Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tiettyjen alojen osa-aikatyö ja nollasopimukset iskevät lopulta valtion kukkaroon

Vierailija
26.07.2016 |

Tulipahan mieleen jatkona tälle palkkakeskustelulle ja erityisesti palkan lisä -keskustelulle. Kun olisi niin hienoa, jos tulisi lisää noita osa-aikaisia työpaikkoja. Erityisen hyvää juuri työnantajille. Tulee vaan mieleen, että monen osa-aikaisen palkka jää niin pieneksi, että on silloin oikeutettu asumistukeen. Eli valtio maksaa tulonsiirtoina sen, minkä yritykset voittavat siinä, kun eivät palkkaa kokoaikaisia.
Olisi kiva tutkia, moniko osa-aikatyötä tekevä ei nosta jotakin tukea (opintotukea tai asumislisää).

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, sehän tässä naurattaakin että nämä jotkut vaativat raivokkaasti työttömien aktivointia (verovaroilla) ja ties miten monen kuukauden ilmaisduuneja (verovaroilla) ja koulutukseksi naamioitua ilmaisduunia (verovaroilla). Loppujen lopuksi nämä urpot maksavat sen itse korkeampina veroina ettei kukaan ole etsinyt sellaista ratkaisua että näillä pakko-opiskelijaorjatyöläisillä olisi oikeaa palkallista työtä :)

Lyhyesti: Ilmaisduunit ja pakkokoulutukset ja työkokeilut on lyhytnäköinen ja veronmaksajalle kallis ratkaisu joka ei korjaa muuta kuin pikkasen työttömyystilastoja.

Todellinen ongelma on työpaikkojen puutteessa ja toisaalta siinä että virkamies haluaa kontrolloida työtöntä niin tiukkaan että työttömän ainoa sallittu oma-aloitteinen aktiivisuus on työhakemusten lähettely. Kaikkea muuta (esim. avoimen yliopiston opiskelua) kontrollidaan ja pitäisi olla lupalaput käytännössä joka kurssille.

Vierailija
2/2 |
26.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, menisin avoimeen yliopistoon päivittämään osaamistani, mutta en työkkärin kanssa jaksa vääntää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla