Vaimo sanoi ei!
Tein löydön, todella upea barokkityylinen pöytä ja 6 tuolia, mutta vaimo sanoi ei! Hänen mielestään barokkityyliset huonekalut eivät sovi asuntoomme. Itse kalustaisin koko asunnon barokkihuonekaluilla jos se minusta olisi kiinni. Nyt on ilmeisesti tyytyminen Ikean kalustoon!!
tMies
Kommentit (11)
Ehkäpä voisitte vielä keskustella aiheesta? Ja tehdä kompromissin? IKEA ja barokki ovat aika kaukana toisistaa, ehkä löytyy joku väliratkaisu?
Hyi. Pitää olla suoria linjoja, mustaa, harmaata ja kromia.
N25
Hah, ehkä riippuu aika paljon asunnosta ja asunnon koosta sekä muusta tyylistä. Mutta sori huumorintajuttomasta vastauksesta, jatkakaa toki!
Barokkihuonekalut kuten myytkin antiikkiset kalusteet vaativat arvoisensa ympäristön. Nykyaikainen kerrostalo tai omakotitalo ei sellainen ole. On liian kantikasta ja valkoista ja yleensä liian ahdasta. Isot kalusteet vaativat riittävästi ilmaa ympärilleen. Katselin juuri kuvia myytävistä asunnoista ja yhdessä oli upea talonpoikasantiikkinen iso kaappi. Mutta, mutta ... kaappi oli ahdettu nurkkaan eikä se paikka ollut sille arvollinen. Lisäksi vielä muu kalustus oli sitten lähinnä bulkkia tyyliin lastulevyhyllyä ja divaanisohvaa. Ei ole kaikilla silmää kalustaa hyvällä maulla.
JSSAP!