Delfiinien itkijät
Kai sitten osoitatte samanlaista empatiaa kaikkia muitakin kaltoinkohdeltuja kohtaan ettekä vain mene kotiin mussuttamaan makkaraleipiä ja hae ribsejä sekä broileria grilliin lähikaupasta? Ja viikonloppuna lasten kanssa Korkeasaareen, vai mitä on ohjelmassa? Ärsyttää niin tuo tekopyhä vinkuminen.
Kommentit (7)
Minuakin ihmetyttää että miten tästä nousi näin valtava kohu. Jatkuvasti eläintarhoissa siirrellään eläimiä paikasta toiseen, eikä näistäkään kukaan mussuta.
Joo, olen vegaani.
Lemmikkieläimiä on kyllä tyhmä verrata delfiineihin, kissat ja koirat ovat kesyyntyneitä eläimiä toisin kuin delfiinit.
Delfiinien itkijät voisivat vapauttaa alkajaisiksi kissansa ja koiransa luonnonmukaiseen ympäristöön. Eiku...
Ja kotona kivat eksoottiset käärmeet ja kilpikonnat terraariossa kun on niin jänniä eläimiä ja kiva näytellä kavereille 😆 kun niin tykätään eläimistä!
Eikä taida paljon tuotantoeläinten kohtelu kiinnostaa tai turkistarhaus viedä yöunia...
Tähän. Ettekä vangitse kaloja akvaarioon, kissoja sisätiloihin ja niin edelleen.