Ostatteko vielä cd/dvd/bluray levyjä?
Vai ostatteko/lataatteko musiikkinne ja leffanne digitaalisessa muodossa pelkästään?
Kommentit (25)
Cd- ja dvd-levyjä ostan, bluraylle sopivaa soitinta ei ole. En suostu maksamaan mistään digitaalisesta viihteestä, Spotifyn ilmaisversiolla kuuntelen sellaista musiikkia mitä ei löydy levyillä.
En ole nyt vähään aikaan ostanut, mutta ehkä taas tulevaisuudessa, sillä jos on kiinnostunut vanhemmista/harvinaisemmista elokuvista ja musiikista, niin varmemmin ne on saatavilla, kun ne ovat omissa kokoelmissa.
Klassisen musiikin harrastajana ostan cd-levyjä, sillä ne ovat usein ainoa vaihtoehto.
Melko vähän enää. Juuri ostin elokuvan tällä viikolla enkä muista koska olisin sitä ennen ostanut. Musiikkilevyjä ostan myös enää harvoin, käytän Spotifyta.
Cd:itä viimeksi pari vuotta sitten, vinyylejä muutaman vuodessa, niitä kuuntelen suht usein. Spotify on käytössä.
Dvd:itä ostan paljon ja niitä on aika hyvä kokoelma. Netflix on myös käytössä, mutta tarjonta on liian pieni.
Blurayta ostan vain jos dvd-formaatissa ei löydy. Näitä on ehkä 5 kpl.
Lataan netistä käytännössä vain sellaista materiaalia jota ei löydy helposti tai ole julkaistu muuten kuin vhs:nä tai on muuten harvinaista.
Ostan, mutta vain 3D leffoja. Niitä ei tietääkseni saa netistä ostettua?
Huomattavasti vähemmän kuin ennen mutta kyllä me viime vuonna ostettiin muutama dvd/blu ray. Musiikkia ei ole ostettu useampaan vuoteen, spotify kaikilla puhelimissa riittää. Eri suoratoistopalveluja on käytössä vaihtelevasti, uutuusleffat vuokrataan netistä nykyään sen sijaan että ostettais itselle.
Vierailija kirjoitti:
Klassisen musiikin harrastajana ostan cd-levyjä, sillä ne ovat usein ainoa vaihtoehto.
Totta. Netistä kuunneltava klassinen on usein lähinnä vitsi. Luvataan Mozartin pianokonsertto nro 27, ja koko pituus on 7 minuuttia! Mukaan ovat siis päässet vain "parhaat" palat eli helpoimmat kohdat konsertosta.
Ajoittain ostan keikoilta cd-levyjä ihan kannatuksen vuoksi.
Ostan toki bluraylevyjä (ensisijaisesti) ja DVD:tä (jotain TV-sarjoja). Mitä kuvittelet noiden levyjen olevan, ellei digitaalisia? Analogisiakin kuvalevyjä oli, mutta se tekniikka eli ja kuoli 90-luvulla.
En katsele elokuvia enkä kuuntele musiikkia, joten en osta.
Ostan paljon dvd:itä.Etenkään vanhempia elokuvia ei välttämättä saa netflixistä
Ostan usein dvd:itä. Käytän myös suoratoistopalveluja, mutta eivät ne riitä alkuunkaan. Spotifyn valikoima on riittävän laaja omaan makuuni, joten ostan vain satunnaisesti vinyylejä, en enää cd:itä.
Kyllä meille ostetaan lastenleffoja dvd:einä parikymmentä kappaletta vuodessa, samoin lastenmusiikki on cd-muodossa. Itsekin ostan toisinaan leffoja. Meillä pystyy katsomaan sekä tavista että bluraytä, joten en edes vilkaise tallenteen muotoa.
Musiikkia ostamme paljon myös lp:einä.
Mitä enemmän ikää tulee, sitä vähemmän on tarvetta katsella/kuunnella jotakin samaa juttua uudestaan moneen kertaan. Jos joskus alkaa musiikkia tehdä mieli, kaivelen Youtubesta biisejä joita tulee mieleen juuri sillä hetkellä.
Ostan elokuvia. Mutta ei niitä kauhean montaa tarvitse vuositasolla hankkia, sen verran aneemisia nykyelokuvat ovat ja vanhat suosikit löytyvät jo hyllystä.
Ostan. Tähän mennessä olen ostanut 12 dvd:tä tämän vuoden aikana
Harvakseltaan. Ei tänä Avengers aikakautena kovin montaa tarvitse hankkia vuodessa ja yleensä odottelen, että nekin ovat alennusmyynnissä. Hankintalistalla on 7 leffaa.
Vai käytättekö suoratoistopalveluja?