Nyt apua imetys asiassa!
Meillä on 2viikon ikäinen vauva. Muutimme muutamapäivä sitten uuteen asuntoon enkä tämäntakia ole imettänyt melkein viikkoon kun 3kertaa. Kun tuli niin nopea muutto että on ollut paljon tekemistä. Olen antanut lisämaitoa ja ajattelin jatkaa kunhan saa tämän uuden asunnon kotoisaksi ja loppuu tämä stressi. Mutta nyt kuulin että maidon tulo voi loppua! Miten nopeasti se sitten loppuu? Jos se vähenee niin alkaako sitä tulla taas lisää kun vauva imee? Koitan kyllä nyt jossain välissä ehtiä imettää mutta aikataulu on aika tiukka:(
Kommentit (10)
Anteeks hirveitä virheitä noissa lauseissa, kun nopeasti kirjoitin. Ja siis ajattelin jatkaa imetystä kunhan tämä stressi ohi ja kämppä kunnossa.
Ap
Imetä nyt heti, muuten maidontulo loppuu ja vauva tottuu pulloon.
Maitoa tulee tarpeen mukaan. Se on biologinen fakta. Nyt olet antanut elimistölle viestin, että kovin paljon sitä ei tarvita.
Jos nyt vain tihennät imetyksiä, niin virtaa juuri tarpeen mukaan.
Outoa ajoitaa juuri muutto ja vastasyntyneen hoito ihan samalle kellonlyömälle? Mutta varmaan ihan pakkotilanne?
Vierailija kirjoitti:
Vauva ykkönen, muutto kakkonen.
Imetä vauvaa.
No voisi olettaa että jos muuttoa ei hoida niin huonosti on asiat vauvallakin kohta. Kai se katto pään päällä on kuitenkin aika oleellinen asia vauvankin hyvinvoinnille.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vauva ykkönen, muutto kakkonen.
Imetä vauvaa.No voisi olettaa että jos muuttoa ei hoida niin huonosti on asiat vauvallakin kohta. Kai se katto pään päällä on kuitenkin aika oleellinen asia vauvankin hyvinvoinnille.
Vauvaa ei haittaa jos tavarat eivät ole paikallaan heti.
Ihokontaktia paljon. Vauva vaippasilleen sinun paljasta rintaa vasten ja sohvannurkkaan pesimään. Imetä imetä imetä. Mitä enemmän imetät sitä enemmän maitoa tulee.
Liity hyvä ihminen imetyksen tuki ry:n facebook- ryhmään, sieltä saat oikeasti päteviä neuvoja imetykseen.
Ei ole provo. Mut kun ei näitä imetys juttujakaan neuvota täällä neuvolassa. Muutenkin tosi vähän tietoa annettu koko raskaus aikana mistään. :/ Ensikertalainen ei osaa kysellä asioista mistä ei ole koskaan kuullut. Tosipaljon olen kuullut jälkeenpäin puolitutuilta miten mikäkin asia tehdään...
Muutto oli pakollinen. Vauvan varmaan parempi olla täällä homeettomassa kämpässä lisämaidolla vähän aikaa, kun home kämpässä jossa oli niin paljon hometta että kärsin jokapäiväisestä pääkivusta.
Mutta jokatapauksessa nyt tiedän, ja vauva rinnalla tällä hetkellä!
Ap
Vauva ykkönen, muutto kakkonen.
Imetä vauvaa.