Kämppä aina nuhjuinen vaikka kuinka siivoaa.
En viittii enää. Olkoon.
Lattia tammiparketti joka kulunut ja näyttää aina likaiselta.
Liian vähän säilytystilaa -> tavaraa ympäriinsä.
Sohvalla tyynyt aina hujan hajan ja päälliset likaiset. Joo, päälliset voi pestä, mutta viikon päästä ne taas haisee ja ovat likaiset.
Tuntuu tunkkaiselta koko kämppä aina.
Kommentit (16)
Hankkiudu eroon mm. turhista koriste-esineistä (myy/roskiin). Keräävät pölyä.
Mieti mitä vaatteita tarvitsette vielä.
Osta pinottavia kannellisia laatikoita ja pakkaa tavaroita niihin (varastoon/lelut lasten huoneeseen)
Osta tekstiileille tarkoitettu tahranpoistoaine ja sumuttele ja pyyhi tahrat sohvasta heti kun tulee.
Nro 1, miten ikkunanpesulla voi olla "uskomaton vaikutus sisäilmaan ", ehkä valoisuuteen pikemminkin.
Miten te elätte jos tyynynpäälliset likaantuvat viikossa?
Meillä sama. Kaksi pikkulasta + koira tekee sen. Meillä muksut heittelee samantien just esim ne sohvatyynyt lattioille, lelut ympäri kämppää, koiran karvaa löytyy joka paikasta vaikka jatkuvasti imuroin. Pyykkiä tulee päivittäin pestyä ja ne lojuu sitten olkkarissa kuivumassa (kuivuri on mutta sitä kestää lähinnä lakanat/pyyhkeet). Keittiö on kans sellainen murheenkryyni, 5krt päivässä kun siellä ruokaillaan ja kokkaillaan niin koko ajan sais olla pyyhkimässä ja laittamassa tiskiä että tasot pysyisi siistinä.
Matot likaantuu meillä kans tosi herkästi, vaikka ei sisällä kengillä kuljeta?
Oon jo luovuttanut jokseenkin, ehkä saan sen siistin kodin takaisin kun lapset kasvaa ja koirasta aika jättää..
Sopikaa lasten kanssa, että sohvatyynyt pysyvät sohvalla.
Usein auttaa sisäilmaan kun eka miettii onko kuinka usein pessyt kämpän tekstiilit ja sit pesee ne. Siis verhot torkkupeitot kaikki sellaiset. Mikään tuuletus ei auta jos kaikkialla on likaisia tekstiilejä. Kaikki ylimääräinen tavara veks. Jos on nuhjusen näköstä osta muutama uusi vaalea verho tai matto niin voi piristää yleisilmettä kummasti.
On paljon helpompaa ylläpitää siisteyttä välttämällä sotkemista, kuin siivota sotkuja. Lapset varmasti tekee paljon muitakin asioita joita ei saisi tehdä JOS NIITÄ EI KOULUTA. Sohvatyynyt pysyy sohvalla, ja jos ei sen vertaa saa lapsia kuriin että pysyisi, niin voi pojat olet niiden kanssa myöhemmin ongelmissa! Lisäksi sohvalla seis kaikki sotkeva toiminta ja irtopäälliset/huppu käyttöön, niin riittää pesu pari kertaa vuodessa.
Karsi tavaraa, PALJON. Homma vaatii vaivannäköä (raivaus on työlästä ja rasittavaa ja henkisestikkin voi ottaa koville luopua "jos tätä vielä joskus tarviaa -tavaroista) mutta sillä on suurin vaikutus nuhjuisuuteen ja vaikutus on pysyvä (ellet kerrytä lisää rojua). Tutustu esim Marie Kondoon tai sisustusblogeihin joissa aiheina minimalistinen sisustus.
Onko alkuperäisen viestin lähettäjä vielä paikalla?
