Vappu raskaana/vauvan kanssa
Moi kaikki nykyiset ja tulevat äidit!
Onkohan muita samassa tilanteessa: aiemmin vappu sujunut tietyn kaavan mukaisesti, meillä aina kavereiden kanssa kaivarissa. Nyt raskaana ekasta, eikä tipaton vappu kylmässä maassa istuen (vessattomassa puistossa...) voisi vähempää kiinnostaa.
Onko kellään vinkkejä, miten vapusta voisi nauttia uusilla tavoilla? Varsinkin sisätiloissa olisi kiva keksiä tekemistä, kun ensi viikoksi ennustettu lumisateita!!
Netistä löysin muutn tämmöisen Wink Helsingin vapputestin, oli muuten ihan hauska. Itse sain eliittikumppanin :) http://www.winkhelsinki.fi/#!vappukysely/ph8kv
Kaikki vinkit vapun viettoon otetaan kiitollisena vastaan!
Kommentit (6)
Kutsukaa ystävät teidän kotiinne brunssille, sopikaa nyyttärituotavat. Tai syökää lapsen isän kanssa herkullinen lounas jossakin hyvässä ravintolassa kahden (jos vielä saa pöydän jossakin kivassa paikassa). Tai laiskotelkaa kotona kahteen pekkaan kinastellen lapsen nimestä.
Tuollainen asia ei voi oikeasti olla ongelma.
Minä muistan miettineeni tuota viime keväänä raskaana. Olin tottunut käymään vappuna lasillisilla ystävieni kanssa jne. Laittautua ja pukeutua parhaimpiini, kaupungin humussa pienissä sievissä, korkkarit kopsuttaen. Totta kai kun niin on monta vuotta perinteisesti tehnyt ja yht äkkiä ei voikaan, se tuntui oudolta.
MUTTA, me miehen kanssa tehtiin vappubrunssi, syötiin aamusta hyvin ja loikoiltiin yhdessä. Ulkoiltiin ja haettiin hyvää ruokaa kotiin. Illalla kokkailtiin ja vietettiin yhdessä aikaa ja mietittiin että ensi vuonna meillä onkin aivan ihana pieni ihminen mukana, joka varmasti tuo aivan uudenlaisen vapun. :)
Ja niinhän tuo toikin! Tänä vappuna menemme vapputorille koko perheen voimin ja aion ostaa suloisimman vappupallon lapselleni. Enkä edes miettinyt mitään muuta.
Mulla on eka vappu edessä vauvan kanssa, enkä oo kyllä ajatellut että sitä niin erityisesti tarvis viettää. Me mennään varmaan käymään isovanhempien luona, syödään vähän paremmin ja siinä se. Aikana ennen vauvaakin olen silti monesti viettänyt vappua viettämättä sitä oikeastaan mitenkään (kotona herkkujen kanssa tai sitten töissä)
Jos tämä nyt on ongelma, ettet voi nauttia vapusta samaan tapaan kuin ennen niin mites jatkossa kaikki juhannukset/joulut/uudetvuodet yms.?
Ei kannata tehdä asioista liian hankalia..
Me päästiin vauvan kanssa laitokselta kotiin juuri vapunaattona, joten kyllä se vappu meni ihan uuteen arkeen opetellessa ja muita vappumeinikejä oli vasta seuraavana vuonna :).
Ap, sulla tulee olemaan aika rankka elämänmuutos edessä, jos et itse edes keksi muuta tapaa viettää juhlapäivää kuin ryyppääminen... Ellet aio joka juhlapyhänä lykätä lasta hoitoon ja lähteä rimpsalle.
Mulla ei ole edes lapsia, ja viime vappuna juhlittiin tekemällä (myös lapsettomien) ystävien kanssa yhdessä ruokaa ja pelaamalla lautapelejä. Vappupäivänä olin vanhempieni, sisarusteni ja heidän puolisoidensa kanssa vanhempieni luona grillaamassa ja syömässä. Ja joo, minä, ystäväni ja sisarukseni ollaan kaikki ihan normaaleja työssäkäyviä pari-kolmekymppisiä (kellään ei ole lapsia). Ei vaan toi ryyppääminen ole enää opiskelujen jälkeen ollut kenenkään mielessä ykkösasia.
Öh... tarviiko sitä sitten jotenkin erityisesti viettää jossain? Ostat kotiin herkkuja ja siinähän se. Olet varmaan aika nuori?