Pakko hehkuttaa, meidän 10kk lähti tänään kävelemään ilman tukea
Tämä on tätä äidin ylpeyttä. Miten minun pieni vauvani on jo noin taitava. On se tuo pienen kullan kehitys niin ihmeellistä.
Kommentit (19)
Tyttö olikin sitten 12 kk ja olikin paljon parempi ikä, osasi varoa ja muutenkin oli " järkeä" päässä enemmän. ;) Mutta Onnea!!
Jos meille vielä joskus tulee lisää lapsia, niin toivon etteivät opi niin aikaisin kävelemään. Oli nimittäin aivan kamala työ vahtia taaperoa, joka kipitti milloin minnekin. Oppi muuten myös kiipeilemään eikä järjestä ollut tietoakaan. Sama vauhti jatkuu edelleen, nyt tosin sentään jo tottelee eikä enää ihan päättömästi kohella... Ainakaan koko aikaa... ;)
Juttua sen sijaan tulee jo " solkenaan" . Kolmisanaisia lauseita tyttö heittelee ihan joka päivä. Mutta tosiaan; tuota " sujuvaa" kävelyä antaa vielä odottaa. Onnea ap:lle. Nuo pienet saavat aikaan niin suurta iloa!
Esikoinen on juuri tuollainen päätön kana, vieläkin... jota on käytetty päivystyksessä erinäisiä kertoja.
Tämä kakkonen on taas paljon paljon rauhallisempi tapaus ja uskon ja toivon että nyt päästään helpommalla.
Kun vertaa kävelyä, esikoinen otti ensimmäiset askeleet tuetta 9kk ja 11kk juoksi jo ulkona.... oikea päätön kana ja kolhuja tulee jatkuvasti.
Nyt tämä pieni äidin ylpeyden aihe. Onhan tämä 10kk:kin suht aikaisin mutta on kaverilla selvästi enemmän järkeä päässä ja poika tietää mitä tekee.
Kävely on siis huomattavasti varmempaa kuin siskolla aikoinaan.
( ylpeä toki olen esikoisestakin ollut, mutta vauva on aina vauva, tiedätte mitä tarkoitan.... )
t: ap
Ihan neuvolassakin sanottiin, että kun noin aikaisin lähti liikkeelle niin varmaan puhe viivästyy jne. Mutta meidän napero oppi myös puhumaan aikaisin ja puhuu tälläkin hetkellä erittäin hyvin ikäänsä nähden (2,5v). Ja on kaiken lisäksi kaksikielinen (molemmat kielet lähes yhtä vahvoja). Päiväkodissa jaksavat ihastella lapsen juttuja mutta samalla pyörittävät päätään tempauksille (mm. kiipeilee joka paikkaan). Ja miksihän äiti halusikin jo palata työelämään? - voidakseen istua hetken rauhassa... ;)
t. nro 5
korvaisi toista taitoa. Tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet, että kumpaakin taitoa ohjaa samat aivojen alueet, joten taidot myös kehittyvät rintarinnan. Puheen kehityksen kanssa synkroniassa kulkee myös lapsen kyky symboliseen leikkiin ja leikin kehittyneisyys, leikissä ja puheessa tarvitaan samoja taitoja ja siksi ne ovat toisiinsa liittyneinä.
Hienoa kyllä on kun lapset oppii uutta. Ihana on seurata lapsen riemua omista kyvyistään :-)
Haikeaa on äidille katsoa kuinka vauvasta tulee taapero, taapero leikki-ikäinen, leikki-ikäisestä koululainen jne.
symboliseen leikkiin. Sen sijaan se kertoo varmasti vain sen, että kukaan ei voi tarkasti tietää millaisia ajatuskuvioita puhetta tuottamattoman lapsen leikin taustalla on.
Yhteisleikissä tarvitaan puheen taitoja tai ainakin kommunikointitaitoja, mutta kyllä leikki sujuu ilman puhettakin muidenkin lasten kanssa.
