Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi mun nenä on ihan tukossa koko ajan, varsinkin aamuisin? Samoin silmät on vähän aristavat ja rähmäiset. Allergiaa?

Vierailija
18.06.2007 |

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sitten sulla on poskiontelotulehdus tai sitten vaikka joku polyyppi nenässä. (Vaaraton.)

Vierailija
2/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

--> kosteusvaurio?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki perheenjäsenet ei oireilleet homeelle, vain kaksi kolmesta.



Koko kohde oli rakennettu jotenkin väärin ja suurimmassa osassa asuntoja asukkaat oireili.



Joten liputan tuolle kosteus- ja homevauriolle aika vahvasti. Aamulla monet kohteessa asuneet oireili tukkoisuudella ja silmäongelmia oli toistuvasti.



Muutto ainoastaan auttoi meillä. Loppuiän riesa homeallergia on tässä perheessä, tutkittiin ja altistunut nimenomaan sellaisille homeille joita on kosteusvaurioisessa rakennuksessa.



Vierailija
4/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puoli vuotta sitten. ap

Vierailija
5/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

heinät

Vierailija
6/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ETTÄ ÄLKÄÄ ENÄÄ TYRKYTTÄKÖ SITÄ VAIHTOEHTOA!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mene lääkäriin ja kysy häneltä. Tietty tuo allergia on mahdollinen.



Ps. Osa kuntotarkastajista ei osaa asiaansa, alalla pyörii kaikenlaista yrittäjää. Tarkastukset ovat hyvä bisnes ja siitä johtuen alalle on kertynyt myös kyseenalaista porukkaa. En toki tiedä kuinka pätevä tarkastaja teillä on käynyt, otettiinko näytteitä ja miten ne analysoitiin.



Meilläkään ei pitänyt olla mitään, kuitenkin oli homemittauksessa löytyi sädesientä. Lisäksi ammoniakkipitoisuus oli liian korkea, (yleensä laskee vuoden jälkeen kohteen valmistumisesta).



Astma- ja allergialiiton suosittelema sisäilmakeskus teki mittaukset / tutkimukset joissa löytyi monenlaista ongelmaa. Sisäilmanlaatu sisälsi pienhiukkasia jotka nousi rakenteista puutteellisen eristyksen takia yms. Rakennusvirheitä oli mittavasti.



Vierailija
8/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On todettu mahdollinen polyyppi nenäontelossa, mutta en ole jaksanut tehdä mitään asialle.

Homejuttuja ei voi olla koska asun tänä aikana jo kolmannessa kämpässä.

Lopetin tupakoinnin joku aika sitten ja se pienensi aamuisin tulevan rään määrää huomattavasti, nyt menee enää paperillinen aamuisin, kun ennen meni 4-5 heti herättyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Home ei ole kenenkään " syy" . Homesairaus on todella vakava sairaus. Lisätietoa saat internetistä ja kirjastosta ja hakusanalla ammattitaudit. (alveoliitti. ODTS, astma, allerginen nuha). Oireet ovat hyvin moninaisia. Alussa nuhaa ja kurkunkirvelyä ja yskimistä, ihottumaa.

Vierailija
10/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Milloin on syytä epäillä sisäilmahaittaa

Voit epäillä sisäilmahaittaa, jos asunnossasi tai työpaikallasi on seuraavia epäkohtia:



* Epämiellyttävä haju, esimerkiksi pistävä tai maakellarimainen haju.

* Tunkkainen ilma.

* Liian alhainen lämpötila (alle 20 °C) tai veto.

* Liian korkea lämpötila talvella (yli 23 °C).

* Kosteusvauriojälkiä, esimerkiksi maalin tai tasoitteen hilseily, tapetin kupruilu, parketin tummuminen, muovimaton irtoaminen alustasta tai muovimaton saumojen aukeaminen

* Riittämätön ilmanvaihto, esimerkiksi ei tulo- tai korvausilmaventtiileitä makuuhuoneessa, ikkunat huurtuvat, paperiarkki ei pysy kiinni poistoilmaventtiilissä, kylpyhuoneen peili on pitkään huurussa (yli 10 min) peseytymisen jälkeen.

* Oireet, jotka helpottavat tai häviävät muualla, esimerkiksi nenän ja kurkun oireet silmien ja ihon ärsytys, päänsärky ja väsymys.

* Usein toistuvat hengitystietulehdukset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta nää oireet on pahentuneet nyt loppukeväästä/kesällä. Talvella mulla ei ollut mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan seitsemän