Aikuisbaletissa ei saa käyttää jumppatossuja
Aikuisbaletti-tunnilla opettajan kanssa juteltiin vaatetuksesta, opettaja kertoi tarinaa jumppatossuista, ja siitä että jumppatossut eivät sovi aikuisbalettiin, ja sen takia jumppatossuja ei saa käyttää aikuisbaletissa. Balettikoulu kieltää jumppatossujen käytön aikuisbaletissa. Mistä kyseinen kielto on saanut alkuunsa? Onko taustalla onnettomuus joka on aiheuttanut jumppatossu-kiellon balettikouluissa? Satubaletissa jumppatossuja saa käyttää.
Kommentit (6)
Mutta sitten siellä leviää jalka- ja kynsisienet. Yök!
Meillä aikuisbaletissa saa käyttää jumppatossuja, mutta... Baletinopettaja kertoo asiallisesti minkälaisia liikkeitä jumppatossuilla ei voi tehdä. Jumppatossun pohja ei ole liukas, ja tästä syystä voi olla hankalaa tanssia balettia.
Vierailija kirjoitti:
Mutta sitten siellä leviää jalka- ja kynsisienet. Yök!
Salin lattia pitää pestä kuyllin usein ja sienet hoitaa pois. Joitakin lajeja on mukavinta harrasta paljain jaloin.
Eiköhän tässä olla tanssimassa baletin harjoitustossuilla, ei paljain jaloin tai jumppatossuilla.
Aikuisbaletti tunnilla voi olla sukat jalassa. Balettitossut ei ole pakkohankinta, opettaja ohjeistaa tossuhankinnassa asiasta kiinnostuneita balettitanssijoita.
Kysy siltä opettajalta.