" Ylilääkäri: Flunssassa voi mennä töihin"
Menisitkö itse flunssassa töihin? Viime päivinä tai viikkoina on työttömiä ryöpytetty lehdissä ja nyt on näköjään sairaiden vuoro. Tässä juttu http://yle.fi/uutiset/ala_jaa_kotiin_niiskuttamaan_ylilaakari_flunssass…
Kommentit (64)
Menin tänään flunssassa kouluun. En jaksanut keskittyä enkä saanut mitään aikaiseksi. Loppupäivä levättävä, että jaksaa huomenna. Miten töissä olisi tuottavampi eikä sairastuttaisi muita? Voiko lääkäri mennä flunssassa töihin?
No jos jokaisen räkätaudin takia jäisi kotiin, niin eihän sitä töitä tarvis sitten tähdäkään. Tuossahan se lukee, huoletta voi mennä töihin, tottahan se on.
Voi helv..Mun työkaveri tuli aina flunssaisena töihin. Sain siltä astmaatikkona kaikki räkätaudit. Niistä parantuminen vei kauemmin, kun taustalla tuo astma.
Ennen tätä duunikaveria olin ehkä kerran vuodessa sairaana. Tulee työnantajalle aika kalliiksi.
Vierailija kirjoitti:
Menin tänään flunssassa kouluun. En jaksanut keskittyä enkä saanut mitään aikaiseksi. Loppupäivä levättävä, että jaksaa huomenna. Miten töissä olisi tuottavampi eikä sairastuttaisi muita? Voiko lääkäri mennä flunssassa töihin?
Luitko ollenkaan linkin takan olevaa artikkelia???
Vierailija kirjoitti:
Menin tänään flunssassa kouluun. En jaksanut keskittyä enkä saanut mitään aikaiseksi. Loppupäivä levättävä, että jaksaa huomenna. Miten töissä olisi tuottavampi eikä sairastuttaisi muita? Voiko lääkäri mennä flunssassa töihin?
Kyllä täällä ainakin oli lääkäri kipeänä töissä. Valitettavasti, koska mentiin vastaanotolle vastasyntyneen kanssa. Piti kyllä sitä hengityssuojainta kun tutki vauvan mutta muuten ei. Oli tosi kiva olla pienen vauvan kanssa siinä vieressä kun lääkäri vain aivasteli ja niiskutteli.
Vierailija kirjoitti:
Voi helv..Mun työkaveri tuli aina flunssaisena töihin. Sain siltä astmaatikkona kaikki räkätaudit. Niistä parantuminen vei kauemmin, kun taustalla tuo astma.
Ennen tätä duunikaveria olin ehkä kerran vuodessa sairaana. Tulee työnantajalle aika kalliiksi.
No pakkoko sitä työkaveria on halailla ja kätellä. Juurihan tuossa luki, että yhtä todennäköistä on saada flunssatartunta kaupungilla kävellen, kuin työkaverilta.
Oikeissa työpaikoissa kokeiltuna, testibakteeri leviää alle yhdessä työpäivässä ovankahvojen ja hissinnappuloiden sekä vessan kautta yli puolelle työpaikkalla olijoista.
tavallaan ymmärtää että toimistotyöntekijä tavallaan voisi mennä töihin kun ei välttämättä ole tekemisissä ihmisten kanssa.. mutta ainakin itse olen pienessäkin flunssassa tosi heikko niin ei työnteosta tulisi mitään
Olen töissä toimistossa, siistiä sisätyötä siis. Nuha tulee ehkä kerran parissa tai kolmessa vuodessa, ja jos ei ole korkeaa kuumetta niin menen töihin. Ei pieni kuumekaan (alle 37,5) estä minulla työntekoa. Vielä en tietääkseni ole tartuttanut muita. Käytän käsidesiä aina kun lähden huoneestani yleisiin tiloihin.
Menepä ruokakauppaan töihin aivastelemaan toisten ruokiin ja kassalle niistelemään ja ojentelemaan sen jälkeen rahaa asiakkaille. Saat huudot asiakkailta, työkaveritkin sairastuvat ja jokaisen työvuoro pitää korvata sijaisella. Nostellaan painavia asioita ja käsitellään elintarvikkeita, ollaan pakastimessa ja jääkaapissa. Ei, flunssassa ei mennä töihin.
En menisi, koska olen töissä päiväkodissa (tartuntavaara pikkulapsiin + fyysisesti raskasta alle 3-vuotiaiden kanssa) ja ulkoiluakin on paljon.
Mutta tuossahan sanottiinkin että "toimistotöihin" voi mennä, eli jos työ ei ole fyysisesti raskasta tai ulkotyötä.
No en vittu varmasti mene töihin flunssassa, joku roti siihen työntekijän kyykytykseen :D
Jos on tarpeeksi ärhäkkä flunssa, vaikka kuumeetonkin, niin keskittymiskyky usein kärsii jo niin paljon että työteho on todella huono ja virheiden mahdollisuus moninkertaistuu. Kirjanpitäjänä käsittelen kohtuullisen suuria summia ja virheisiin ei ole varaa. Riippuu kyllä ihan lenssusta että menenkö töihin.
Kyse on suhtautumisesta. Toisten mielestä käsiä ei pidä pestä eikä tauteja estää desifioimalla, koska jos sairastaa kaikki tunnetut taudit, immuunipuolustus paranee. Toisten mielestä pitää estää tautien leviäminen. Vittumaisessa työpaikassa menisin töihin, räkisin käsiini ja ovenkahvoihin, kättelisin kaikkia vastaantulevia ja aivastelisin ruokatarjottimiin.
En menis, vanhainkodin asukkaiden vastustuskyky on niin huono.
Ääliö lääkäri. Flunssa tarttuu ilmateitse hyvin tehokkaasti. Siinä ei käsien pesu ja suutelun välttäminen auta.
Ei voi olla :D Tällä varmaan yritetään muokata ihmisten mielipidettä siihen suuntaan että sairaanakin voi mennä töihin ja siten hyväksyttää myös sen että jos kotona haluaa olla kipeänä niin ei palkkaa niiltä päiviltä. Vai joko se palkka on otettu pois saikkupäiviltä? Kyllä huomaa viime aikojen heikkojen kyykytysuutisista että oikeisto on vallassa
Oppilaitoksissa vielä luokissa ne yhteiset läppärit ja PC:t hiirineen ja näppäimistöineen. Aina kun koulut alkavat, menee viikko tai kaksi ja jo on kuumetta ja räkätautia vähän joka toisella.
Itseään korvaamattomina pitävät marttyyrit raahautuvat töihin kuumeisina basillejaan levittelemään. Ei tartte halailla, kätellä eikä olla edes kuuloetäisyydellä, kun jo omissa kätösissäsi on sen verran elämää, että pian olet sairaana itse monen muun lailla.
Eihän jumankavita tautiepidemioita olisikaan, jos vain pitämällä kunnon hajurakoa kanssaihmisiin välttäisimme tartunnat. Salamyhkäisesti se norokin aina aika-ajoin tekee valloituksensa, jos nyt näissä vaarattomissa tarttuvissa taudeissa pysytään.
Oon nyt viikon ollut flunsassa enkä todellakaan pystyis töitä tekeen. Pienikin ponnistus nostaa hien pintaan ja nenä vuotaa taukoomatta.