Miten ennen hoidettiin sukupuolitauteja?
Jos puhutaan vaikka 20-30 luvuista ja sai sukupuolitaudin. Mitä sille sitten tehtiin ja millä lääkkeillä hoidettiin? Oliko silloin edes näitä samoja sukupuolitauteja kun nykyään. Oliko yleistä, että ihmisillä oli hoitamattomia sukupuolitauteja? Silloin tuskin ehkäisyä käytettiin ja varmasti miehet ravasivat ilotaloissa jne. HIV:tä en tarkoita vaan näitä perinteisempiä kipua, kirvelyä, näppylöitä, haavoja aiheuttavia sukupuolitauteja. m26
Kommentit (16)
Puoskaroinnilla tai jätettiin hoitamatta. Sukupuolitauteja oli todella paljon ja aikoinaan ne tappoi kun ei ollut mitään tapaa hoitaa
Varmaan johtivat pahimmat kuolemaan muiden tautien ja komplikaatioiden kanssa. Tuskin hoidettiin mitenkään. Penisilliinikin taisi yleistyä vasta 40-luvun jälkeen.
Ihan vaikka googletat kupan historian niin löytyy paljon tietoa. Se on ollut hyvin yleinen kuten myös tippuri. Hivihän lähti leviämään -80 luvulla, jolloin se oli nimenomaan homojen tauti. Älä pyyhi kyyneleitä paljain käsin on koskettava draamasarja Tulholman homoista -80 luvulla.
Vierailija kirjoitti:
Ihan vaikka googletat kupan historian niin löytyy paljon tietoa. Se on ollut hyvin yleinen kuten myös tippuri. Hivihän lähti leviämään -80 luvulla, jolloin se oli nimenomaan homojen tauti. Älä pyyhi kyyneleitä paljain käsin on koskettava draamasarja Tulholman homoista -80 luvulla.
Siis Tukholman...
Samoja sukupuolitauteja oli kuin nytkin, paitsi ei hiv:iä. Ihan varmasti 20- ja 30-luvuista en nyt osaa sanoa, mutta kyllä hoitamattomat sukupuolitaudit olivat yleisiä, ja 1800-luvulla esim. kuppa tappoi, sitä ennen muuttaen dramaattisesti ihmisen ulkonäköä ja siirtyen helposti raskauden kautta äidiltä lapselle, aiheuttaen myös lapselle kehitysmuutoksia. Muistaakseni kuppaa yritettiin hoitaa elohopealla, joka sekin on myrkyllistä.
Kondomi on lähes 2000 vuotta vanha keksintö. Jo muinaiset roomalaiset käyttivät luonnonsuolta kortsuna.
Vierailija kirjoitti:
Kondomi on lähes 2000 vuotta vanha keksintö. Jo muinaiset roomalaiset käyttivät luonnonsuolta kortsuna.
Korjaan 4000 vuotta vanha.
Kuppaa on todettu Suomessa 1640-luvulla. Sitä ennen on jo pitkä historia maailmalla.
Eli siis miehet ravas naisissa muna ties missä kondiksessa :D Punainen, näppyjä täynnä jne :DD
Kuppaa sairastavat suljettiin työlaitoksiin 1800- luvulla . Naisille ja miehille oli omansa ja samoissa laitoksissa oli usein myös lapsensa tappajia, muita rikollisia sekä kiertolaisia , joina pidettiin kaikkia, joilla ei ollut työpaikkaa ( ei ollut esim onnistunut löytää piian paikkaa tilalliselta,joka olisi ottanut " suojelukseensa,").
Vierailija kirjoitti:
Kondomi on lähes 2000 vuotta vanha keksintö. Jo muinaiset roomalaiset käyttivät luonnonsuolta kortsuna.
Joo mut mitä elokuvia ja tv-sarjoja (jopa suomalaisia) katselee niin jotenkin tuntuisi, että kortsuja ei ihan joka pojalt löytynyt. Nortti paloi taukoamatta ja sit vaa pantiin.
Jos en ihan väärin muista, niin esim. Al Caponekin taisi kuolla neli- tai viisikymppisenä syfiliksen seurauksiin vankilassa.
Jossain 20-lukuun liittyvässä gangsteri tv-sarjassa miehen virtsaputken sisään laitettiin ilmeisesti isolla ruiskulla jotain ainetta. Ihan kauheaa miehenä ajtella tuommoista :D
Luen 50-luvulle sijoittuvaa kirjaa jossa nainen ajautuu prostituutioon ja saa sitä kautta jonkin sukupuolitaudin joka ilmeisesti vie liikuntakyvyn ja kerronnan perusteella myös tappaa. Kirjassa ei kuitenkaan kerrota suoraan mikä tauti on, ja se kiinnostaa. Mitkä sukupuolitaudit tappoivat ennen HIViä? Syfilis kai ainakin, mutta veikö se liikuntakyvyn?
Syfilis meni aivoihin kun ei hoidettu. 70-luvulla kuultua.
Ei tästä niin pitkästi ole aikaa, naiset eivät kehdanneet mennä lääkäriin eivät edes tienneet mitä sairastivat, tulehdusta luultiin ihon kuivumiseksi ja hoidettiin a-vitamiinilla. Nähty ainakin yksi lääkäri joka yritti rahastaa tällä, tule sitten kahden viikon päästä uudestaan kun tulehdus on hoidettu, ei mennyt potilas uudestaan. Mutta kertoi kumminkin että silloin oli vielä taikauskoa. Paikalliset lääkkeet oli jo silloin keksitty. Joka on kokenut näitä ymmärtää erottaa mm bakteeriperäisen ja hiivan.
Käsittääkseni ennen vanhaan saattoi kuollakin sukupuolitautiin. HIV:iä ei ollut, mutta sankkeri ja kuppa tappoivat.