Kodinhoitotuki, aaarghh! A-talk
Kommentit (11)
Mistä tätä saa hakea ja mitkä on ehdot? Minäkin haluan kodinhoitotukea, voiko sitä saada vaikka siivojan ja puutarhurin palkkaamiseen?
Vierailija kirjoitti:
Mistä tätä saa hakea ja mitkä on ehdot? Minäkin haluan kodinhoitotukea, voiko sitä saada vaikka siivojan ja puutarhurin palkkaamiseen?
Koitapa lähettää kysymyksesi tuolle a-talkin juontajalle.
Hän ilmeisesti tietää paremmin kodinhoitotuesta.
Ap
Aikamoista jankkaamista! Eikö sukupuolten välistä tasa-arvoa voisi kehittää ennemmin niin, että perhevapaiden kustannukset automaattisesti lankeaisivat sekä äidin että isän työnantajille?
No tuo ruskeasilmä on yksi Ylen huonoimmista naistoimittajista.
Ja vittu kotihoidontukea käsitellään jälleen vain poliittisesta työllisyysnäkökulmasta ja tasa-arvonäkökulmasta. Kukaan ei sano, että oman lapsen hoito on arvokkainta työtä mitä on.
Näkkäläpään mielestä pienet lapset pitäisi saada päivähoitoon mahdollisimman varhain, koska Tanskassa ja Ruotsissakin. Voisi edes jorman poistaa keskustelusta.
Sukupuolten tasa-arvoa pitäisi kehittää niin, että miehetkin alkaisivat synnyttää.
Suomessa syntyvyys on jyrkässä laskussa. Jos laskee tätä tahtia, niin kohta millekään kotihoidontuelle ei ole tarvetta.
Talous sitä, raha tätä. Jankuti jankuti. Sama levy soi, vaikka voi olla, että tulevaisuudessa ihmiset eivät enää halua lapsia. Näkkäläkikuli voisi miettiä sitä.
Vierailija kirjoitti:
Sukupuolten tasa-arvoa pitäisi kehittää niin, että miehetkin alkaisivat synnyttää.
Sen lisäksi äiti ja isä voisivat vuorotellen imettää vauvaansa.
Kotihoidontuki on aika paljon vähemmämmän kun työttömyyskorvaus. Sillä ollaan vaan hetken, jonka jälkeen palataan takaisin työelämään omaan työpaikkaan. Tulee yhteiskunnalle halvemmaksi kun hoitopaikkojen lisääminen. Eihän monella ole edes mahdollisuutta jäädä kotiin edes vähäksi aikaa kun tuki on niin pieni. Ja ne joilla ei työtä oo niin niillä tuskin on varaa olla tolla rahalla. Työttömänä pärjäisivät paremmin.
Miksi ylipäätään perhevapaiden kustannukset pitää maksattaa työnantajalla? Moni pienyritys on kusessa, kun työntekijä rientää heti kun sopimus on kourassa, äitiyslomalle ja perhevapaille moneksi vuodeksi. Ei kai se työnantajan ongelma ole jos joku haluaa lisääntyä?
Voisi edes juontaja opetella oikean sanamuodon!