Miten menee ositus tälläisessä tilanteessa?
16 vuotta avioliittoa takana, kumpikin ollut töissä koko ajan. ( paitsi äiti äitiys-ja hoitovapaalla n. 1,5 vuotta)
Asuntolaina 50/50, velkaa jäljellä n. 140 000e. Asunnon ostohinta oli 170 000e.
Kesämökki/tontti jonka arvo n. 60 000e tänä päivänä. Ostohinta oli huomattavasti alhaisempi. Kesämökki miehen nimissä.
Ei avioehtoa.
Miten homma menee?
Kommentit (6)
Varat ja velat yhteen, molemmat jaetaan tasan..olipas vaikeeta.
Anteeksi tylytys, mutta ei pitäisi olla vaikea ottaa asioista edes vähän selvää itse. Velat ja varat lasketaan yhteen ja jaetaan puoliksi. Tarvittaessa jompi kumpi maksaa toiselle, että ositus menee tasan.
Kaikki pannaan puoliksi. Nimiperiaatteen mukaan kesämökki on miehen omaisuutta, joten joutuu hyvittämään sinulle puolet sen arvosta joko tavaralla tai rahalla.
Se että oletteko olleet töissä tai ei tai äitiyslomalla ei vaikuta mitään koska avioehtoa ei ole ja avioliitto on pitkä.
Vierailija kirjoitti:
16 vuotta avioliittoa takana, kumpikin ollut töissä koko ajan. ( paitsi äiti äitiys-ja hoitovapaalla n. 1,5 vuotta)
Asuntolaina 50/50, velkaa jäljellä n. 140 000e. Asunnon ostohinta oli 170 000e.
Kesämökki/tontti jonka arvo n. 60 000e tänä päivänä. Ostohinta oli huomattavasti alhaisempi. Kesämökki miehen nimissä.
Ei avioehtoa.Miten homma menee?
Boldaamilla kohdilla on merkitystä, asunnostakin pitäisi tietää tämän päivän arvo.
((Asunto+tontti)-velka)/2 = on se summa mitä kumpikin saa mukaansa.
Noilla antamillasi luvuilla esim 170000+60000-140000 = 90000 nettovarallisuus.
90000/2= 45 000 tämän verran kummallekin jää.
.
60000-45000=15000 jos mies pitää tontin, hän maksaa siitä sinulle 15 tuhatta.
.
Jos haluat pitää talon niin sinulla on 170000 talo, 140000 velkaa yksinäsi ja miehen tontista saamasi 15000.
Puoliksi menee. Ihan sama, mitä niistä on ostettaessa maksettu, nyt vaan välittäjän arvio sekä talosta että mökistä. Mukaan jaettavaan kakkuun lasketaan autot ja muut arvokkaammat kamat.
Ihan sama kuka on ollut töissä ja monta vuotta ootte ollut naimisissa. Kun ei oo avioehtoa niin puoliksi menee.
Voi vaatia taloa ja mökkiä myyntiin jonkun ositusmiehen tms. kautta, jos toinen ei suostu alkaa myydä.
(Omaisuus - velat) / 2
Se, miten asiat järjestelette on taas teidän välinen asia.