Otetaanko tähän väliin Vauva-palstan Uhat ja Mahdollisuudet ryhmätyö?
Kommentit (68)
Pitääkö tehdä power pointilla vai suullisesti? Saako käydä tupakalla välillä ? Mulla lähtee lapsenvahti yhdeksältä nyt vauhtia sitten.
Mulla olisi yks tärkee juttu sitä ennen. Käyn vaan soittamassa lyhyesti...
Ja aluksi jokainen sitten vuorollaan kertoo hieman itsestään. Etupenkki aloittaa.
Ei kiirettä. Meillä on koko päivä aikaa.
Aika hyvä läpileikkaus naisten saavutuksista työelämässä jo tässä vaiheessa ketjua.
Au, alkoi selkä sattua. Pakko hakea saikkua.
Vierailija kirjoitti:
Aika hyvä läpileikkaus naisten saavutuksista työelämässä jo tässä vaiheessa ketjua.
Miehet eivät ole saaneet aikaiseksi edes ketjua.
Okei, jokainen ottaa nyt sellaisen asennon, joka kuvastaa omaa sisintä ja sit kerrotaan siitä ryhmälle *istuu itse tuoliin väärinpäin kädet selkänojalla*. Mä oon tällainen ikinuori kapinallinen, hih.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aika hyvä läpileikkaus naisten saavutuksista työelämässä jo tässä vaiheessa ketjua.
Miehet eivät ole saaneet aikaiseksi edes ketjua.
Ei tietenkään, ei siitä ole kenellekään mitään hyötyä. Mielummin vaikka käyttää senkin ajan kivespussin kapsutteluun, se sentään palkitsee.
Tyypillinen konsulttialoitus. Ensin pitää vähän rajata, että minkä uhat ja mahdollisuudet. Vauva-palsta on hiukan turhan laaja, joten eikö pitäisi jakautua ryhmiin ja jokainen katsoo asiaa vähän omasta näkökulmastaan eikä hulvattomiakaan ideoita saa painaa alas.
Uhkana on ainakin kirjoitusten poistaminen. Siitä kun seuraa heti ketju, että miksi poistettiin ja kaikki tietävät, että syitä nyt vaan ei ole.
*Tulee myöhässä* pääsenkö vaikka tähän ryhmään?
Siis laitetaanko ne uhat keltaisille lapuille ja mahdollisuudet vihreille? Ja pitääkö ryhmissä valita puheenjohtaja, joka esittää jutun?
Eikö pitäs päättää joku johtaja, tää homma levii
muuten heti käsiin, sit muutkin vastuualueet. Kuka hoitaa ne laput, ja muut matskut ja toi tossa *osottaa vasemmalle* voi keitellä kahvii.
*mulkoilee tympääntyneenä*
Siis mun mies, siis Mikke, siis se on tosi kätsy nois tietokonehommissa ku se siis on se insinööri. Siis se vois tulla tänne asentaa jonkun ohjelman, siis ku se on tosi hyvä siinä. Niinku vaikka sellanen piirtoheitin, mut ei piirtoheitin vaan sellasta siis uusinta teknolokiaa. Siis pyyäks mä sitä, siis se on tosi hyvä hei!
*näpyttelee ipadia ja nyökkäilee muulle ryhmälle*
Mä näytän sulle kohta yhen mahdollisuuden! Hähähähä!
*ryystää olutta*
Miehet kehittäisi tässä vaiheessa viikonlopun mittaisen symposiumin ja vetäytymisen Korpilammen tai lapin kelomökeille.
Nyt jako kuuteen seuraavasta lähtien!