Lue keskustelun säännöt.
Onko ISO PÄIVÄKOTI jotenkin huonompi kuin PIENI PÄIVÄKOTI?
Kommentit (3)
Monet kun tuppaavat kauhistelemaan päiväkodin ja pihan suuruutta.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Minusta ryhmän koko on se merkkaava asia sekä hoitajien pysyvyys. Meillä lapsi oli puolivuotta suuressa päiväkodissa. Ryhmässä oli kokoajan pysyvät kolme hoitajaa (ulkopuolisia sijaisia ei kertaakaan). Meilläkin oli lisäksi yksi päiväkodin sisäinen sijainen, joka oli eriryhmissä tarpeen mukaan.
Henkilökuntaa on niin paljon, että vaikka osa on lomilla tai sairaana ja mahdollisesti joudutaan turvautumaan sijaisiin, niin ryhmiin riittää aina tuttuja aikuisia. Meidän päiväkodissamme oli yhdessä vaiheessa jopa " vakituinen sijainen" , joka vaihtoi ryhmästä toiseen tarpeen mukaan. Meillä oli tästä päiväkodista liki kymmenen vuoden kokemukset ja kertaakaan ei tarvinnut lapsia jättää aamulla oudon ihmisen hoiviin (paitsi tietysti joskus kesällä, kun päiväkoti oli heinäkuun kiinni ja hoito oli varapäiväkodissa).
Pihalla lapsia oli tietysti melkoinen määrä, mutta ihan rauhallista leikkiä siellä etupäässä näki. Päiväkodissa sisällä ryhmät olivat sen verran eri puolilla taloa, että jos olisi sokkona pudotettu aulatiloihin, niin ei olisi välttämättä tiennyt onko päiväkodissa enemmän kuin kaksi ryhmää.