G: kuinka pitkät hoitopäivät lapsillanne on?
Me ollaan yritetty pitää 3-vuotiaan hoitopäivät alle 8 tunnissa. Parempaan ei pystytä, vaikka molemmilla on joustavat työajat. Pakko kuitenkin olla ns. virka-aikaan toimistolla ja työmatkoihinkin menee oma aikansa. Ihmettelen, millaiset työajat ihmisillä yleensä on, kun meidän lapsi on vähän neljän jälkeen yksi viimeisistä haettavista.
Kommentit (4)
Jos tekisin normaalin 7,5 tunnin päivää, olisi lapsen hoitopäivä 9 t:(.
Olemme molemmat yrittäjiä ja ainakin toinen tekee osan töistä kotona joka päivä. Ja vaikka varsinaiseen yritykseemme on matkaa 20 km, ei matkaan mene kuin n. 15 min. Maalla asumisen etuja kun ei tarvitse ruuhkissa aikaansa tuhlata.
mies tekee pitkää 10h-työpäivää johtoasemassa, mutta mä teen puolikasta päivää, joten työpäiväni plus matkat on noin 5-6h. Lapset hoidossa 9-15 välisen ajan yleensä.
3.5 tuntia tällä hetkellä (ei ole virikehoidossa :), kun palan töihin n. 8 h.