Meillä ainakin on nuhjuista vaikka kaikille tavaroille on oma paikka ja tavaraa on suht vähän. Esim. mitään koriste-esineitä ei ole. Ja joo, voinhan minä viettää koko päivän vahtimassa niitä sohvatyynyjä, mutta se vähän niinkuin on ongelman ydin. Kun ei enää jaksa koko aikaa vahtia, komentaa, siivota, viedä mennessään ja tuoda tullessaan. Kyllä meillä 3 v osaa jo jättää ne tyynyt paikoilleen, mutta juuri 1 v. täyttänyt on hieman eri juttu. Ja kun ne sohvatyynyt oli vain yksi esimerkkitapaus... 1-vuotiaat nyt myllää ja tutkii jokapaikan, 3-vuotiaalla on niin rikkaat mielikuvitusleikit että rikkalapio muuttuu noidan luudaksi ja maja tehdään vaikka nojatuolin nurkkaan tyynyistä ja pienistä lattiamatoista käden käänteessä... Joka tapauksessa se sohva näyttää aina jokseenkin myllätyltä, vaikka tyynyt pysyisi sohvan päällä.
Mutta oonkin tosi tarkka kaikesta, joten mua siis riepoo ihan kaikenlainen siivottomuus ja nuhjuisuus. Ei ole kyse mistään pommista mikä iskeytyi 70 luvun asuntoon. Meillä on uudehko asunto, siistit ja käytännölliset huonekalut, neliöitä kivasti... Mutta vähän on nuhjuista aina lasten ja koiran kanssa... ellei heilu rätti ja imuri kädessä aamusta iltaan.
Vierailija kirjoitti:
Nro 1, miten ikkunanpesulla voi olla "uskomaton vaikutus sisäilmaan ", ehkä valoisuuteen pikemminkin.
Kuvittelehan minkä shaiban läpi sun aurinkosi paistaa?
Mulla on kaksi koiraa, joista toisella sisälle pissimisongelmaa (mikään ei lopeta sitä kokonaan). Mulla on kolme vaihtoehtoa kämpän tunkkaisuuteen
1) Luovun koirista
2) En välitä tunkkaisuudesta
3) Pesen mattoja ja sohvanpäällisiä yms tekstiilejä todella usein minimoidakseni hajuongelman.
Olen valinnut vaihtoehdon numero 3. Sitä vaihtoehtoa, jossa en siivoa usein mutta silti on raikasta ei pysty näillä spekseillä saamaan. Kuten et sinäkään ap.
Vierailija kirjoitti:
Nro 1, miten ikkunanpesulla voi olla "uskomaton vaikutus sisäilmaan ", ehkä valoisuuteen pikemminkin.
Kokeile. Oikeasti kannattaa vanhanaikaiseen tapaan siivota asunto perusteellisesti vähintään kerran vuodessa, ja kesällä pahimman siitepölyajan jälkeen ja/tai "joulusiivous" syksyllä on hyvä aika.
Aloita viemällä kaikki ylimääräinen pitkin asuntoa lojuva roju pois. Sen jälkeen etsi kaikelle paikkansa, ja sen jälkeen aloita varsinainen siivous pyyhkimällä pölyt katosta, hyllyistä, koriste-esineistä ... ikkunat peset viimeksi.
Lapsiperheessä on hyvä olla sellainen nahkasohva, jossa ei ole irtotyynyjä, tai niitä on vain yksi tai kaksi. Silloin sohva näyttää aina enemmän sohvalta kuin sekavalta tyynykasalta.
Näillä keinoilla huusholli pysyy jotakuinkin kuosissaan, eikä pääse ihan epätoivoiseksi lääväksi. Voin vakuuttaa teille, että teidän aika paljon epäsiististä talosta - 25 vuotta sitä kesti, mutta nyt näyttää jo paremmalta, tai ainakin yleisvaikutelma siististä pysyy pitempään kuin silloin, kun lapset olivat pieniä. Nyt ovat muuttaneet kaaokset omiin asuntoihinsa ja voisin hyvin kuvitella, että joku heistä olisi voinut kirjoittaa aloituksen.
Siitäpä tulikin mieleeni kysymys, oliko lapsuudenkotinne siisti? Jos oli, millä tavalla äitinne sen teki, vai osallistuiko isä ja lapsetkin jotenkin?
No jos et viitti enää niin sitten kannattaa vaan nauttia siitä mitä on. Mutta jos innostus iskee niin:
- pese ja vahaa se lattia parkettivahalla
- pese ikkunat, ihan uskomaton vaikutus sisäilmaan ja asunnon siisteyteen
- kaikki mikä ei mahdu kaappeihin, on roskiskamaa
- miksi se tyynynpääliset likaantuu? Jos se johtuu siitä että teillä esim syödään sohvalla, lopettakaa se
ja jos et asu yksin, komenna muutkin asukkaat siivoamaan, eihän se sun ongelmasi silloin yksin ole?