Kuunteletko vieraskielisten kappaleiden sanoituksia
...ja onko tapanasi selvittää, mitä kappaleessa kerrotaan?
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Mikä idea olisi kuunnella jos ei edes kinnostaisi mitä lauletaan?
Kuuntelen musiikkia. Aivan sama, vaikka laulaisivat aidanseipäistä.
Liian vähän vastausvaihtoehtoja. Kuuntelen minimalisen vähän ulkomaankielistä musiikkia.
Vähän riippuu kappaleesta. Jos kuuntelen laulua paljon, kyllä niitä sanojakin tulee sitten jossain vaiheessa kuunneltua. Toisaalta, joidenkin laulujen sanoitukset ovat helpompia kuunnella. Sama pätee suomalaisiin lauluihin. Täytyy myöntää, että esim tuon Over the hills and far away -biisin sanoja en ole kuunnellut (toisessa ketjussa keskustelua siitä).
Riippuu tietystikin siitä ,onko se jotain sellaista kieltä jota jotenkin kohtalaisen hyvin sujuvasti osaan, sellaista jota osaan sitä vähemmän, vaiko sellaisten josta tunnistan ja osaan erottaa vain joitakin yksittäisiä sanoja sieltä täältä, vaiko sellaista kieltä josta, minulla ei ole mitään ideaa eikä hajuakaan(vaikka kielen niistä kyllä osaisin tunnistaakin),vaiko ehkä jotain sellaista kieltä, jonka nimeäkään en tiedä (esim.joku sellainen kuin Indonesian malaijimurre tai vaikka joku Filippiinien lukuisista pikkukielistä ) Niissä ei sitten sanoista ja niiden ymmärtämisestä tarvitse pitää huolta . Kaikkea voi kuitenkin kuunnella ,jos ei muuten, niin sitten vain musiikkina ja musiikkinsa vuoksi.Oopperaa en juurikaan kuuntele ja siitähän ei aina niin saa selvääkään,oli sitten vaikka suomeksi laulettua.'Heavy'-musiikista taas alan jo pian suorastaan voimaan pahoin, oli millä kielellä hyvänsä.
Kuuntelen jos osaan kielen eli lähinnä englanniksi laulettuja ymmärrän hyvin. On myös hauska huomata englannin kuuntelukyvyn parantuvan vuosien myötä. Laulu josta ei ole vuosia sitten saanut selvää, saattaa sitten jossain vaiheessa kuulostaa aivan helpolta ymmärtää.
Mikä idea olisi kuunnella jos ei edes kinnostaisi mitä lauletaan?