Pomoni kävi työkaapillani poissa ollessani ja "lainasi" sieltä jotakin lupaa kysymättä
Työskentelen avokonttorissa, jossa minulla on oma sermein eristetty työtilani. Tuossa tilassa on kaappi, jossa säilytän työjuttujen lisäksi joitakin omia tavaroitani työpäivän aikana. Eilen lähdin töistä aikaisemmin, ja pomoni ilmeisesti ajatteli, etten tule enää takaisin. No menin kuitenkin takaisin ja huomasin, että kaapistani puuttui jotain, joka oli siis firman omaisuutta, mutta minun käyttööni annettu. Kysyin työkaverilta, tiesikö hän, kuka tuota kyseistä tavaraa oli tarvinnut, ja hän sanoi, että esimiehemme. En tiedä oliko hän ajatellut palauttaa k.o. tavaran maanantaina ennen kuin palaan töihin, vai jättää vain palauttamatta. Kyseinen tavara on siis sellainen, jonka varmasti olisi saanut lainattua usealtakin ihmiseltä ihan kysymällä. Ja kaappi on lukittava, mutta avaimet ovat hukassa En oikein tiedä mitä ajattelisin, joten kysynkin teiltä neuvoa. Toimiko pomoni oikein? Vai onko työtilassa oleva kaappi mielestänne jokaisen omaa aluetta, josta ei "lainailla" mitään? Miten toimisitte tässä tilanteessa?
Kommentit (16)
Kaappi on firman kaappi ja tavarakin. Ei sinun. Miksi pidät työpaikalla omia tavaroita? Et saa tehdä sitä
Ei työpaikalle aleta rakentelemaan mitään privaattialueita.
Ellei erikseen ole sovittu, että kyseessä on henkilökohtaisten tavaroiden kaappi, mielestäni esimies saa lainata sieltä työpaikan omaisuutta. Ja henkilökohtaisten tavaroiden kaapissa ei ehkä pitäisi säilyttää työpaikan tavaroita.
Työpiste ja kaappi on firman, ei sinun
Oli minusta ihan asiallista. Firman tavara ja pomo tarvitsi sitä ja sinä et, kun olit lähtenyt ajoissa. Sun ajatus on outo.
Mitä ihmeen salaisuuksia säilöt FIRMAN kaapeissa? Omat kamat laitetaan käsilaukkuun ja pidetään kotona
Jos esimies lainasi turvakenkiä, kuulokkeita, kypärää tms. joiden osalta oletat olevasi ainoa esineen käyttäjä, niin minusta siitä pitäisi vähintään ilmoittaa jälkikäteen.
Ongelma tulee siitä että on mahdoton yhtälö tuo että kaappi olisi samaan aikaan sekä auki että lukossa sekä käytännössä että mielikuvissa. Elikkä pitää valita jompikumpi.
Faktat sanoo että kaappi on avoin ja kaapissa on firman omaisuutta jota firman työntekijät käyttää.
Kiitos mielipiteistä. Jollekin vastaajalle, joka kirjoitti, että "omat kamat laitetaan käsilaukkuun ja pidetään kotona": Kirjoitinkin aloituksessani, että kaapissa on omia tavaroitani TYÖPÄIVÄN AJAN, juurikin laukku ja siellä olevat tavarani. Säilytän kaapissa myös firman puhelinta jota en vie kotiin, joten senkin voisi kai sitten kuka tahansa sieltä ottaa ja soitella vaikka Kiinaan, ja minä saisin syyt niskoilleni?
Ap
OT, lähdit töistä aikaisemmin, mutta palasit sinne, miksi?
Kyllä pomo saa lainata firman tavaroita. Miksi oletat, että teki sen salaa, kun epäilit, että palauttaa ennen paluutasi? Voihan olla, että palauttaa maanantaina, kun olet paikalla.
Firman puhelimella voi soittaa vaikka Kiinaan, etkä joudu siitä syylliseksi, sillä voithan todistaa, ettet ko aikana ole ollut töissä, kun puhelinta on käytetty. En vain usko, että enää kukaan ei suojaa puhelinta millään koodilla, paitsi näemmä sinä, jos puhelinta voisi joku muu käyttää.
Voi kauheeta. Mä olen lainannut jopa työkaverin henkilökohtaisia tavaroita, ihan sen henkilökohtaisesta pukukaapista. :) Mm.lankaa ja neulaa (sillä on sellainen matkaompelutarvikepakkaus), kun on irronnut nappi villatakista kesken työpäivän ja sitten särkylääkettä, jos itsellä ei ole ollutkaan laukussa. Olen kyllä aina jälkeenpäin kertonut ja palauttanut tilalle esim. särkylääkkeen, ompelulankaa en ole vielä palauttanut. :)
Työkaverini on myös joskus lainannut mun kaapista terveyssiteitä, kun menkat alkanut yllättäen kesken työpäivän. Meillä ei siis ole pukukaapit lukossa, koska ei me säilytetä niissä mitään arvoesineitä, ihan tavallisia arjen tarvikkeita vain.
Jos ei kaappia ole annettu henkilökohtaisen tavaran säilytykseen (tyyliin pukukaappi), niin ihan ok toimintaa. Pomo varmaan ajatteli, että koska et oo paikalla et ainakaan tavaraa tarvi, joten hyvä sulta lainata.
Jos joku lainais töissä mun laatikosta tavaraa en niin en välittäis (kuhan ei hukkais). On siä kyl omaaki tavaraa kuten nessuja, purkkaa, välipalaa, mutta ei haittaisi silti vaikka sieltä työnantajan omaisuutta lainais.
Mitä ihmettä teet sillä tiedolla miksi palasin työpaikalleni? :o
Ap
Vierailija kirjoitti:
OT, lähdit töistä aikaisemmin, mutta palasit sinne, miksi?
Kyllä pomo saa lainata firman tavaroita. Miksi oletat, että teki sen salaa, kun epäilit, että palauttaa ennen paluutasi? Voihan olla, että palauttaa maanantaina, kun olet paikalla.
Firman puhelimella voi soittaa vaikka Kiinaan, etkä joudu siitä syylliseksi, sillä voithan todistaa, ettet ko aikana ole ollut töissä, kun puhelinta on käytetty. En vain usko, että enää kukaan ei suojaa puhelinta millään koodilla, paitsi näemmä sinä, jos puhelinta voisi joku muu käyttää.
Mietitääs toisinpäin: Menisittekö itse ottamaan esimiehenne huoneesta hänen kaapistaan jotakin firman tavaraa?
Mielipiteitä?
Ap