Puheen kehityksen ongelmien kanssa törmää yllättävän usein sellaisiin luuloihin, että lapsi olisi muilta kehityksen osa-alueilta jäljessä tai jopa että lapsi on tyhmä.
Vierailija:
korvaisi toista taitoa. Tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet, että kumpaakin taitoa ohjaa samat aivojen alueet, joten taidot myös kehittyvät rintarinnan. Puheen kehityksen kanssa synkroniassa kulkee myös lapsen kyky symboliseen leikkiin ja leikin kehittyneisyys, leikissä ja puheessa tarvitaan samoja taitoja ja siksi ne ovat toisiinsa liittyneinä.
Pakko hehkuttaa, meidän 10kk lähti tänään kävelemään ilman tukea
Vierailija:
korvaisi toista taitoa. Tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet, että kumpaakin taitoa ohjaa samat aivojen alueet, joten taidot myös kehittyvät rintarinnan. Puheen kehityksen kanssa synkroniassa kulkee myös lapsen kyky symboliseen leikkiin ja leikin kehittyneisyys, leikissä ja puheessa tarvitaan samoja taitoja ja siksi ne ovat toisiinsa liittyneinä.
Miksi esikoiseni joka käveli 9kk ikäisenä, sanoi ensimmäisen sanansa vasta 1v2kk ikäisenä ja useita sanoja 1,5v ikäisenä?
Nyt puhuu jo hyvin..
Ja järkeä ei ole päässä ollut kummallakaan, erityisesti kuukautta myöhemmin kävelemään oppineella. Kiipeilee hullunrohkeasti ja 1.5-vuotiaana otti jo keinussa seisaalleen vauhtia ja " ite" kiipeää joka paikkaan, ei saa auttaa, muuten palaa alkupisteeseen ja tekee kaiken alusta asti itse.
Meillä on 6,5kk tyttö, joka pyörii maassa kuin kellonviisarit ja aavistuksen pakittaa ja hyörii ja pyörii, mutta esim. ryömiä ei vielä osaa.
MINKÄ IKÄISENÄ TEILLÄ ON LÄHDETTY RYÖMIMÄÄN?
VOIKO RYÖMIMIS TAITOA JOTENKIN HARJOITELLA, TAI SIIHEN ROHKAISTA?
Mitä sitä turhia harjoittelemaan vielä tuossa vaiheessa.
Meillä tyttö lähti kiipeilemään 7kk ja käveli tukia pitkin, ryömi 8kk ja käveli tuetta 9kk
Poika ryömi 8kk, 9kk käveli tukia pitkin ja nyt 10kk otti ensimmäiset askeleensa tuetta.
Yleensä josko noin aikaisin lähtee kävelemään niin konttaaminen jää välistä pois. Konttaaminen on tärkeä osa lapsen kehitystä, vaikuttaa myöhemmällä iällä hienomotoriikkaan. Ja mahdollisesti myöhemmin lukihäiriö josko konttiminen on jäänyt väliin.
Meillä neuvolassa neuvoivat ottamaan yhteyttä josko 10 kuukautiseksi mennessä ei vielä konti.
esikoistyttö lähti jo 9kk kävelemään. Olin hurjan ylpeä :o)
nyt kuopus 10kk kävelee tuen kanssa ja minä olen hirmu ylpeä. Niin kuin ap sanoi, vauva on aina vauva. ja kun se vielä on se OMA vauva;) Onnea ap:lle nopsaan liikkelle lähteneistä muksuista=)
Muistan olleeni todella ylpeä :). Puhuminen ei todellakaan viivästynyt, vaan oli nopea siinäkin.
tyttöpä otti ja lähti kävelemään!
Toivottavasti olet tietämätön, mitä tämä ihan uusi taito tarkoittaa: päätöntä kohellusta monta kuukautta, paljon kolhuja ja perässä juoksemista. Mutta ihanan taitava pikkuinen sinulla! =)