Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon vaatteita mukaan 2 vk matkalle?

matkailija
23.08.2016 |

Olen lähdössä syyyskussa Puolaan kahdeksi viikoksi. Kuinka paljon vaatteita pitäisi ottaa noin pitkälle matkalle? Osaisko joku antaa ihan konkreettisia esimerkkejä esim. kuinka monet housut, paitoja ym. Kyseessä on ensimmäinen ulkomaanmatkani. Ilma siellä on ilmeisti melko samanlainen kuin Suomessa, mutta tietysti vähän lämpimämpää vielä kun on etelämpänä.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naiset nyt tunnetusti raahaavat mukanaan triplasti sen mitä tarvitaan.

Yhdet farkut ja yhdet muut housut tai vain kahdet farkut.

Paitoja useita.

Sukkia yksi pari/päivä.

Alushousuja vimmatusti.

Rintsikoitakin tarpeen mukaan. Yhdet ylle, kahdet laukkuun.

Lämpimät sukkahousut ja muu lämmin alaosa.

Lämmin neule.

Jonkin sortin päähine.

Käsineet.

Vaihtojalkineet.

Jos reissulla on mahdollisuus pestä pyykkiä, erityisesti alusvaatteiden määrää voi vähentää. Pääsiskö tällä alkuun. Täydellistä listaa en osaa laatia, koska tarpeet tuntuvat kovin vaihtelevan ihmisillä. Yhtä kaikki, vähemmän on enemmän. Varmuuden vuoksi -roinaa ei kannata juurikaan raahata.

Vierailija
2/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse aina pyykkään vaatteita käsin reissussa, mutta suurinpiirtein minulla on mukana:

-4 toppia

-2 t-paitaa

-1 mekko

-1 pitemmät shortsit

-1 lyhyet shortsit

-1 farkut/pitkät housut

-1 hame

- takki

-8 alushousut

-2 paria sukkia

-2 kengät (lenkkarit ja sandaalit

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahdoton vastata pelkästään noilla tiedoilla. Menetko kaupunkiin vai vaellusretkelle? Asutko ystävän luona (eli onko mahdollisuus pestä pyykkiä) vai hotellissa? Käytkö iltaisin bilettämässä tai fine dining -ravintoloissa?

Sen verran voin yrittää vastata, että itse varaan mukaan vähintään yhdet alushousut/matkapv ja yhden sukkaparin/matkapv. Kahdeksi viikoksi ottaisin parit farkut/housut (+ yhdet jalkaan jo lähtiessä). Vähintään yksi t-paita/kaksi matkapäivää. Lisäksi pitkähihaista ym. Ja jos olisi aikomus bilettää tai käydä hienoissa ravintoloissa niin sitä varten omat vaatekertansa. Jos taas kyse olisi vaelluksesta tai suunnitteilla olisi viettää paljon aikaa luonnossa niin varautuisin lämpimillä ja kosteudelta suojaavilla vaatteilla + hyvillä vaelluskengillä.

Vierailija
4/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusohje, jota noudattamalla olen aina pärjännyt reissuilla: puolita vaatemäärä, jonka aiot pakata mukaan, ja tuplaa budjettisi.

Vierailija
5/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolasta voi (ja kannattaa!) ostaa vaatteita, valikoima laajempi mitä Suomessa ja hinnat todella edulliset.

Joten pakkaisin mukaan varsin vähän, itse olen huomannut että pakkaan yleensä liikaa mukaan. Jos olet joltain kohdin sellainen että on "vaikea ostaa vaatteita" (esim. itselläni rintaliivit) noita mukaan niin että riittää varmasti, kaikkea muuta voi ostaa lisää jos loppuu kesken.

Yleensä ns. illallisvaatteet menevät useamman kerran (oletan nyt että olet hotellissa ja syöt ravintoloissa) koska eivät niin tule hikisiksi mitä (jos lämmintä) ns. "päiväpaidat".

Lähes jokaisessa hotellissa on pesulapalvelut, niitä voi hyödyntää. Itsepalvelupesuloita ei Puolassa juuri ole (tai en ainakaan ole nähnyt).

Vinkki sukkiin/alusvaatteisiin: kannattaa ottaa mukaan sellaisia jotka on helppo pestä, esim. itse pärjään yleensä (jos ei ole kylmää) ns. "pikkusukilla" (=sukkahousumateriaalia) jotka menevät pieneen tilaan, on helppo pestä ja kuivuvat nopsaan. Myös alushousuista ainakin osa on sellaisia "ohuita pitsipöksyjä" joilla samat ominaisuudet mitä edellä, vert. "paksut puuvillapöksyt". 

T-paitoja ym. en jaksa pestä käsin, mutta yleensä (rantalomilla) minulla on mukana sellaisia "sifonki" paitoja/tunikoita rantavaatteena, nuo on äärimmäisen helppo pestä esim. käsienpesualtaassa, ja kuivuvat (helteessä) ihan hetkessä, etuna myös että menee pieneen tilaan matkalaukussa.

Vierailija
6/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista!

Kaupunkiloma on kyseessä, ja yövymme hostelleissa ym. eli luultavasti pitäisi olla pesumahdollisuus. Kävelyä tulee kuitenkin varmaan paljon, mutta lähinnä varmaan ihan kaupunkiympäristössä. Tarkoitus olisi ns. reppureissailla. En ole mikään bilettäjä eli sen tyyppisiä vaatteita en tarvitse, jotku vähän siistimmät kuitenkin meinasin ottaa jos tulee yhtäkkiä tarvetta. Mekko/hame tyyppiä en ole ja tuohon aikaan tuskin kovin hellekelejäkään ole että en tiedä voisiko niitä pitääkään, saati shortseja?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainankin otat vaihto kalsarit

Vierailija
8/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäyksenä vielä että "hienoissa paikoissa" tuskin tuleman käymään sillä tarkoituksena on selvitä aika vähällä rahalla. :)

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei ole "vaaraa", että päätyisit sänkyyn jonkun kanssa, niin kannattaa varata matkalle mukaan ne kulahtaneimmat pikkarit ja sukat, jotka olet heittämässä roskiin. Käytön jälkeen aina roskikseen ja reppu kevenee. Sopii myös sellaisiin t-paitoihin, joita käytetään aluspaitoina.

Vierailija
10/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolassa ravintoloissa syö todella edullisesti, huomioi että erilaiset pikaruokapaikat ovat yleensä suhteessa kalliimpia mitä ruoka ravintolassa. Noin 10eurolla saa pääruuan ja ison oluen ok ravintolassa, en suosittele säästämään ruuasta :) Joten varaa vähän siistimpää vaatetta mukaan, kannattaa hyödyntää nuo edulliset ravintolahinnat!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hosteleissa ei edes saa olla päiväsaikaan paikalla, joten missä peset ja etenkin kuivaat vaatteesi? Haluatko viettää muutaman tunnin muutaman päivän välein pesukonetta ja kuivaajaa vahtien, jos sellaisen löydät? Laske, paljonko käytät kotimaassa vaatteita parin viikon aikana, ja laske siten, ettet pese niitä välillä. Aika iso määrä, eikö vaan. Ota selvää olosuhteista, jonne olet menossa.

Vierailija
12/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joudutko siis vaihtanaan paikkaa tiheästi? Paljonko otat matkatavaraa? Jos menet Wizzairilla Gdanskiin, varoitan jo etukäteen, että ne on todellakin hyvin tarkkoja laukkujen suhteen: ilman lisämaksua ei saa matkustamoon kuin ihan pienen repun, eikä erillistä käsilaukkuakaan.

Syyskuuhun voi Puolassa osua vielä hellepäiviäkin, mutta todennäköisimmin ei. Ota mukaan kevyt, sateenpitävä takki, yksi lämmin huppari, parit farkut ja yhdet olohousut, muutaman t-paidan, pikkareita ehkä viidet, samoin sukkia ja rintsikoita. Vähän siistimmät housut ja paidan myös. Hyvät lenkkarit kävelykengiksi, tarvittaessa ballerinat tms. siistimmän asun kanssa.

Ota mukaan pieni pätkä narua ja muutamat pyykkipojat, että saat siellä pestyä nyrkkipyykkiä ja ripustettua pyykin kuivamaan. Paikan päällä voit sitten ostaa pienen paketin pyykinpesuainetta ja pestä t-paitoja ja alusvaatteita.

Joku jo totesikin, että Puolassa ovat vaatteet huokeampia kuin Suomessa, ja valikoima on hyvä. Joten voit hyvin tarvittaessa ostaa sieltäkin jotain, jos vaan pakaasissa on tilaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olin Saksassa kuukauden keväällä. Asuin huoneistohotelleissa viikon kerrallaan.

Päällä oli farkut, paitapusero, fleece, kaupunkilenkkarit.

Mukana mustat paremmat housut, balleriinat, muutama paitapusero ja t-paita, ohut pitkä villapaita, parit rintsikat, muutamat alushousut ja sukat.Sieltä ostin jakun, jota tarvitsin, kun kävin oopperassa. Mukana oli myös pari huivia.

Pyykkiä pesin kerran viikossa ihan perussaippualla.

Vierailija
14/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärtääkseni ei ole kaikissa hostelleissa kuitenkaan tuo sama että ei saa olla päivisin paikallla, näin olen ainakin kuullut. Ja joissakin on myös pesukone. Harmi kyllä sitten jos Puolassa ei ole kerran pesuloita. Täytyy ottaa tarkemmin selville. Taidan ostaa sitten tarpeen mukaan lisää Puolasta vaatteita, jos tulee tarvetta.

