Minulla todettiin vaikea uniapnea.
Valittelin lääkärille päiväaikaista väsymystä. Katsottiin sokerikokeet ja kilpirauhaset, kaikki ok. Sitten tehtiin uniapnearekisteröinti. Minulla todettiin vaikea uniapnea. Lääkärin mukaan normaalisti noita 10 sekuntia kestäviä hengitystaukoja on tunnissa korkeintaan neljä, vaikeassa uniapneassa yli 30. Minulla oli yli 70. Pikkusen järkytyin, mutta nyt on keskussairaalaan keuhkotaudeille lähete vetämässä.
Kommentit (8)
Tsemppiä. Minkä ikäinen olet? Ylipainoa? Onko suvussa myös uniapneaa?
Kysyn siksi että epäilen itselläni samaa kun äidillä ja hänen äidiltään samaa.
Vierailija kirjoitti:
Miten rekisteröinti tehtiin?
Rekisteröinti tehtiin kotona.
ap
Vierailija kirjoitti:
asutko yksin? ikä?
Asun yksin, olen 5-kymppinen.
Hyvä että pääset hoitoon, toivotaan että maski sopii ja auttaa. Itse olen kärsinyt n 30v eikä vielä ole sopivaa maskia löytynyt, ensiviikolla haen taas uuden käyttöön.
Mulla pisimmät katkot on yli 2 min eli hengenvaarallisia (viimeisin rek tehty sairaalassa). Tunnistan ne joka-aamuisesta päänsärystä. Ja tietty siitä jatkuvasta väsymyksestä.
Olen fysiikaltani kaukana tyypillisestä apneapotilaasta - hoikka, nainen, tupakoimaton, ei verenpainetta, ei pehmytkudosta kitalaessa eikä muutakaan riskitekijää. Vain huono nenänielun rakenne mitä ei voi korjata
Tsemppiä ! Itse olen jo 10 v käyttänyt c-pap laitetta, ja alusta asti tuntui tosi hyvältä. Väsymys helpotti, samoin aamuiset pääsäryt. Itse olen vähän mahakas ja syön verenpainelääkkeitä.
Ylipainoa?