Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kolesterolin laskeminen ei auta sv-tauteihin

Vierailija
06.04.2016 |

Lähde: http://www.iltalehti.fi/terveys/2016040521367930_tr.shtml

Tulos on pettymys tutkijoille.

- Meillä on paradoksi. Meillä on lääke, joka tuplaa hyvän kolesterolin määrän ja laskee huonoa, mutta jolla ei ole mitään näkyvää vaikutusta kliinisissä kokeissa, sanoi professori Stephen Nicholls.

Tutkimuksessa vähintään 18 kuukautta lääkettä käyttäneiden huono kolesterolitaso laski 37 prosenttia ja hyvän kolesterolin määrä kasvoi 130 prosenttia verrattuna lumelääkettä käyttäneeseen verrokkiryhmään. Sen sijaan lääkkeellä ei ollut ennaltaehkäisevää vaikutusta muun muassa sydänkohtauksiin tai aivohalvauksiin.

Lääkkeen valmistaja Eli Lilly lopetti lääkkeen kokeiluerän valmistuksen viime lokakuussa sen paljastuttua tehottomaksi.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin? Eli onko koko kolesterooliseuranta pelkkää lääke-/elintarviketeoolisuuden bisnestä, tai sen tukemista?

Arvoila ei ole mitään merkitystä mihinkään, mutta niitä voidaan säätdellä veressä, myymällä ihmisille kalliita lääkeitä, sekä mitä erilaisimpia rasvoja tähän tarkoitukseen?

"Käytän Benecol tuotteita, steroileja ja statiineja. Syön kolesterooli lääkkeitä 500€ vuodessa.

Kannattaisiko minun sijoittaa nuo rahat vaikka personal traineriin?

M40

Vierailija
2/3 |
06.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuossahan ei puhuttu kokonaiskolesterolista mitään. 

Tuttu oli ilmeisesti mukana ko. testissä ja hänellä nousi ongelmaksi se, että HDL nousi liian korkeaksi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuossahan ei puhuttu kokonaiskolesterolista mitään. 

Tuttu oli ilmeisesti mukana ko. testissä ja hänellä nousi ongelmaksi se, että HDL nousi liian korkeaksi

Eiköhän se kokonaiskolesteroli ole noiden summa? On kuitenkin väärin väittää, että HDL:n kasvattaminen ja LDL:n madaltaminen alentaa sv-tauteja/tapahtumia. Olennainen kysymys tässä on se, että ennen lääkefirmat sai salata kaikki negatiiviset tutkimukset, mutta nyt kun ei enää voi salata, joudutaan lääkkeitä vetämään pois markkinoilta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kolme