Sopiiko shiba minulle?
Eli olen parikymppinen nainen lapista, ja käyn töissä 8 tuntia päivässä. Koiran hankkimista olen miettinyt jo pitkään ja shiba olisi kaikin puolin mukava rotu. En ole kuiteenkaan varma sopiiko se juuri minulle. Aikaa koiralle olisi töiden jälkeen todella paljon. Lenkeille olisi varattu 1-2 tuntia päivässä. Harrastaisin koiran kanssa varmaan agilityä, näyttelyitä ja lenkkeilyä.
Kommentit (6)
Shibat on itsepäisiä, niitä on vaikea kouluttaa ja niiltä puuttuu miellyttämishalu. Mutta hirveä söpöisiä otuksia ovat kyllä... :3 Olisko sun mahdollista päästä tutustumaan ensin rotuun vaikkapa jonkun kasvattajan/rotuyhdistyksen kautta?
Ei sovi. Shiballa ei ole miellyttämisenhalua.
Shibat taitaa olla aika itsenäisiä ja itsepäisiä? Riistaviettisyys voi estää irtipidon kokonaan.
Shiban kanssa voit mennä näyttelyihin, mutta agilityssä saat olla aika velho, jotta saisit koiran toimimaan muillakin kuin yhdellä kerralla. Lenkkeilystä en tiedä, raahautuuko shiba perässä vai juokseeko onnellisesti vieressä.
Eikös shiba ole aika kenkku koira, itsepäinen luonne ja hyvin vähän miellyttämisenhalua? Itsekin olen miettinyt, mutta suurin plussa on lähinnä koko ja mukava ulkomuoto, luonne ei niinkään.