Onko 78cm ja 10850g iso, keskikokoinen vai pieni 1v?
Kommentit (13)
Meillä poika oli 1-vuotiaana 80,5 cm ja 11130 g. Ja menee painon suhteen miinus-käyrällä.
Jos samanikäiset tyttö ja poika ovat saman kokoisia, silloin joko poika on pieni tai tyttö iso ikäisekseen.
jos haluat vaatteille pitkän käyttöiän, osta 86/92cm yhdistelmäkokoa tai suoraan 92cm. meillä on synttärijuhlat nyt viikonloppuna ja toivon kovasti, ettei kukaan olisi ostanut mitään 86cm eikä varsinkaan 80cm.
Jos ostat jotain muuta (joka menee syksylläkin), kannattaa ostaa 86 cm.
http: //www. verkkoklinikka. fi/laskurit/kasvu/
Jos lapsi on poika, lienee hän suht keskimittainen tai vähän yli sen, jos taas tyttö, niin on aika pitkä. Ja minusta paino-pituussuhde kuulostaa oikein sopivalta. Omani olivat 1-vuotiaina 75cm/10,2kg (poika) ja 72cm/9,1kg (tyttö).
että jos vaatteet tulevat heti käyttöön esim. ihan kesävaatetta, niin koko 80 useimmilta merkeiltä on varmaan sopiva. Jos taas ostat pitkähihaista paitaa, housua jne. joiden käyttö on näin kesällä epävarmaa, niin sitten 86 varmaan sopiva. Onneksi varmaan kaikissa liikkeissä saa nykyään vaihtaa tai palauttaa jos on väärän kokoinen.
Vierailija:
jos haluat vaatteille pitkän käyttöiän, osta 86/92cm yhdistelmäkokoa tai suoraan 92cm. meillä on synttärijuhlat nyt viikonloppuna ja toivon kovasti, ettei kukaan olisi ostanut mitään 86cm eikä varsinkaan 80cm.
Nro 10:n lapsi on aika suuri. Jos meidän 1-vuotiaalle nyt ostaisi jotain 92-senttisiä vaatteita, ne homehtuisivat kaapissa arviolta vuoden ennen kuin niitä voisi laittaa päälle.
nyt poitsu 3v oli 13,4 ja pituus oli 92 eli tuollainen sirpakka .
mutta ärsyttää kun tulee näitä kommenteja että ompa pikkuinen ja eikö saa ruokaa ;)?
ei todellakaan enää esim 80 cm bodyt mene. Pöksyt menee kyllä. 86 cm tai jopa jo 92 cm olisi toiveissa minullakin.
Eli käyttää vielä 74 koon vaatteita ja sai lahjaksi 86 kokoisia vaatteita ja minua harmittaa se, että ei pääse lahjoja käyttämään vielä pitkään aikaan. Jos tätä menoa kasvetaan niin voi olla sopivia seuraavan synttärin aikaan ja sitten tulee jo uusia vaatteita. Minusta ihmisten kannattaisi kysyä kokoa ennenkuin ostaa vaatteita lahjaksi.
painava pituuteen nähden. Ostaisin 86 cm, ettei oo liian pieniä. No, ehkä joku helleasu voisi olla 80, mut bodyt ainakin 86.