija kirjoitti:
Katsotaan uudestaan kun vuokranantaja suostuu tekemään 0e vuokrasopimuksen.
Tämä hyvä pointti. Ehkä myös sähkölaitos tekisi 0e sähkösopimuksen? Ja vakuutusyhtiö? Ja ruokakauppa myisi halvemmalla ruokaa "nollasopimuslaisille" .
Nämä "menkää töihin"- lässyttäjät eivät ymmärrä, että nollasopimuksilla ei makseta vuokraa, sähkölaskua, vakuutusmaksuja, ei osteta ruokaa, eikä varsinkaan nautita sellaisista luksusasioista kuten netti ja puhelin.
En ole työtön mutta palkkani on niin pieni että sivutulona laitonta bisnestä ajattelin harjoittaa jotta saa asumisen ja ruoan perheelle. En ole myöskään laiska.
Toivon todella että jäät työttymäksi. Saat työkkäriltä työpaikan joka sijaitsee 80kilometrin päässä kotoasi, sinne ajaisit omalla autolla tunnissa. Palkka nettona 1300e. Vuokra tai lainan lyhennys siitä, plus bensat. Kotoa lähtisit n.6.30 veisit lapset päiväkotiin, siitä töihin, hakisit lapset n.18.00 aikaan päiväkodista. Laitat ruuan.
Kun ei tule toimeen palkalla sen lisäksi elämösi sisältö on töitä, töihin menoa, töistä tuloa.
Pistäisi masentamaan eikä ihme jos joku päivä ei enään jaksa.
Työttömät orjatyöhön ei ole ratkaisu työttömyystilastojen kaunisteluun. Sillä pilataan elämiä, jopa niiden rikkaiden.
Jos kansalla ei ole mahdollisuutta toimeentuloon ei ole vaihtoehtoja kuin hylätä hallitus ja lait ja elää niinkuin pystyy oli se siyten laillista tai ei.
Työtönkin on ihminen. Joka haluaa parantaa elämänlaatuaan, nostaa elintasoaan. Se että tekee orjatyötä ilman elintason nousua ei ole kannatavaa vaan masentaa kenet tahansa.
Kaikki tuet pois ja kukaan jolla jotain edes vähän on ei olisi turvassa missään, ihmishenki ei olisi enää minkään arvoinen kun on kyse omasta ja läheisten hengissä pysymisestä, koko suomi olisi no go aluetta ja vain kaikista rikkaimmat asuisivat vartoiduilla suljetuilla alueilla, suomesta tulisi vähintään yhtä vaarallinen paikka elää kuin pahimmat brasilian slummit.
Kuka tuon tutkimuksen on tilannut ja rahoittanut?