Te kellä on 2 tai useampi koira, kumpaa sukupuolta teidän koirat on?
Mietitään otettasko narttukoiralle uros vai narttu kaveriks :)
Kommentit (7)
Uros ja narttu mulla.
Ei liene suuresti väliä, jos koirasi on leikattu.
Kaksi narttua löytyy, ovat kuin paita ja peppu.
Sanoisin, että tuo mikä kannattaa ottaa toiseksi koiraksi, riippuu jo olemassaolevan koiran iästä ja luonteesta. Kovin pienellä ikäerolla ei kannata ottaa saman sukupuolen edustajaa koska edessä voi olla valtataistelut ja muut tappelut tulevaisuudessa nuoremman koiran tullessa aikuieksi. Samoin jos jo olemassaoleva koira on tiukkis tai ns. huumorintajuton luonteeltaan.
Meillä on ollut erilaisia komboja. Yksi oli uros-uros-kombo jossa vanhempi uros leikattu (pentu tuli taloon kun vanhempi koira oli 5-vuotias). Sujui todella hyvin, etenkin kun vanhempi uros rakasti kaikkia koiranpentuja. Valitettavasti nuorempi koira jouduttiin lopettamaan vajaa 2-vuotiaana, enkä siis tiedä, olisiko tullut jotain valtataisteluja tms. kun nuorempi olisi tullut aikuisempaan ikään.
Seuraava kombo oli uros-narttu-kombo (uros tuo sama vanhempi koira). Narttu tuli taloon kun uros oli 8-vuotias. Ei koskaan mitään ongelmia, narttukin leikattiin 3-vuotiaana. Uros pysyi aina ns. pomona eikä narttu koittanut koskaan päästä pomoksi pomon paikalle. Narttu oli pehmeä, joustava ja kiltti.
Kolmas kombo oli narttu-narttu-kombo jossa vanhempi narttu oli tuo edellisen kombon narttu. Pentu tuli taloon kun vanhempi koira oli 8-vuotias. Ei koskaan mitään ongelmia ja vanhempi narttu pysyi aina pomona huolimatta siitä, että nuorempi oli kovapäisempi.
Kaksi urosta. Pieni kääpiökoira lähemmäs 10v ja iso melkein 50 kiloinen kaveri 2v. Ei mitään ongelmaa vaikka isompi tuli meille luonnollisesti myöhemmin. Tottui kuitenkin pieneen kaveriin kun yhdessä olivat isomman pentuiästä saakka.
Kaksi urosta. 8 vee & 54 kg ja 2 vee & 50 kg.
Me otimme narttukoiralle uroskoiran ja hyvin on mennyt jo kymmenen vuotta, ylimmät ystävät ovat. Uros on leikattu.