Vastaako korjatut ja uudistuneet horoskooppimerkit minäkuvaanne vai tuleeko identiteettikriisi?
http://m.iltalehti.fi/pinnalla/2016091722329771_iq.shtml
Itse olen aina tuntenut itseni Jousimieheksi enkä Kauriiksi (28.12)
Tämähän selittääkin asian.
Kommentit (38)
Jos mä ottaisin nuo ihan tosissani, niin ei silti hetkauttaisi. Kalasta vesimieheksi muuttuminen ei olisi niin paha.
Ei vastaa. Nyt olen kaksonen ja tuon mukaan olisin härkä. Kaksonen on melko jännästi 99% minua kuvaava, härässä ei ollut mitään muuta minuun liittyvää kuin realistisuus.
Mun horoskooppini oli jo lapsuudessa kalat tai oinas. Riippui lehdestä.
Pääsin lähelle kahta kymppiä, niin se oli uutinen myös, että nyt vakinaistetaan ne rajat.
21.3. on oinas!
Oinaaksi mua on aina kaikki tituleerannut, mutta kalaksi olen itseni tuntenut. Tiedä näistä.
Tuon Käärmeenkantajan tai Vesikäärmeen ovat astrologian harrastajat tienneet aina. Eikä se jako noin menisi. Iltapulu on ainoastaan oikeassa siinä, että skorppareiden aika lyhenee, osa heistä on vesikäärmeitä.
mussukka_ kirjoitti:
Mun horoskooppini oli jo lapsuudessa kalat tai oinas. Riippui lehdestä.
Pääsin lähelle kahta kymppiä, niin se oli uutinen myös, että nyt vakinaistetaan ne rajat.
21.3. on oinas!
Oinaaksi mua on aina kaikki tituleerannut, mutta kalaksi olen itseni tuntenut. Tiedä näistä.
On vissiin synnytty samana päivänä, sillä itse olen ollut osassa horoskoopeista oinas, useimmissa kai kuitenkin kala.
Uusilla rajoilla meidän perheessä kaikki 5 henkilöä pysyy samassa horoskoopissa ja itse tukevasti kalaksi.
No en tosin luen horoskooppeja tai usko niihin.
13 merkkiä oli 300 v vanhassa roomalaisessa puutarhassakin, sellaiset askelkivet ja yksi niistä oli käärme.
Ei vastaa, kyllä nyt menee vaatekaappi uusiksi.
Skorpparista vaa'aksi. Nykyinen merkki on suuri huumorin aihe lähipiirissä (en usko horoskooppeihin, ja sanon sen aina ääneen, mutta horoskooppimerkkini kuvaa minua muiden mielestä hyvin), uudesta en tunnista itseäni ollenkaan.
Toisaalta sopii siis hyvin. On paljon helpompaa olla skeptikko, kun oma horoskooppi on niin kaukaa haettu kuin olla voi.
Höh. Mä olisin nyt sitten toi käärmeenkantaja 😮 tykkäsin olla jousimies....
Itse muuttuisin oinaasta kalaksi. En muutoin perusta horoskoopeista, mutta oinaan luonnekuvaus sopii kyllä minulle kuin nappi silmään, kalat ei lähellekään.
AI nyt sitten kuulitte tuosta. Minä taisin lukea tuon 80-luvulla kirjasta Paholaisen Asianajaja (http://www.skepsis.fi/jutut/paholaisen_asianajaja/ , suosittelen) Eikä liikuttanut pätkääkään silloinkaan.
Vanhan systeemin mukaan olen kaksonen ja uusi tyrkkäisi minut härkä-merkin alle. Höh, en tunnista enkä tunnusta itsessäni oikeastaan mitään härkämäisyyttä, kaksosen piirteet kyllä löytyvät meikäläisestä. Joten taidanpa pysytellä tutussa ja turvallisessa wanhassa maailmanjärjestyksessä..
Jeee! Olen aina tuntenutkin olevani rapu, enkä vähääkään leijona. Nyt siis olenkin oikeasti se :):):)
Mä muuttisin vaa'asta neitsyeksi. Olisihan se kamalaa, jos mä en oliskaan enää tasapainoinen ja rauhallinen.
Mä taas olen skorpioni. Edelleen vaikka vaa'aksi tuon perusteella muuttuisin. Uskon ja koen edelleen olevani se miksi itseni koen.
Ei ei ei, mä olen niin neitsyt kuin olla voi! En mikään jellona.
Vesimiehenä pysyisin edelleen. Kaikilla muilla perheenjäsenillä vaihtuisi horoskooppi.
Ei muuttus sitten mun kohdalla vissiin mihinkään.