Olen siis menossa Krakovaan, jossa vietän ehkä noin sen ensimmäisen viikon. Aion varata jonkun hostellin etukäteen, ja riippuen sitten minkälainen paikka on niin joko vietän koko ajan siellä tai sitten vaihdan aikaa. (Tähän väliin pakko kysyä, olisko kelläkään kokemusta Krakovan hostelleista?) Krakovan lähettyvillä on aika paljon kaikkia nähtävyyksiä ja paikkoja, joissa haluaisin käydä. Jos tekeminen loppuu niin joissakin lähikaupungeissakin voisin käydä. Toisella viikolla lähden käymään Budapestissä.

Mukaan otan käsilaukun + vedettävän matkalaukun. Mielummin olisin ottanut mukaan rinkan, mutta kun en sellaista omista enkä tähän hätään sitä nyt saa.

Lähden matkaan kaverin kanssa, joka on (onneksi) vähän kokeneempi matkustaja kuin minä, mut kun on miespuolinen niin en tunnu saavan siltä paljon vinkkejä omiin vaatetuksiin... :)

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta paikan päältä mitä tarvitset. Halvemmat hinnat kuin täällä.

Vierailija
16/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hosteleissa ei edes saa olla päiväsaikaan paikalla, joten missä peset ja etenkin kuivaat vaatteesi? Haluatko viettää muutaman tunnin muutaman päivän välein pesukonetta ja kuivaajaa vahtien, jos sellaisen löydät? Laske, paljonko käytät kotimaassa vaatteita parin viikon aikana, ja laske siten, ettet pese niitä välillä. Aika iso määrä, eikö vaan. Ota selvää olosuhteista, jonne olet menossa.

Joo, kannattaa lukea hostellin fasiliteeteista kunnolla. Nettisivuilta saa yleensä hyvä käsityksen. Jos ne ovat puolaksi, käännä google kääntäjällä ne englantiin (suomeen kääntäminen harvoin onnistuu kovin hyvin, koska GK oppii käyttäjiltä ja kielialueemme on pieni).

Mitenkään yleispätegä tuo sääntö ei kumminkaan ole, etteikö hostellissa saa oleilla päivällä. Päivän aikana käytettyjen vaatteiden pesuun menee kymmenen minuuttia, ne voi pesaista vaikka illalla ennen nukkumaan menoa, ne kuivuvat yön ja seuraavan päivän aikana kyllä. Syyskuussa hostellissa on tilaa, narun saa varmasti pingotettua johonkin nurkkaan.

Osassa hostelleja on jopa pyykkitupa.

Ja osassa hostelleita on yhden ja kahden hengen pieniä huoneita, aina hostellimajoitus ei siis tarkoita isoa makuusalia

12

Vierailija
17/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hosteleissa ei edes saa olla päiväsaikaan paikalla, joten missä peset ja etenkin kuivaat vaatteesi? Haluatko viettää muutaman tunnin muutaman päivän välein pesukonetta ja kuivaajaa vahtien, jos sellaisen löydät? Laske, paljonko käytät kotimaassa vaatteita parin viikon aikana, ja laske siten, ettet pese niitä välillä. Aika iso määrä, eikö vaan. Ota selvää olosuhteista, jonne olet menossa.

Yli 20 hostellia joissa yöpyy ja en oo yhteenkään sellaiseen törmänny jossa ei sais olla päivällä.

Vierailija
18/18 |
23.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hosteleissa ei edes saa olla päiväsaikaan paikalla, joten missä peset ja etenkin kuivaat vaatteesi? Haluatko viettää muutaman tunnin muutaman päivän välein pesukonetta ja kuivaajaa vahtien, jos sellaisen löydät? Laske, paljonko käytät kotimaassa vaatteita parin viikon aikana, ja laske siten, ettet pese niitä välillä. Aika iso määrä, eikö vaan. Ota selvää olosuhteista, jonne olet menossa.

Joo, kannattaa lukea hostellin fasiliteeteista kunnolla. Nettisivuilta saa yleensä hyvä käsityksen. Jos ne ovat puolaksi, käännä google kääntäjällä ne englantiin (suomeen kääntäminen harvoin onnistuu kovin hyvin, koska GK oppii käyttäjiltä ja kielialueemme on pieni).

Mitenkään yleispätegä tuo sääntö ei kumminkaan ole, etteikö hostellissa saa oleilla päivällä. Päivän aikana käytettyjen vaatteiden pesuun menee kymmenen minuuttia, ne voi pesaista vaikka illalla ennen nukkumaan menoa, ne kuivuvat yön ja seuraavan päivän aikana kyllä. Syyskuussa hostellissa on tilaa, narun saa varmasti pingotettua johonkin nurkkaan.

Osassa hostelleja on jopa pyykkitupa.

Ja osassa hostelleita on yhden ja kahden hengen pieniä huoneita, aina hostellimajoitus ei siis tarkoita isoa makuusalia

12

Hyvä idea kyllä tuo pyykkinaru, täytyypä ottaa mukaan.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kahdeksan