Värjäättekö te kaikki hiuksianne?
Miltä mielestänne näyttää ihminen, joka ei ole hiuksiaan värjännyt? Huolettaako värjäämisen terveysvaikutukset yhtään? Onko kukaan kokeillut hennavärejä?
Kommentit (60)
En värjää mutta yritän pitää hiuksiani huoliteltuina muilla tavoin. Saavat harmaantua ihan rauhassa.
En värjää koska tykkään hiusteni väristä.
Vierailija kirjoitti:
Mä värjään vaan osan. Sori, oli pakko.
Ja nytpä tunnenkin oloni tosi tyhmäksi, kun huomasin lukeneeni väärin.
Mutta sen siitä saa, kun ryhtyy tyhmäksi. oikein mulle :D
En värjää enää, pari vuotta sitten tein tämän päätöksen.
Annoin periksi ja lopetin värjäämisen, kun jäin kotiin pitemmäksi aikaa sairauden takia.
Nyt sitten olen uudessa parisuhteessa ja suunnittelin jälleen värjäystä, niin mies kysyi, onko ihan pakko? En viitsinyt sitten aloittaa enää väri-rumbaa, vaan jatkan ruskealla, mihin ilmestyy harmaita..olkoon.
Mä en voi enää yliherkkyyden takia. Raitoja voin ottaa ja ajattelin ottaa kun on varaa. Nyt on menty omalla värillä pari vuotta.
Nuorena värjääminen oli tärkeämpää ja mullakin on ollut jopa mustat hiukset. En enää tykkäisi. En enää välitä tyylistä, jossa hiukset on todella värjätyn näköiset.
Värjään, kotona kasvivärillä ja kampaajalla elumenilla. Mutta olen niin kyllästynyt tähän juurikasvuun, että annan oman värin tulla taikka sitten yritän siirtyä tästä mustasta väristä ruskeaan jolloin ei tarvitsisi joka kuukausi värjätä.
Mulla on yhden kerran vähän alle kymmenen vuotta sitten ollut vähän vaaleita raitoja. Niitä laitettiin elämäni ainoalla kampaajakäynnillä ennen lakkiaisia.
En nykyään. Oma väri kelpaa, ei se nyt ihan sitä ole kuin haluaisin, mutta en jaksa sitä jatkuvaa juurikasvun värjäystäkään. Ehkä sitten jos alan harmaantua tosia aikaisin, alan laittaa vaikka raitoja tai jotain.
Lopetin yli kymmenen vuotta sitten värjäämisen. Oma luonnollinen väri on paras, kesäisin vähän vaalenee ja on muutenkin vivahteikas ja kaunis.
Värjään koska nyt 40v hiukset on ihan harmaat. Monesti on käynyt mielessä, kuinka kauan kestää ennenkuin nykyiset hiusvärit kielletään... Ajattelin siirtyä elumeniin. Mistä löytyisi kampaamo joka käyttää sitä?
Huolettaa kyllä.
Olenkin etsinyt vaihtoehtoisia värjäysmenetelmiä, kuten tee, kahvi, punaviini+kaakao, sitruunalla raidat mm. Aion kokeilla tuota punkku-kaakao menetelmää, koska sattumoisin kaapista löytyy juotavaksi kelpaamatonta punkkua.
Toisaalta kiinnostaisi sitruunaraidatki, mutta se kenties kuivattaa hiusta liikaa. Raitoja saadakseen joutuu pitämään sitruunaa hiuksissaan monta tuntia ja vielä mieluiten auringossa.
Funtsin tuota hiustenvärjäämiskysymustä jo kauan sitten. Katselin työpaikallani (virastossa) miehiä ja naisia ja totesin, että siitä ryhmästä paria kaikkein nuorinta yliopistoharjoittelijaa lukuun ottamatta kaikki naiset värjäävät hiuksiaan.
Miehistä tunnistin hiustensa värjääjäksi vain pari tyyppiä. Heistä toinen oli ikääntymiseensä angstilla suhtautuva setämies, joka taisteli aikaa vastaan mm. hiuksiaan värjäämällä. Toinen mies oli näitä yliopistoharjoittelijoita. Hänellä on hiuksissa väriä ja näkyviä tatuointeja.
Mä en oo värjännyt viimeseen kahteen vuoteen. Ei vaan enää huvita.
En värjää koska hiukset menee huonoon kuntoon värjäämisestä.
Olen ikäni puolesta jo tällainen maantienharmaa ja tästä johtuen otan 2 x vuodessa vaaleita raitoja lyhyeisiin hiuksiini piristääkseni itseäni. Ja tulos on aina toivottu.👱
Mortadella kirjoitti:
Huolettaa kyllä.
Olenkin etsinyt vaihtoehtoisia värjäysmenetelmiä, kuten tee, kahvi, punaviini+kaakao, sitruunalla raidat mm. Aion kokeilla tuota punkku-kaakao menetelmää, koska sattumoisin kaapista löytyy juotavaksi kelpaamatonta punkkua.
Toisaalta kiinnostaisi sitruunaraidatki, mutta se kenties kuivattaa hiusta liikaa. Raitoja saadakseen joutuu pitämään sitruunaa hiuksissaan monta tuntia ja vielä mieluiten auringossa.
Sitruuna pilaa hiukset. Kokemusta on. Älä tee niin kuin minä tein.
Mulla on kokemusta luonnonväreillä itse värjäämisestä 20 vuodelta, hennaa, indigoa, jne. Välillä olen ollut pitkään värjäämättä. Olen niin tumma, ettei juurikasvua tule. Hiljattain aloin uudelleen hennata yksittäisten harmaiden vuoksi, ja lopputulos oli varsin rohkaiseva.
Vuosi värjäämättömyttä takana yli 20 värjäysvuoden jälkeen. Ei huvita enää juurikasvukierre.
Mä värjään vaan osan. Sori, oli pakko.