Suomessa tehdaan yli 30 aborttia paivassa! Kuulostaa aika suurelta maaralta. Ajatella sita vaenpaljoutta, jos noi kaikki paasisivat syntymaan saakka.
Tosin saattaa tuossa muutama olla sellaisiakin abortteja, että muija on saman vuoden aikana kerennyt teetättää jopa kaksikin.
Ja sitten on niitä jotka eivät raskaudu millään. Reilu homma!
Kommentit (12)
Vierailija:
Onpas melkoinen määrä! Mutta en kyllä ole aborttia vastaankaan kaikissa tapauksissa. Mutta väärinhän se on että jotkut ketkä todella lasta haluaisivat eivät sitä saa ja toiset sikiävät pelkän munan näkemisestä..
On aika hurja määrä, mutta en silti ymmärrä tuota lapsettomien katkeruutta, ei ne teidän lapsia abortoi. Ja ei ketään voi vaatia synnyttämään adoptiota varten, se on kuitenkin vielä rankempi juttu biologiselle äidille. Ja joistakin vaan ei ole äideiksi, parempi niin, koska vahinkoja sattuu kuitenkin.
T:kahden lapsen äiti
abortteja tehdään kaikkiaan 11 000 vuodessa. Vain pienen pienellä osalla sikiössä on havaittu jokin poikkeama. Yleisin syy on sosiaaliset syyt, eli ei vaan haluta pitää lasta.
länsimaista, Ruotsissakin 1,5x niin paljon kuin meillä.
Kaikkialla niitä tehdään- ja Suomessa onneksi laillisesti ja turvallisesti eikä henkensä uhalla jossain puoskarilla.
Tosin ainahan ehkäisyvalistuksessa on parantamisen varaa...
Jos kaikki adoptoisi lapsensa joita ei halua niin mihin ne lapset kuskataan? Jenkkilään? Ei ne Suomeen loppupelissä edes mahdu..
Musta tarttis panostaa enempi ehkäsyyn, neuvontaan.
Sosiaaliset syyt on just näitä kun tulee vahinko eikä lasta pidetä. Eli syytä asenteissa?
Aika harvassa on ne abortit joissa olis tuplaehkäsy pettäny.. :(
Siitä puhutaan usein kuinka kova paikka abortti naiselle on eikä saisi syyllistää ym. Kuitenkin suomessakin tehdään satoja abortteja vuodessa sellaisillekin, joilla niitä on takana jo useita. Typerää välinpitämättömyyttä. Kolmannesta abortista pitäisi ehdottomasti jo joutua steriloitavaksi.
Lapsia ei tarvitse tehdä, jos ei halua, mutta vastuu on kannettava ehkäisystä!
En ole abortin vastustaja, mutta en puolustakaan.
on synnyttänyt,kaavittu,ja lääkkeillä tehtyjä... joka sorttia.
Ihan vaan siksi että neiti ei jaksa huolehtia ehkäisystään...luoja ties montako on loppusistaan tehnyt :(
Onkohan mitään määrää montako aborttia ihmiselle voidaan tehdä,ja vaikuttaakohan terveyteen mitenkään...??
Näkeeköhän ne siellä sairaalassa ne edelliset abortit,merkitäänkö niitä minnekkään?
Suomen laki mahdollistaa abortin ja mitään rajaa ei niille olisi. Vaikka nainen tulisi kymmenennen kerran aborttiin niin homma pitää hoitaa. Hoitohenkilökunta ei mitenkään saa syyllistää eikä ilmeisesti suositella ehkäisyäkään, koska abortti on sallittua ja siihen on jokaisella oikeus niin monta kertaa kuin haluaa.
huithapelille, joka tekee abortteja liukuhihnalta. Mielestäni todellakaan ei!
Tästä tosiasiasta ei päästä, niin kauan kuin ihmiset on ihmisiä eikä koneita.
Onpas melkoinen määrä! Mutta en kyllä ole aborttia vastaankaan kaikissa tapauksissa. Mutta väärinhän se on että jotkut ketkä todella lasta haluaisivat eivät sitä saa ja toiset sikiävät pelkän munan näkemisestä..